Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 13.10.2021

Rośnie napięcie na linii Chiny-Tajwan. Kolejne prowokacje i demonstracje siły Pekinu

Chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu mają być - zdaniem władz w Pekinie - sygnałem dla sił opowiadających się za formalną niezależnością wyspy.
usarmy-1200-shutterstock.jpg
Jednostki specjalne USA na Tajwanie. Marines od roku szkolą tamtejszą armię

Na początku października rekordowa liczba chińskich samolotów zwiadowczych naruszyła wojskową strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu, co rząd w Tajpej uznaje za demonstrację siły. Chiny uznają Tajwan za część własnego terytorium, jednakże de facto nie mają nad nim żadnej kontroli.

Posłuchaj
00:47 11343296_1.mp3 Chiny o manewrach w Cieśninie Tajwańskiej. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

Ma Xiaoguang, rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu na konferencji prasowej w Pekinie winą za rosnące napięcia w Cieśninie Tajwańskiej obarczył tajwańską partię rządzącą. Demokratyczna Partia Postępowa, zdaniem chińskich władz, pozostaje "w zmowie" z obcymi siłami. Według Pekinu dążenia do niepodległości Tajwanu to "prowokacje".

Na początku października, kiedy w Chińskiej Republice Ludowej świętowano rocznicę powstania państwa, chińskie myśliwce wielokrotnie naruszały wojskową strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu. W opinii tajwańskiego MON doprowadziło to największych napięć w Cieśninie Tajwańskiej od ponad czterdziestu lat. Relacje Pekinu i Tajpej ulegały pogorszeniu od 2016 roku, kiedy urząd prezydenta objęła na Tajwanie wywodząca się ze środowiska proniepodległościowego Tsai Ing wen. Rok wcześniej poprzedni prezydent Ma Ying-jeou w Singapurze spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

dn