Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Przemysław Goławski 04.08.2020

Pomoc dla rodziców, których dzieci zmarły przed porodem. Powstał dokument o pogrzebie i żałobie

Ukazały się wskazania dotyczące sposobu wyprawienia kościelnego pogrzebu dziecka, które urodziło się martwe. Opublikowane kompendium pastoralne porusza także temat towarzyszenia w żałobie rodzinie osieroconej przez utratę dziecka.

"Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie" przygotował Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

W kompendium są wskazówki, jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę po stracie dziecka, a także modlitwy, pieśni, teksty liturgiczne związane z pogrzebem i potrzebne rodzicom wzory dokumentów – podano w informacji przekazanej we wtorek.

Ból związany z utratą dziecka na prenatalnym etapie życia

PAP cmentarz żałoba 1200.jpg
Gdy umierają najbliżsi... Życie po stracie

Podkreślając znaczenie ukazania się dokumentu, ksiądz Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski, wskazuje na ból związany z utratą dziecka na jego prenatalnym etapie życia. Jak mówi, tego dramatu doświadcza wiele osób, gdyż "dotyka nie tylko rodziców, ale także najbliższą rodzinę".

- Czujemy się często bardzo nieporadni w relacji do matki, która utraciła swoje dziecko. Nie wiemy, co mówić, nie wiemy, do kogo skierować zbolałych rodziców w sprawach formalnych. Nie możemy przejść obojętnie wobec tak wielkiego bólu i poczucia straty. Mamy obowiązek zatroszczyć się o wszystkich, których dotyka ta tragedia - podkreśla ksiądz Przemysław Drąg.

Pomóc przeżyć żałobę

W publikacji można znaleźć wskazówki, jak rozmawiać z rodzicami, jak pomóc im przeżyć żałobę po stracie dziecka. Ponadto dokument określa warunki kościelnego pogrzebu dziecka, które zmarło na prenatalnym etapie życia. Kompendium zawiera także wskazania dotyczące celebracji jego pogrzebu - teksty modlitw, pieśni oraz teksty liturgiczne Mszy pogrzebowej dziecka nieochrzczonego - wskazania co do organizacji pochówku, jak również dokumentację niezbędną do wyprawienia takiego pogrzebu.

Adresatami publikacji są przede wszystkim kapłani, rodziny, które doświadczyły śmierci dziecka na skutek niepowodzenia położniczego oraz osoby zaangażowane w strukturach Duszpasterstwa Rodzin. Kompendium dostępne jest w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, Diecezjalnych Wydziałach Duszpasterstwa Rodzin oraz Krajowym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin KEP.

pg