Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 27.04.2020

"Potrzebna rewizja pakietu drogowego". Apel polskich przewoźników do europosłów

Polscy przewoźnicy zaapelowali do Parlamentu Europejskiego o uwzględnienie negatywnych skutków pandemii podczas prac nad pakietem drogowym zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wysłało do europosłów z komisji transportu Europarlamentu. 
Posłuchaj
  • Przewoźnicy apelują o uwzględnienie sytuacji pandemicznej w nowej dyrektywie transportowej - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

shutterstock transport tir 1200.jpg
Koronawirus a spór o tzw. pakiet mobilności. Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej

Jutro parlamentarna komisja ma się zająć pakietem. Kiedy projekt przepisów zatwierdzały unijne kraje, Polska wraz z 7 państwami była przeciw.

Argumenty przewoźników takie, jak polskiego rządu

Przedstawiciele rządu w Warszawie powoływali się na szczególne okoliczności związane z krytyczną sytuacją sektora transportowego spowodowaną pandemią. Teraz na to samo wskazują polscy przewoźnicy.

W liście do europosłów napisali, że pakiet wymaga pilnej rewizji, bo sektor transportowy w całej Europie ucierpiał w wyniku pandemii. "Jest oczywiste, że konsekwencje pandemii będą miały wpływ na kondycję gospodarczą w sektorze transportu w najbliższych miesiącach, jeśli nie latach. Ta sytuacja powinna być wzięta pod uwagę przez Parlament Europejski zanim sfinalizowane zostaną prace nad pakietem drogowym" - argumentują. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Nowe unijne przepisy ws. transportu międzynarodowego. Dlaczego są niekorzystne dla Polski?

Podkreślili, że ta sytuacja powinna być wzięta pod uwagę przez Parlament Europejski zanim sfinalizowane zostaną prace nad pakietem drogowym. "Parlament Europejski nie może pozwolić na dalsze pogorszenie się sytuacji w sektorze transportu drogowego" - napisało w liście Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Porozumienie ponad podziałami

Polscy europosłowie w Parlamencie Europejskim pracują w tej sprawie ponad podziałami i już zapowiedzieli, że będą składać poprawki i próbować zmienić niekorzystne zapisy. Finał, czy ostateczne głosowanie nad pakietem drogowym w Europarlamencie wstępnie zaplanowano na lipiec.

Polska od dawna sprzeciwiała się przepisom. Jeszcze przed pandemią argumentowała, że pakiet drogowy jest szkodliwy dla firm transportowych bo będzie się wiązał ze wzrostem kosztów i biurokratycznych wymogów. Wielu przedsiębiorstwom grozi bankructwo. Polska wskazywała, że jest on także szkodliwy dla środowiska, bo nakazuje obowiązkowy, raz na osiem tygodni, powrót ciężarówek do państw, w których zarejestrowane są firmy transportowe. Warszawa podkreślała, że doprowadzi to do wzrostu emisji CO2 i zanieczyszczeń co jest sprzeczne z unijna polityką klimatyczną.

mbl