Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Tomaszewska 19.11.2020

Strategia walki z koronawirusem. Wiceminister zdrowia: włączyliśmy całą służbę zdrowia

- Do jesiennej strategii walki z epidemią włączyliśmy praktycznie całą polską służbę zdrowia - przekazał w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poinformował, że obecnie w każdym województwie powstają rezerwy butli tlenowych.

Wiceminister zdrowia przedstawił informacje w sprawie działań podjętych przez rząd w związku z przygotowaniem do drugiej fali epidemii COVID-19, a także planowanych działań i obostrzeń związanych z funkcjonowaniem w tym czasie służby zdrowia i gospodarki.

szpital mid-20b18409 1200.jpg
"Żądamy wypłaty obiecanych wynagrodzeń za walkę z COVID-19". Pielęgniarki nie wykluczają strajku

- Nasza strategia rzeczywiście jest inna niż strategia na wiosnę, ponieważ wiedzieliśmy, że tych nowych zakażeń będzie zdecydowanie więcej. I tak się też stało. Na wiosnę mieliśmy głównie bazę łóżkową opartą na szpitalach jednoimiennych i to wystarczyło, i to się sprawdziło - stwierdził. Dodał, że strategia przygotowana na jesień jest "inna, ponieważ w tym okresie spodziewano się większej liczby zakażeń".

Kraska podkreślił, że "strategia oparła się już zupełnie na innych fundamentach". - Do tej strategii włączyliśmy praktycznie całą polską służbę zdrowia poprzez stworzenie bazy łóżkowej opartej na podziale szpitali na tzw. trzy poziomy (...). Oprócz tego zaangażowaliśmy w tej chwili podmioty prywatne, które deklarują ponad dwa tysiące miejsc w swoich szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Także organizujemy w tej chwili szpitale tymczasowe, bo wiemy, że epidemia jest nieprzewidywalna i tych miejsc może niestety nam brakować - powiedział.

Wskazał, że szpitale tymczasowe są budowane przez wojewodów, MON, MSWiA i spółki Skarbu Państwa.

"Bufor bezpieczeństwa"

Obecnie dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 37 348 łóżek szpitalnych, a jeszcze miesiąc temu (17 października) było ich 15 166. - Mamy w tej chwili bufor bezpieczeństwa, to jest ponad 11 tys. wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 - powiedział Kraska.

Odniósł się również do doniesień, że szpitalom zaczyna brakować tlenu dla pacjentów z COVID-19. - Dla tych szpitali, które nie mają w tej chwili swojej centralnej instalacji tlenowej, uruchomiliśmy system, który umożliwia dostarczenie im transportu tlenu w postaci butli. W tej chwili także powstają rezerwy butli tlenowych w każdym województwie na wypadek, kiedy tego tlenu może w szpitalu zabraknąć - poinformował.

Czytaj także:

Komentując liczbę wykonywanych testów, wiceszef Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że o zleceniu testu decyduje lekarz. - Oprócz testów genetycznych, które w tej chwili są masowo używane, także dzisiaj jest rozdysponowane po Polsce prawie milion testów antygenowych. To są testy drugiej generacji, które są porównywalne z testami genetycznymi. One będą dostępne i na izbach przyjęć, i na szpitalnych oddziałach ratunkowych, ale także w karetkach pogotowia - dodał Kraska.

itom