Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 11.10.2020

Koronawirus na świecie. Wiele państw zanotowało minionej doby rekordy zakażeń

Na świecie wyczuwalna jest tendencja wzrostowa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Minionej doby rekordy zakażeń odnotowała m.in.: Francja, Ukraina, Czechy czy Rosja. Stany Zjednoczone poinformowały o prawie 60 tys. nowych przypadków, a Włochy wprowadzają kolejne restrykcje.

We Francji odnotowano dobowy rekord nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji potwierdzono 26 896 nowych przypadków. To duży wzrost w porównaniu z danymi z ostatnich dni.

Generalna Dyrekcja Zdrowia poinformowała także o 54 przypadkach śmiertelnych. Sytuacja pogarsza się także w szpitalach. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 1 456 osób, które chorują na COVID-19.

Czytaj więcej
wirus 1200 pap.jpg
Ministerstwo Zdrowia podało niedzielne statystyki koronawirusa. Ponad 4 tys. nowych zakażeń

- Według naszych prognoz dotyczących nowych hospitalizacji, następne trzy tygodnie będą bardzo skomplikowane - powiedział w wywiadzie dla Le Journal du Dimanche Arnaud Fontanet - epidemiolog i członek rządowej Rady Naukowej do spraw COVID-19.

Posłuchaj
00:53 10676840_1.mp3 Francja: rekord nowych zakażeń koronawirusem. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Kilka dni temu francuskie ministerstwo zdrowia ogłosiło stan alarmowy w paryskich szpitalach. Wprowadzono także alert najwyższego stopnia w związku z sytuacją epidemiczną w siedmiu francuskich miastach.

Tysiące zakażeń w Niemczech

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ub. 24 godzin o 3 483 do 322 864 - poinformował w niedzielę Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha. Zmarło kolejnych 11 osób co zwiększyło łączną liczbę ofiar smiertelnych do 9 615.

Najwięcej nowych przypadków zakażeń notuje się w Nadrenii Północnej-Westfalii a następnie w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Hesji.

Posłuchaj
00:52 10676807_1.mp3 Niemcy: koronawirus - problemy z przestrzeganiem nowych przepisów. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

W wielkich miastach, w tym w stolicy kraju Berlinie, z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzono od soboty ograniczenia, zwłaszcza w weekendy, w godzinach pracy restauracji i barów, a także sklepów.

Rosja w tendencji zwyżkowej

W Rosji po raz pierwszy wykryto 13 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. Zmarło 149 osób. Trzeci dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od początku epidemii

W sobotę i piątek przekroczył on 12 tysięcy. To poziom, którego również nie odnotowywano w Rosji wcześniej.

Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 mln 298 718, a liczba przypadków śmiertelnych - 22 597.

Czytaj więcej
Michał Kleiber 1200.jpg
Prof. Michał Kleiber: nie lekceważmy obostrzeń związanych z pandemią

Wyzdrowiało od soboty 4240 pacjentów, a od początku epidemii za ozdrowieńców uznano 1 020 442 osoby.

W całym kraju przeprowadzono ponad 50,7 mln testów na obecność koronawirusa.

Rekord zakażeń na Ukrainie

Na Ukrainie wykryto w ciągu ostatniej doby 4 768 zakażeń koronawirusem, 85 osób zmarło, 937 wyzdrowiało, a 751 hospitalizowano - poinformował w niedzielę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Najwięcej infekcji w sobotę potwierdzono w obwodzie charkowskim - 593 i w Kijowie - 502. Przeprowadzono łącznie ok. 34 tys. testów.

Według stanu z niedzielnego poranku w ukraińskich szpitalach przebywa ok. 19,4 tys. pacjentów z rozpoznanym COVID-19 bądź z jego podejrzeniem. Jak zaznaczył Stepanow, najpoważniejsza sytuacja pod względem dostępności miejsc szpitalnych przeznaczonych dla chorych na koronawirusa panuje w obwodzie donieckim, odeskim, charkowskim oraz w Kijowie.

Ogółem od początku epidemii zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono na Ukrainie u 261 034 osób, zmarło 4 972 chorych, a wyzdrowiało 113 507 pacjentów. W kraju jest obecnie 142 555 aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Czechy w cieniu Pandemii

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Czechach 4 635 nowych zakażeń koronawirusem - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy od początku epidemii wynik, jaki odnotowano w dzień wolny od pracy, gdy przeprowadza się mniej testów.

Po raz pierwszy została przekroczona symboliczna, weekendowa granica 3 tys. - podkreślają czeskie media. W minioną sobotę informowano o 2 555 nowych infekcjach.

Czytaj więcej
Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: nie ma planów wprowadzenia drugiego lockdownu

W czeskich szpitalach przebywa obecnie 2 085 pacjentów z rozpoznanym COVID-19, 408 spośród nich jest w stanie ciężkim. Poinformowano też o zgodnie kolejnych 22 osób. Łącznie w Czechach z powodu koronawirusa zmarło dotąd 948 osób.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń od marca, gdy w kraju potwierdzono pierwsze przypadki, wynosi obecnie 114 tys. Tzw. aktywnych zakażeń jest 58 tys.

Prawie 60 tys. zakażeń w USA

Dobowy bilans zgonów z powodu powikłań COVID-19 wyniósł w Stanach Zjednoczonych 990. Liczba potwierdzonych nowych zakażeń wyniosła 57 420 - powiadomił w sobotę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Według danych amerykańskiej uczelni od wybuchu pandemii zdiagnozowano w całym kraju 7 711 181 przypadków wirusa. Zmarło łącznie 214 337 osób.

- Musisz podwoić ostrożność związaną ze zdrowiem publicznym. Upewnij się, że ludzie powszechnie noszą maski - postulował dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci.

Czytaj więcej
1200_Trump_PAP.jpg
"Nie stwarza ryzyka transmisji wirusa". Lekarz Białego Domu o Trumpie

Nawiązywał do toczącej się w Ameryce debaty czy wciąż trwa pierwsza fala pandemii, czy też nastąpiła już druga.

- Cóż, kiedy jesteś w pierwszej fali, nie ma to prawie znaczenia, ponieważ kiedy jest 40 000 nowych infekcji dziennie, nie myślę o drugiej fali. Sądzę, że pierwsza fala się pogarsza. (…) Nigdy nie wyszliśmy z pierwszej fali bowiem utknęliśmy na 40 000 przypadkach nowych infekcji dziennie - ocenił Fauci.

Włochy wracają do obowiązkowych maseczek

- Żarty się skończyły. Jeśli nie chcemy katastrofy w tej pandemii, musimy wziąć się garść - to głos starszej kobiety na ulicy w Rzymie, która parasolem w słoneczny dzień wyznacza wokół siebie dystans społeczny. We Włoszech trwa dyskusja, jak znów zdyscyplinować obywateli.

Włosi po traumatycznych doświadczeniach z wiosny tego roku, gdy codziennie informowano o śmierci kilkuset osób dziennie, wiedzą, co mógłby oznaczać powrót takiej sytuacji, ale jednocześnie panicznie boją się drugiego lockdownu. Zwraca się na to uwagę w mediach w związku z notowanym obecnie znacznym dziennym wzrostem zakażeń koronawirusem. Rejestruje się ich po ponad 5 tysięcy.

Słoneczna sobota była jednym z ostatnich dni tej jesieni przed oczekiwanym dalszym zaostrzeniem restrykcji przez rząd, który w najbliższym czasie ma wydać nowy dekret w reakcji na drugą falę pandemii.

Czytaj więcej
prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Gut: gdy zasłonimy tylko usta, właściwie nie mamy żadnej ochrony, zasłonięte muszą być i usta, i nos

Rzymianie od kilku dni, gdy obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące maseczek podkreślają, że stanu pandemii w ogóle nie widać w zatłoczonych wagonach metra i w autobusach. Wymóg zasłaniania ust i nosa jest jednak respektowany skrupulatnie od miesięcy przez wszystkich pasażerów; zasada dystansu społecznego- przez nikogo, bo jest to niemożliwe.

jp