Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Konto Usunięte Konto Usunięte 06.04.2021

Michel Houellebecq: cywilizacja, która legalizuje eutanazję, nie zasługuje na szacunek

Francuski dziennik Le Figaro opublikował tekst Michele'a Houellebecq'a, w którym światowej sławy pisarz sprzeciwia się legalizacji eutanazji. Eseista stwierdził w nim, że "cywilizacja, która wprowadza takie prawo, nie zasługuje na szacunek".

W czwartek we francuskim Zgromadzeniu Narodowym odbędzie się debata nad ustawą zezwalającą na tak zwane "wspomagane samobójstwo".

1200_eutanazja_shutterstock.png
"Koliduje z zasadą nienaruszalności ludzkiego życia". Portugalia odrzuca eutanazję

Pisarz na łamach Le Figaro podkreślił, że legalizacja eutanazji stanowi punkt zwrotny w historii ludzkości. Sprzeciwienie się ustawie o samobójstwie wspomaganym medycznie, nazwał "honorem cywilizacji" i "kwestią życia lub śmierci". Przepisami mają się zająć francuscy deputowani.

Sprzeczność z przysięgą

"Zniszczenie kraju legalizującego takie działania staje się nie tylko uzasadnione, ale nawet wskazane - tak, aby inny kraj, społeczeństwo czy cywilizacja mogły go zastąpić" - ocenił francuski pisarz.

Houellebecq przypomniał, że przeprowadzenie eutanazji jest sprzeczne z przysięgą Hipokratesa składaną przez lekarzy, zgodnie z którą powinni oni chronić chorych i sprzeciwiać się zabijaniu ludzi.

Pisarz uznał również za "komiczny" argument głoszący, że Francja jest "spóźniona" w porównaniu z innymi krajami, które zalegalizowały eutanazję. "Jej zwolennicy wymieniają tylko Belgię, Holandię i Luksemburg. Wcale mi to nie imponuje". - wyśmiał Houellebecq.

***

W czwartek francuskie Zgromadzenie Narodowe będzie debatowało nad ustawą legalizującą samobójstwo wspomagane przez lekarzy w przypadku osób dorosłych cierpiących na nieuleczalną chorobę. Projekt ten został złożony przez lewicowych polityków i uzyskał poparcie parlamentarzystów z wielu ugrupowań.

Jak uważają komentatorzy, ustawa zostanie najprawdopodobniej odrzucona przez niższą izbę parlamentu. Rząd Francji nie poparł projektu, a prawica zgłosiła prawie 3 tys. poprawek do tekstu, aby uniemożliwić debatę w tej sprawie.

as