Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 19.10.2021

Premier w PE: jeżeli chcecie z Europy tworzyć beznarodowościowe superpaństwo, najpierw uzyskajcie zgodę wszystkich

- Jeśli chcecie tworzyć z Europy beznarodowościowe superpaństwo, to najpierw uzyskajcie na to zgodę wszystkich krajów i społeczeństw Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki w PE w debacie zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym.

- Są wśród nas kraje, gdzie nie istnieją trybunały konstytucyjne, i takie, gdzie istnieją. Są takie, które mają obecność w Unii Europejskiej wpisaną do konstytucji, i takie, które jej nie mają. Są państwa, gdzie sędziowie wybierani są przez demokratycznie wybranych polityków, i takie, gdzie wybierani są przez sędziów - mówił premier.

Posłuchaj
00:36 p2.mp3 Mateusz Morawiecki o wspólnym rozwiązywaniu problemów (IAR)

 

Przestrzeń do dialogu

Dodał, że "konstytucyjny pluralizm oznacza, że jest między naszymi systemami prawnymi przestrzeń do dialogu".

twitter premier free PE 1200.jpg
Debata w PE. Premier: odrzucamy język gróźb i szantaż ze strony instytucji unijnych [RELACJA]

- Ten dialog odbywa się także przez orzeczenia sędziów. Jak inaczej mają porozumiewać się sądy niż poprzez swoje orzeczenia? Jak? Nie może być natomiast zgody na wydawanie państwom instrukcji i rozkazów. Nie na tym polega Unia Europejska - mówił Morawiecki.

Uszanowanie różnic

- Mamy ze sobą bardzo wiele wspólnego. Chcemy mieć ze sobą coraz więcej wspólnego, ale są między nami różnice - powiedział premier, dodając, że dla współpracy potrzebne jest zaakceptowanie tego, że te różnice istnieją, i uszanowanie ich. - Unia nie rozpadnie się od tego, że nasze systemy prawne będą się od siebie różnić. Funkcjonujemy w taki sposób od siedmiu dekad - podkreślał.


- Być może kiedyś, w przyszłości, dokonamy takich zmian, które jeszcze bardziej zbliżą do siebie nasze ustawodawstwa, ale żeby to nastąpiło, konieczna jest decyzja suwerennych państw członkowskich - mówił Morawiecki.

Posłuchaj
00:29 dwas.mp3 Mateusz Morawiecki o Europie podwójnych standardów (IAR)

 

Dwie postawy

kuzmiuk zbigniew 1200.jpg
Echa werdyktu TK w Europie. Kuźmiuk: coraz więcej polityków przyznaje Polsce rację

Według niego są dwie możliwe postawy, które można przyjąć.

- Albo zgadzać się na wszystkie pozaprawne, pozatraktatowe próby ograniczania suwerenności państw Europy, w tym Polski, na pełzające rozszerzenie kompetencji instytucji takich jak Trybunał Sprawiedliwości, na cichą rewolucję odbywającą się nie w oparciu o demokratyczne decyzje, ale za pomocą orzeczeń sądowych. Albo powiedzieć "nie", moi drodzy - mówił do uczestników debaty.



- Jeśli chcecie tworzyć z Europy beznarodowościowe superpaństwo, to najpierw uzyskajcie na to zgodę wszystkich krajów i społeczeństw Europy - powiedział premier.

fc