Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Feretycki 13.04.2021

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Premier: niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary

"Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nie popełniły; dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zamieścił wpis na Facebooku w związku z przypadającym we wtorek Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


"»Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie, zapomnij o mnie« pisał Adam Mickiewicz. Te słowa cisną mi się na ustach w dniu dzisiejszym, przypominając o grzechu zaniechania głoszenia prawdy i pamięci, kiedy oddajemy hołd polskim oficerom, pomordowanym przez Sowietów w Katyniu" - napisał premier.

Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 r. Tego dnia czcimy pamięć bestialsko zamordowanych Polaków.

Mariusz Błaszczak free tt twiter wieniec Katyń 2021 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1200.jpg
"Zostali zamordowani dlatego, że byli Polakami". Szef MON o zbrodni katyńskiej

"Zostali zamordowani, bo byli Polakami. To był wystarczający i jedyny argument dla sowieckich zbrodniarzy. Sprawcy tej zbrodni, a także wielu innych, nigdy nie ponieśli kary. W PRL-u karano za to tych, którzy domagali się prawdy. Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić, nie rozpowszechniać prawdy o niej, bo uwiera" - argumentował szef rządu.

"Więcej - niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nigdy nie popełnili. To pomieszanie pojęć, pomieszania dobra ze złem ma na celu zohydzenie prawdy, by powstało przekonanie, że »prawdę ma każdy swoją«. Dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom" - dodał Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZR. Władze ZSRR przyznały się do dokonania tej zbrodni dopiero w 1990 roku.

bf