Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 16.05.2020

311 tysięcy ofiar śmiertelnych, 4,6 miliona zakażonych. COVID-19 na świecie

Niemal 311 tysięcy ofiar śmiertelnych i 4 miliony 600 tysięcy zachorowań - to najnowsze dane o pandemii koronawirusa podawane przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Wyleczyć udało się dotąd niemal milion 800 tysięcy.
Posłuchaj
  • Włochy: wkrótce większa swoboda poruszania się wewnątrz kraju. Relacja Urszuli Rzepczak (IAR)
  • Rosja zarejestrowała 272 043 zakażonych koronawirusem. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • USA: Nowy Jork stopniowo odmraża gospodarkę. Relacja Agaty Król (IAR)
Czytaj także

W Stanach Zjednoczonych, gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza, na COVID-19 zmarło dotąd 89 tysięcy osób, a liczba zakażonych to niemal półtora miliona. Po nieznacznym uspokojeniu sytuacji w Wielkiej Brytanii znów wzrosła dobowa liczba zgonów i wyniosła w ciągu ostatniej doby 468 osób, a w sumie na Wyspach zmarło 34,5 tysiąca osób.

Szybko rośnie liczba ofiar w Brazylii, która oprócz USA i Europy jest teraz w najgorszej sytuacji. Liczba ofiar w tym kraju przekroczyła 15 tysięcy, a do dymisji podał się drugi w ostatnich tygodniach minister zdrowia.

Europa znosi tymczasem kolejne restrykcje. We Francji i w Grecji czynne są już niektóre plaże, a wiernych przyjmuje maryjne sanktuarium we francuskim Lourdes. Po dwóch miesiącach przerwy ruszyły rozgrywki niemieckiej Bundesligi, choć bez udziału publiczności.

Włochy tymczasem ogłosiły, że 3 czerwca otwierają swoje granice. Miejscowe władze chciałyby na powrót ściągnąć do kraju turystów, by poprawić dramatyczną sytuację branży turystycznej.

Zapraszamy do przeczytania naszej relacji:

23:44

Zgodnie z dekretem rządowym, który już podpisał prezydent Wloch Sergio Mattarella, w poniedziałek otwierają się zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, bary i restauracje. W kościołach będą odprawiane msze z udziałem wiernych, a w klubach sportowych będą się odbywać treningi zespołowe. 25 maja zostaną otwarte baseny i siłownie, a 15 czerwca kina i teatry. Od 3 czerwca będzie można swobodnie przemieszczać się po kraju, zaś przekroczenie granicy nie będzie łączyło się z koniecznością odbycia kwarantanny. Państwo wesprze też rodziny i powracających do działalności gospodarczej. Na tę pomoc przeznaczy 55 miliardów euro.

23:43

Premier Włoch Giuseppe Conte na konferencji prasowej, na której po raz pierwszy od tygodni dziennikarze zjawili się osobiście, poinformował o nowym dekrecie rządowym i kolejnym etapie odmrożenia gospodarki. Zapewnił, że rząd uwzględnił wszelkie ryzyko i w razie konieczności jest gotów ponownie wprowadzić ograniczenia.

20:57

Liczba infekcji Sars-CoV-2 potwierdzonych w ciągu minionej doby wyniosła na Białorusi 951. Za wyleczone uznano w tym czasie 691 osób – poinformowało w sobotę białoruskie ministerstwo zdrowia w komunikacie.

20:56

Francuskie ministerstwo zdrowia zgłosiło w sobotę 96 nowych zgonów na COVID-19, co daje łącznie 27625 ofiar śmiertelnych epidemii; potwierdziło, że liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii nadal spada.

20:54

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawiriusa zmarło 15 osób i wykryto 92 nowe zakażenia, co jest najniższą liczbą od prawie dwóch miesięcy - podało w sobotę po południu tamtejsze ministerstwo zdrowia. To oznacza, że od początku epidemii w Irlandii na COVID-19 zmarły już 1533 osoby. Jednak w ostatnich dniach liczba zgonów wyraźnie spadła - sobota jest siódmym dniem w ciągu ostatnich ośmiu, gdy nie przekracza ona 20.

20:52

Pamplona, Navarra - klienci baru  w czasie ograniczeń czasu kwarantanny. PAP/EPA/Villar LĂłpez Pampeluna w Hiszpanii - klienci baru w czasie ograniczeń czasu kwarantanny. PAP/EPA/Villar Lopez
20:49

Saudyjskie ministerstwo zdrowia podało, że liczba przypadków koronawirusa przekroczyła w sobotę w królestwie 50 tys., a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 302. Katarski resort zdrowia potwierdził łącznie ponad 30 tys. infekcji i 15 zgonów.

20:47

W większych niemieckich miastach odbyły się demonstracje zarówno przeciwników wprowadzonych przez rząd ograniczeń życia społecznego jak i ich zwolenników. Największe demonstracje odbyły się w Stuttgarcie, Berlinie, Hamburgu, Monachium, we Frankfurcie nad Menem oraz w Kolonii.

W związku z obowiązującymi przepisami sanitarnymi w protestach mogła uczestniczyć ograniczona liczba osób, protestujący musieli zachować odpowiednią odległość między sobą i nosić maseczki ochronne. Często dochodziło do łamania obowiązujących przepisów sanitarnych. W kilku miastach wybuchły zamieszki. Interweniowała policja. W Hamburgu minimum dwie osoby zostały ranne, policja zatrzymała kilkanaście osób. W Berlinie odbyło się kilkanaście różnych akcji protestacyjnych. Policja musiała interweniować, gdy przed Reichstagiem zebrało się kilkaset osób więcej niż zezwalały przepisy.

20:24

W Budapeszcie zostaną zniesione ograniczenia w opuszczaniu domów od niedzieli od północy - poinformował szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyás. Przedstawił też szczegóły złagodzenia obostrzeń. Od poniedziałku w Budapeszcie będzie można odwiedzać miejsca publiczne, parki oraz place zabaw na wolnym powietrzu. Restauracje, kawiarnie i cukiernie będą mogły otworzyć tarasy i ogródki, lecz nie będą mogły przyjmować gości w środku lokalu. 

18:55
Wraca żegluga na kanałach Amsterdamu. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL Wraca żegluga na kanałach Amsterdamu. PAP/EPA/KOEN VAN WEEL
18:14

Francuska minister badań naukowych uważa, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie gotowa nie wcześniej niż za półtora roku. Jej słowa są reakcją na wypowiedzi przywódców innych państw, w tym prezydenta Donalda Trumpa, że taka szczepionka może wejść do użycia znacznie wcześniej.

Stojąca na czele resortu Frederique Vidal wyjaśniła, że takie wnioski płyną z informacji od naukowców. Ich zdaniem przyspieszenie tempa prac pozwala mieć nadzieję, że podejmowane badania kliniczne umożliwią szczepienie ludzi w ciągu półtora roku. 

18:12

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w sobotę zamiar wydłużenia stanu zagrożenia epidemicznego o kolejny miesiąc. Zgodę na wdrożenie w życie tego planu musi wydać do 24 maja Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu.



W sobotnim wystąpieniu Sanchez wyjaśnił, że wdrażany od 4 maja plan przywracania normalności w Hiszpanii musi być realizowany stopniowo i uwzględniać istniejące różnice w rozwoju epidemii. Zauważył, że część wspólnot autonomicznych kraju nie wkroczyła jeszcze w pierwszą fazę programu, ale zaapelował o “zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad eliminowania restrykcji”.

“Znoszenie obostrzeń w poszczególnych regionach kraju to nie wyścig” - podkreślił premier, wyjaśniając, że likwidacja restrykcji w ważnym dla kraju sektorze, jakim jest turystyka “musi odbywać się w sposób bezpieczny”.

Wśród regionów, które w najbliższych dniach pozostaną wciąż na zerowym etapie rządowego programu usuwania restrykcji, pozostaną m.in. wspólnota autonomiczna Madrytu, część Katalonii oraz Kastylii i Leonu.

16:35

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas wezwał w sobotę Polskę i Czechy do pełnego otwarcia granic, by umożliwić swobodny przepływ osób i towarów. - Europa żyje z tego, że jest Europą bez granic - powiedział z okazji otwarcia granicy niemiecko-luksemburskiej. Maas spotkał się z szefem MSZ Luksemburga Jeanem Asselbornem na moście na rzece Mozeli między niemieckim Perlem a luksemburskim Schengen. - Dzisiaj pokazujemy, że strefa Schengen nie została pokonana przez wirusa, że strefa Schengen powraca do życia - podkreślił Asselborn.

Heiko Maas i Jean Asselborn Heiko Maas i Jean Asselborn
16:19

O 468 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na COVID-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 34 466 - poinformowało w sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Bilans obejmuje wszystkie zgony zanotowane w ciągu 24 godzin. Dobowa liczba zmarłych jest zauważalnie wyższa niż w piątek, gdy wynosiła - 384. Oznacza ona zarazem zatrzymanie trwającego od czterech dni wyraźnego trendu spadkowego.

16:14

W Belgii odnotowano w ciągu ostatniej doby spadek liczby zakażeń koronawirusem, zgonów i przyjęć do szpitali. Z najnowszych danych centrum kryzysowego wynika, że od początku epidemii patogen wykryto u prawie 55 tys. osób, ponad 9 tys. zmarło, a szpitale opuściło około 14,5 tys. pacjentów uznanych za wyleczonych. Według belgijskiego centrum kryzysowego sytuacja w kraju poprawia się i dobowe dane są mniejsze aniżeli te przed tygodniem. Od wczoraj potwierdzono 345 nowych zakażeń koronawirusem, odnotowano 47 zgonów, do szpitali przyjęto 65 osób.

15:53

Zniesienie ograniczeń w wychodzeniu na ulicę w Budapeszcie zapowiedział w sobotę premier Węgier Viktor Orban. Nagranie, w którym o tym informuje, zamieścił na swoim profilu na Facebooku. Orban zapowiedział, że Budapeszt będzie zawsze o dwa tygodnie później od reszty kraju obejmowany znoszeniem kolejnych restrykcji. - Pierwszą bitwę, o zahamowanie epidemii, wygraliśmy, i to w pięknym stylu(…) Udało się, ponieważ wszystkie decyzje podejmowaliśmy w porę i ponieważ, co chciałbym szczególnie podkreślić, wszyscy - mieszkańcy prowincji i Budapesztu, osoby niezależne i mające rodzinę, starsi i młodzi - zachowywaliśmy się odpowiedzialnie - oznajmił premier po sobotnich konsultacjach z wirusologami i innymi naukowcami, a także sztabem operacyjnym ds. walki z koronawirusem.

Premier Węgier Viktor Orbán Premier Węgier Viktor Orbán
15:50

Fryzjer na Sycylii, który strzygł nielegalnie klientów w obecnej fazie zakazu świadczenia takich usług, jest zakażony koronawirusem. Teraz wszyscy jego klienci, około 40 osób, trafili na kwarantannę. Włoska agencja ADNKronos podała w sobotę, że fryzjer z miejscowości Campofranco koło miasta Caltanissetta chodził do domów klientów i tam nielegalnie strzygł oraz nakładał farbę w okresie przymusowego zamknięcia salonów z powodu pandemii. To proceder, który trwa w czasie zamknięcia kraju w wielu włoskich miastach i miejscowościach.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
14:56

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby wykryto 951 osób zakażonych koronawirusem przy ponad 13 tys. przeprowadzonych testów. W sumie od początku epidemii zanotowano już 28 681 osób zakażonych patogenem. Mińsk nie stosuje specjalnych obostrzeń wobec życia codziennego, by ograniczać skalę zachorowań. Rozgłośnia "Radio Swaboda" zwraca uwagę, że Białoruś nie otrzyma wsparcia z Unii Europejskiej na walkę z koronawirusem. Bruksela powiązała bowiem przekazanie pieniędzy z wykonywaniem rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia w walce z epidemią.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
14:50

Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w krajach bałtyckich. Ostatniej doby stwierdzono 42 nowe przypadki, z czego najwięcej na Łotwie.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
14:31

Brytyjscy naukowcy rozpoczną testy mające sprawdzić, czy psy są w stanie węchem wykryć osoby zakażone koronawirusem, jeszcze zanim zaczną one wykazywać symptomy chorobyBrytyjski rząd poinformował w sobotę, że przekazał 500 tys. funtów na badania prowadzone przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), uniwersytet w Durham oraz organizację charytatywną Medical Detection Dogs. Sześć psów - labradory i cocker spaniele - otrzyma próbki zapachu pacjentów chorych na COVID-19 z londyńskich szpitali, a następnie zostaną one nauczone, jak odróżniać ich zapach od zapachu ludzi, którzy nie są zarażeni. Jeśli testy zakończą się powiedzeniem, jeden pies będzie mógł sprawdzić do 250 osób na godzinę, co mogłoby być szczególnie przydatne w miejscach publicznych czy na lotniskach.

14:13

Słynne Atomium, symbol belgijskiej stolicy, apeluje do władz Brukseli o pomoc finansową. Jego straty z powodu koronawirusa mogą wynieść około trzech milionów euro. Gigantyczne, ponadstumetrowe Atomium, to powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza. Jest ono dla Belgów takim samym symbolem jak dla Francuzów wieża Eiffla. 

13:26

W Singapurze odnotowano 465 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Indonezji potwierdzono zaś ponad 500 infekcji, a na Filipinach 214.

13:24

Sanktuarium w Lourdes we Francji zaczyna przyjmować pielgrzymów po okresie społecznej kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa. Wierni mogą odwiedzić świątynię w określonych godzinach - wczesnym popołudniem. Sanktuarium Najświętszej Marii Panny będzie otwarte tylko dla pojedynczych pielgrzymów i tylko dla pątników pochodzących z okolicznych miejscowości, położonych nie dalej niż w promieniu stu kilometrów od Lourdes. Te ograniczenia mają pomóc w zorganizowaniu właściwej opieki i ochrony sanitarnej przybywającym do znajdującego się u stóp Pirenejów sanktuarium.

Sanktuarium w Lourdes Sanktuarium w Lourdes
13:09

Część z delegatów, którzy zbiorą się na dorocznej sesji chińskiego parlamentu, będzie musiała przejść obowiązkowe testy na obecność koronawirusa. Sesja rozpocznie się za tydzień w Pekinie. Do stolicy przybędzie około trzech tysięcy delegatów ze wszystkich prowincji i regionów administracyjnych Chin.

Laboratorium COVID-19 Laboratorium COVID-19
13:04

Minionej doby w Hiszpanii zmarły 104 osoby zakażone koronawirusem. To najniższy dzienny przyrost śmierci z powodu COVID-19 od ośmiu tygodni. Liczba śmiertelnych ofiar patogenu wynosi w tym kraju 27 563. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono zakażenie u 515 nowych osób, łącznie w Hiszpanii jest 230 698 chorych na COVID-19.

12:13

290 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Meksyku - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie odnotowano tam 4 767 zgonów. W ostatnich 24 godzinach zarejestrowano też rekordowy przyrost nowych zakażeń - 2 437. W sumie w Meksyku zainfekowanych koronawirusem jest 45 032 osoby.

11:37

W stolicy Korei Południowej - Seulu - maleje liczba nowych przypadków koronawirusa. W piątek patogen wykryto u 19 mieszkańców, z czego sześć zakażeń związanych było z ogniskiem koronawirusa w jednej z rozrywkowych dzielnic koreańskiej stolicy.

11:10

Po kilkutygodniowej przerwie wznowiono możliwość pieszego przekraczania polsko-ukraińskiej granicy. Ruch od północy otwarto na przejściu Medyka-SzeginieUkraińskie władze zapowiedziały gotowość do pełnego otwarcia tego przejścia zarówno dla transportu samochodowego, jak i pieszego. Z kolei polska straż graniczna poinformowała, że przejście otwarte zostało dla ruchu pieszego, ale ruch samochodowy wciąż pozostaje wstrzymany. Obecnie jest to jedyne przejście odprawiające pieszych.

Polsko-ukraińskie przejście graniczne Polsko-ukraińskie przejście graniczne

11:06

Chiny sugerują zagranicznym dyplomatom powrót na placówki w Chińskiej Republice Ludowej po 1 czerwca. Pismo w tej sprawie chińskie MSZ wystosowało do zagranicznych przedstawicielstw w tym tygodniu. Według chińskich władz to jeden ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tymczasowy zakaz wjazdu obcokrajowców do Chińskiej Republiki Ludowej obowiązuje od końca marca. Restrykcje nie dotyczą jednak posiadaczy paszportów dyplomatycznych. Tym niemniej chińskie władze już wcześniej sugerowały przedstawicielstwom zagranicznych państw, aby ewentualne powroty lub wymianę personelu dyplomatycznego przeprowadzić dopiero po 15 maja.

10:37

Sześć osób chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Wykryto też 56 nowych zakażeń, nieco więcej niż w ostatnich dniach - wynika z danych opublikowanych w sobotę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Liczba zmarłych osób chorych na SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 448, zaś wszystkich stwierdzonych zakażeń do 3 473. Dotąd 1 371 osób uznano za wyleczone i opuściły szpitale.

10:31

Liczba osób zmarłych z powodu COVID-19 wzrosła w Rosji w ciągu ostatniej doby o 119, do 2 537 - poinformował w sobotę sztab rządowy. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu doby. Zarejestrowano też 9 200 nowych zakażeń. Tym samym, łączna liczba infekcji w Rosji wzrosła do 272 043.

09:59

W czasie ponad dwóch miesięcy przymusowej kwarantanny we Włoszech 98 procent pediatrów odnotowało wzrost zaburzeń zachowań u dzieci. Najczęściej występują ataki złości, płaczliwość i zaburzenia snu - informują lekarze. Takie wyniki przedstawiło włoskie towarzystwo lekarzy pediatrów na podstawie ankiet wśród dwóch tysięcy swych członków. Niemal wszyscy potwierdzili, że otrzymali niepokojące sygnały od rodziców dzieci.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
09:54

Od 3 czerwca Włosi będą już mogli swobodnie poruszać się nie tylko po całym kraju, lecz także będą mogli wyjeżdżać poza jego granice. Ewentualne ograniczenia w wyjazdach zagranicznych będą mogły wprowadzić tylko władze centralne - w przypadku niepokojącej sytuacji epidemiologicznej w danym kraju albo na podstawie ograniczeń wynikających z przepisów Unii Europejskiej i zobowiązań międzynarodowych.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
09:48

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Indiach wzrosła w sobotę do 85 940 i tym samym kraj ten pod względem liczby zainfekowanych wyprzedził Chiny, gdzie w zeszłym roku wybuchła pandemia COVID-19 - podaje agencja Reutera. Władze Indii wskazują, że ścisłe ograniczenia dotyczące dystansu społecznego, wprowadzone pod koniec marca, zmniejszyły wskaźnik zakażeń.

09:45

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 528 zakażeń koronawirusem, 21 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 433 pacjentów wyzdrowiało - podał w sobotę resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł tam do 17 858, a zgonów do 497.

09:40

Rosja od dziś znosi część rygorów izolacji. Decyzje w tej sprawie podejmują przedstawiciele lokalnych administracjiOd dziś w wielu regionach będzie można wyjść na spacer bez specjalnej przepustki. Otwarte zostaną także niektóre sklepy, pralnie i zakłady fryzjerskie. Na złagodzenie rygorów izolacji zdecydowały się między innymi władze obwodów pskowskiego, jarosławskiego, ulianowskiego, smoleńskiego, a także Kaliningradu, Kabardo Bałkarii, Czeczenii i Jakucji.

Przechodnie w maseczkach ochronnych w Moskwie  - zdjęcie ilustracyjne Przechodnie w maseczkach ochronnych w Moskwie - zdjęcie ilustracyjne
09:37

57 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w tym kraju do 7 881. Odnotowano też 620 nowych zakażeń koronawirusem. To o ok. 300 mniej, niż dzień wcześniej. W sumie w Niemczech są 173 772 osoby zainfekowane wirusem SARS-CoV-2.