Paweł Majewski 30.10.2020

Liga Europy: Standard jak Lech. Belgowie ciągle bez punktu

Piłkarze Lecha pozostają bez punktu w grupie D Ligi Europy. W drugiej kolejce poznaniacy przegrali w Glasgow z Rangers FC 0:1. Drugiej porażki w tej grupie doznał także Standard Liege, tym razem 0:3 w Lizbonie z Benficą.
  • W grupie D Benfica i Rangers FC mają na koncie komplet punktów
  • Nie zabrakło niespodzianek w meczach innych grup
  • Sensacyjnej porażki doznał Tottenham Hotspur, a AS Roma zaledwie zremisowała u siebie z CSKA Sofia
Liga Europy: Dariusz Żuraw czuje niedosyt. "Przysnęliśmy przy dośrodkowaniu"

Patent Morelosa na polskie drużyny

Poznaniacy, którzy tydzień wcześniej ulegli u siebie Benfice 2:4, wystąpili w Szkocji bez kilku czołowych piłkarzy, m.in. mającego duży wpływ na ofensywną grę "Kolejorza" Portugalczyka Pedro Tiby.

Do 68. minuty Lech bronił się skutecznie, ale wówczas gola głową strzelił Alfredo Morelos, wprowadzony chwilę wcześniej na boisko.

Kolumbijczyk jest dobrze znany polskim kibicom - to właśnie jego trafienie przesądziło w 2019 roku o zwycięstwie Rangers u siebie nad Legią 1:0 w ostatniej rundzie kwalifikacji Ligi Europy (w Warszawie było 0:0).

Piłkarze z Glasgow pozostają niepokonani w tym sezonie. Z 17 meczów, licząc wszystkie rozgrywki (również eliminacje LE), wygrali 15, a dwa zremisowali.

Benfica znów zwycięska

Niespodzianki nie było w Lizbonie, gdzie Benfica gładko pokonała Standard Liege 3:0. Dwie bramki zdobył Pizzi (w tym jedną z rzutu karnego), "jedenastkę" wykorzystał także sprowadzony latem z Freiburga Niemiec Luca Waldschmidt.

Po dwóch kolejkach grupy D Benfica i Rangers mają komplet punktów, a Lech i Standard, które za tydzień zmierzą się w Poznaniu, zerowy dorobek.

Napoli bez Polaków

Wracający po zakażeniu koronawirusem Piotr Zieliński z Napoli był rezerwowym w wyjazdowym meczu grupy F z Realem Sociedad. Włoski zespół wygrał z liderem hiszpańskiej ekstraklasy 1:0 po golu Matteo Politano.

W kadrze Napoli ponownie zabrakło Arkadiusza Milika, który nie został zgłoszony przez klub do UEFA.

Dość niespodziewanym liderem tej grupy jest z kompletem punktów AZ Alkmaar. W lidze holenderskiej ten zespół zanotował pięć remisów w pięciu meczach, ale w LE ma komplet zwycięstw. Przed tygodniem pokonał na wyjeździe Napoli 1:0, a teraz 4:1 u siebie Rijekę.

W grupie E Omonia Nikozja uległa PSV Eindhoven 1:2, a Granada zremisowała bezbramkowo z PAOK Saloniki. W greckiej drużynie od 69. minuty grał Karol Świderski. Liderem z czterema punktami jest Granada.

Wpadka Romy, popis Milanu

Ze zmiennym szczęście grały wieczorem renomowane kluby. W grupie A Roma tylko zremisowała u siebie z CSKA Sofia 0:0, natomiast w grupie B Arsenal pokonał w Londynie irlandzki FC Dundalk 3:0 i z kompletem punktów prowadzi w tabeli (taki sam dorobem ma Molde FK).

Wcześniej w czwartek popis zaprezentował m.in. AC Milan. Lider włoskiej ekstraklasy pokonał u siebie Spartę Praga 3:0, a bramki zdobyli Hiszpan Brahim Diaz oraz Portugalczycy Rafael Leao i Diogo Dalot.

Zwycięstwo "Rossonerich" mogło być jeszcze wyższe, ale w 36. minucie Zlatan Ibrahimović nie wykorzystał rzutu karnego, podyktowanego za faul właśnie na nim. Słynny Szwed trafił w poprzeczkę.

Prowadzona przez Stefana Piolego drużyna z San Siro ostatniej porażki - licząc wszystkie rozgrywki - doznała 8 marca.

Lille grało do końca

W drugim meczu grupy H Lille OSC zremisował u siebie z Celtikiem Glasgow 2:2, choć do 67. minuty gospodarze przegrywali 0:2 po dwóch golach reprezentanta Norwegii Mohameda Elyounoussiego. W ekipie ze Szkocji rezerwowym był Patryk Klimala.

Po dwóch kolejkach Milan ma sześć punktów, Lille cztery, Celtic jeden, a Sparta pozostaje bez żadnego.

Belgijska rewelacja lepsza od Tottenhamu

Do niespodzianki doszło w grupie J, gdzie Tottenham Hotspur przegrał w Belgii z drużyną z Antwerpii 0:1. Bramkę dla Royalu zdobył doświadczony izraelski pomocnik Lior Refaelov, przez wiele sezonów piłkarz FC Brugge.

Drużynie Jose Mourinho nie pomógł fakt, że od początku wystąpili m.in. Gareth Bale, Dele Alli i Serge Aurier, a w drugiej połowie Heung-Min Son czy Harry Kane (zmienił Bale'a).

Royal wygrał sześć ostatnich meczów, licząc wszystkie rozgrywki. W tabeli LE jest liderem z kompletem punktów.

Tottenham ma trzy, podobnie jak LASK Linz, który pokonał pozostający bez żadnego punktu Łudogorec Razgrad 4:3.