Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Izabela Tomaszewska 17.03.2021

Premier spotkał się z Emmanuelem Macronem. "Szczepionki są fundamentalnym zadaniem"

- Ważne jest, by cała Europa w sposób solidarny działała w czasie pandemii; tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z KE i "przynaglanie" producentów do jak najszybszych dostaw szczepionek jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy - powiedział w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.

- Przed nami kluczowe decyzje. Rzeczywiście ten czas epidemii weryfikuje podejście do tego, w jaki sposób poszczególne państwa potrafią ze sobą współpracować. Bardzo dziękuję za takie owocne rozwijanie tego dialogu, który wraz z twoją wizytą rok temu w Warszawie, mogę powiedzieć, na bardzo wielu polach posunął się do przodu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

premier tt 1200.jpg
Premier o wizycie we Francji: prezydent Macron zaprosił mnie na dłuższe spotkanie bilateralne

Przypomniał, że rok temu jako Europa, Francja, Polska "byliśmy w zupełnie innym położeniu, bo był to czas przed epidemią". - Dziś weryfikujemy nasze zdolności do odpowiedzi na największy kryzys od dziesięcioleci, dla wielu państw największy kryzys od czasów drugiej wojny światowej - ocenił szef rządu.

Szczepienia "fundamentalnym zadaniem" dla UE

Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecnie tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z Komisją Europejską i "przynaglanie" producentów do jak najszybszych dostaw "jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy".

- Zdajemy sobie sprawę z pewnych obiektywnych trudności, ale jednocześnie podkreślamy, jak ważne jest to, by w sposób solidarny cała Europa rzeczywiście działała na tym polu - oświadczył premier Polski.

Czytaj także:

Według niego, "to pole pokazuje, jak ważna jest europeizacja niektórych elementów produkcji, niektórych sektorów". Jak mówił, wspiera Francję w tym głosie, by część produkcji, która była przez poprzednie dwadzieścia, trzydzieści lat wyoutsourcowana poza Europę, wracała do Europy. - To jest niezwykle ważne dla tej europejskiej autonomii w obszarze produkcji w dziedzinach fundamentalnie ważnych - zaznaczył.

Wymienił w tym kontekście kwestię szczepionek, współpracy w zakresie badań i wspólnego rozwijania "wielu przemysłów". - Mam tu także na myśli obszar, który został poruszony przez pana prezydenta, obszar współpracy w dziedzinie obronności - powiedział premier. Jak mówił, to bardzo ważny temat zarówno w kontekście wschodniej flanki NATO, jak i spójności UE.

itom