Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Bączek 17.03.2021

Premier: z prezydentem Macronem wezwaliśmy do tego, by nie wywozić szczepionek z Europy

- Jestem przekonany, że ta walka, którą wspieramy przez program szczepień, w końcu okaże się skuteczna, dlatego też wezwaliśmy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem do tego, by nie wywozić szczepionek z Europy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po powrocie z wizyty we Francji.
premier macron 1200 pap.jpg
"Odbywa się w momencie wyjątkowym dla UE i obu naszych krajów". Premier o wizycie we Francji

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że dziś w Polsce, Francji i całej Europie mamy do czynienia z bardzo wysokimi poziomami zakażeń, a w obu tych krajach "są to rekordowe dni".

Czytaj także:

- Dlatego musieliśmy zareagować. Musieliśmy z jednej strony przedyskutować to na polu europejskim, ale też musieliśmy zareagować wprowadzeniem odpowiednich obostrzeń, które de facto na najbliższe trzy tygodnie oznaczają wprowadzenie dodatkowych restrykcji, oprócz tych, które dotąd obowiązywały, by zdusić kolejną falę koronawirusa. Jestem przekonany, że ta walka, którą wspieramy przez program szczepień, w końcu okaże się skuteczna - powiedział szef rządu.

Posłuchaj
00:26 10966122_1.mp3 Premier: wzywam KE do powstrzymania wywożenia szczepionek na koronawirusa poza UE (IAR)
Shutterstock Astra Zeneca 1200.png
Szefowa KE: wierzę w skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca

- Dlatego też wezwaliśmy z panem prezydentem Macronem do tego, by nie wywozić szczepionek z Europy. Dziś mamy do czynienia z taką sytuacją, że Europa produkuje szczepionki, produkuje bardzo dużo szczepionek, znaczna część tych szczepionek jest wywożona poza Europę. My wzywamy KE do tego, by maksymalnie skutecznie egzekwować pozyskanie szczepionek w związku z umowami, które zostały zawarte kilka miesięcy temu - dodał.

Szef rządu podkreślił, że fundamentalnie ważne jest przyspieszenie programu szczepień. - Cała logistyka szczepień przygotowana w Polsce jest gotowa do przyjęcia 3, 4, a nawet 5 razy większej liczby osób, które chcą się zaszczepić. To jest bardzo ważne, aby doprowadzić do sytuacji, w której odporność zbiorowa, której nabierzemy, pomoże w przerwaniu łańcucha zakażeń - powiedział premier.

"Moglibyśmy szczepić przeciw COVID-19 nawet 10 mln osób miesięcznie"

- Unia Europejska, a więc również Polska złożyły się na wysoką płatność początkową dla firm, po to, by szczepionkę jak najszybciej wypracować. To było ok. 3 mld euro, już latem zeszłego roku. Nasz wspólny zastrzyk finansowy był fundamentalnie ważny dla procesu wypracowania szczepionki - stwierdził szef rządu.

- Dlatego dziś mamy prawo żądać tego, by te szczepionki zostawały w Europie. Rozmawialiśmy o tym z prezydentem Macronem i jesteśmy wspólnie tego samego zdania, że powinniśmy użyć siły gospodarczej, perswazyjnej siły Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej - mówił premier.

Jego zdaniem, "UE ma nie tylko prawo, ale i obowiązek wezwać firmy, by szczepionki zostawały w Europie, tak by przygotowane w różnych krajach infrastruktury do szczepień mogły być wykorzystywane w pełni". - Polska infrastruktura, polski system logistyki szczepień jest wykorzystywany tylko w 20-25 proc., a mamy jeszcze możliwość wyskalowania tego w taki sposób, by szczepić 10 albo więcej milionów osób miesięcznie - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Dlatego czekamy na szczepionki. Wzywamy, by tych szczepionek było jak najwięcej. Jesteśmy zdecydowanie tym głosem w Unii Europejskiej, który wskazuje, jak ważne jest to, aby jak najszybciej szczepionek było jak najwięcej dla Polski i innych krajów członkowskich - podkreślił.

Paszporty szczepionkowe

Komisja Europejska przedstawiła plan dotyczący paszportów szczepionkowych. Cyfrowe Zielone Certyfikaty mają ułatwić bezpieczne przemieszczanie się na terenie UE w czasie pandemii COVID-19. Będą dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, uzyskała ujemny wynik testu lub przeszła chorobę.

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej m.in. o to, czy realne jest wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych przed wakacjami i jak Polska odnosi się do tego pomysłu.

Premier przekazał, że temat ten był poruszany. - Cały obszar związany z walką z koronawirusem i wszystko, co się z tym wiąże - szczepionki, ich produkcja, europeizacja procesów produkcyjnych - było przedmiotem naszej rozmowy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier: znacząco przybliżyliśmy nasze stanowiska

- Poruszyliśmy również kwestię wzajemnego uznawania szczepień i testów. Znacząco przybliżyliśmy nasze stanowiska. Cała Unia Europejska nie ma jeszcze jednolitego wypracowanego stanowiska w tej sprawie. Dla nas ważne jest to, by te zasady nie były dyskryminacyjne - zaznaczył.

Dodał, że "są pewne stojące ze sobą w sprzeczności do pewnego stopnia wartości - pełna swoboda przemieszczania się, co do której niektóre państwa zachodnioeuropejskie chcą wprowadzić znaczące ograniczenia dla tych osób, które nie zostaną zaszczepione".

- My prowadzimy polemikę. Zdaję sobie sprawę, że jest to ważne dla linii lotniczych, przemysłu turystycznego, ale przede wszystkim chcemy, by był to system sprawiedliwy, niedyskryminujący, dlatego na ten temat na pewno na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować - dodał szef rządu.

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb