Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jan Odyniec 16.04.2020

MSWiA: wojewodowie poproszą pracowników służby zdrowia o wsparcie w zwalczaniu pandemii

Wojewodowie zwrócą się z prośbą o zgłaszanie się personelu medycznego gotowego do pracy przy zwalczaniu epidemii zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek MSWiA. Jak dodano, prośba ta będzie skierowana do izb zrzeszających lekarzy, pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeutów.

Jak przekazano w komunikacie zamieszczonym w czwartek wieczorem na stronie MSWiA, zgłoszenia będące odpowiedzią na prośbę wojewodów będzie można składać do poniedziałku 20 kwietnia.

Szumowski tt KPRM-663.jpg
Minister zdrowia: obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu, aż pojawi się szczepionka

Skierowanie pracowników służby zdrowia do zwalczania epidemii

"W przypadku pozytywnego odzewu ze strony środowiska medycznego, skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii będzie realizowane na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi" - głosi komunikat resortu.

Zgodnie z tym przepisem "pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii".

Kto nie może być skierowany?

Jak zastrzegło MSWiA "art. 47 ust. 3 ustawy wymienia osoby, które nie podlegają skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii".

1200_lekarze_shutterstock.jpg
"Przykład heroizmu i odwagi". Sejm wyraził wdzięczność służbie zdrowia

Zgodnie z tą regulacją są to m.in.: osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat, kobiety w ciąży, osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat, osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat, osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, albo osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy.

jmo