Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Pyssa 27.12.2021

"Wielki, zwycięski akt odwagi i heroizmu". Premier o powstaniu wielkopolskim

Premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku oddał hołd odwadze i heroizmowi powstańcowi wielkopolskich. Mieszkańcy zaboru pruskiego 27 grudnia 1918 roku rozpoczęli walkę z okupantem, która zakończyła się zwycięstwem. 

Premier przypomniał, że "Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzimy w tym roku po raz pierwszy".

"Powstanie Wielkopolskie było wielkim i zwycięskim aktem odwagi i heroizmu mieszkańców zaboru niemieckiego, którzy tym zrywem wydatnie przyczynili się do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej!" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe Sejm przyjął 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę 23 listopada w historycznym miejscu, czyli w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, w którym tuż przed wybuchem powstania zamieszkał Ignacy Jan Paderewski.

Zwycięskie powstanie

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Bezpośrednią jego przyczyną była wizyta w tym mieście wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Następnego dnia Polacy gromadzili się pod budynkiem Hotelu Bazar. Niemcy zorganizowali kontrpochód, a jego uczestnicy zniszczyli po drodze siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej - legalnej polskiej władzy państwowej, uznanej przez Polski Sejm Dzielnicowy.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami a państwami Ententy 16 lutego. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem. 

kp