Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 16.06.2020

"Negocjacje trudne i skomplikowane". Dyskusja nad budżetem UE i funduszem odbudowy po pandemii

Wtorek 16 czerwca to data unijnej narady ministerialnej na temat wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. Ministrowie do spraw europejskich podczas wideokonferencji omówią stan przygotowań do piątkowego szczytu, który również odbędzie się na odległość.
Posłuchaj
  • Unijna narada ministerialna ws. budżetu i funduszu odbudowy - Beata Płomecka (IAR)
Czytaj także

Duże różnice zdań w Unii sprawiają, że nie jest spodziewany przełom i już mówi się o możliwym kolejnym szczycie w przyszłym miesiącu.

ursula 1200 pap.jpg
"Konieczne przyspieszenie negocjacji". Liderzy UE i Wielkiej Brytanii ws. umowy o współpracy

Podstawą do negocjacji jest propozycja Komisji Europejskiej sprzed kilku tygodni. Bruksela zaproponowała fundusz odbudowy w wysokości 750 miliardów euro, z czego pół biliona to mają być granty, reszta nisko oprocentowane pożyczki. To wywołuje spory w Unii, bo kraje północy stawiają wyłącznie na kredyty, południe chce bezzwrotnych dotacji. Różnice zdań pojawiają się też co do wysokości funduszu odbudowy, a także unijnego budżetu po 2020 roku.

Ogromne rozbieżności


- Negocjacje są trudne i skomplikowane, a rozbieżności ogromne - tak miał powiedzieć za zamkniętymi drzwiami szef Rady Europejskiej Charles Michel na spotkaniu z liderami grup w Europarlamencie.

W funduszu odbudowy Komisja Europejska przewidziała dla Polski 64 miliardy euro, co jest trzecią co do wielkości pulą pieniędzy w Unii po Włoszech i Hiszpanii. Z tej puli 37 i pół miliarda euro to mają być bezzwrotne granty. Projekt przyszłego unijnego budżetu jest w większości oparty na lutowej propozycji. Dla Polski przewidziano w niej prawie 94 miliardy euro, z czego 66 miliardów na politykę spójności.

pg