Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Sabina Treffler 22.02.2022

Ukraińskie media: rosyjska armia wkracza do Donbasu. "Czołgi i transportery"

Władimir Putin zdecydował o uznaniu przez Rosję niepodległości dwóch "republik ludowych" powołanych przez prorosyjskich separatystów. Następnie wydał rozkaz siłom zbrojnym rozpoczęcia operacji "zagwarantowania pokoju" w Donbasie. Ukraińskie media informują o dużej kolumnie czołgów i sprzętu wojskowego, które kierują się z tego miasta do linii frontu. Tak relacjonowaliśmy napiętą sytuację na Wschodzie.

Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. Swoją decyzję ogłosił w telewizyjnym orędziu do narodu. Musi ona zostać zaaprobowana przez rosyjski parlament, którego posiedzenie zwołano na jutro. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali także umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

Wcześniej tego samego dnia minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przekonywał w Brukseli, że UE powinna wprowadzić restrykcje natychmiast, żeby udowodnić, że potrafi poprzeć słowa czynem.

W poniedziałek prorosyjskie siły atakowały 54 razy, w większości przypadków z użyciem artylerii. Czterech ukraińskich żołnierzy zostało rannych, zginął jeden cywil. Siły prorosyjskie ostrzelały elektrociepłownię w mieście Szczastie w obwodzie ługańskim i Nowołuhańsk w obwodzie donieckim. Ukraińska armia donosi o prowokacjach dokonywanych przez prorosyjskich bojówkarzy.

IAR/PAP/twitter.com
st/kp/pb

Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją:

01:42

Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie nakładające sankcje i zakazujące handlu i inwestycji z samozwańczymi "republikami ludowymi" w Donbasie. Rozporządzenie daje mu też uprawnienia do objęcia restrykcjami osób działających na ich terenie.

01:17

Prezydent Ukrainy: uznanie przez Rosję tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej to naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej. Wnioskujemy o posiedzenie RB ONZ, OBWE i szczyt formatu normandzkiego

01:13

Szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio potępił uznanie przez Kreml samozwańczych republik w Donbasie. Opowiedział się za tym, by nałożyć "bez wahania" sankcje na Rosję.

01:13

Po uznaniu przez Putina separatystycznych regionów Ukrainy głos zabierają niemieccy politycy. "Nasza odpowiedź na to będzie mocna i jasna" - napisała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht.

01:12

- Wielka Brytania potępia decyzję Rosji o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, a będące reakcją na to sankcje wejdą w życie we wtorek - powiedział premier Boris Johnson w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

00:54

"Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy o godz. 21:00 czasu nowojorskiego" - poinformował na Twitterze ambasador Polski przy ONZ w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski.

00:38

Na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w Donbasie zauważono dwie kolumny sprzętu opancerzonego - podała rosyjska agencja Interfax. Wcześniej o kolumnie czołgów, która wyjechała z Doniecka, poinformowało Radio Swoboda.

00:37

Paryż nie wyklucza nowych rosyjskich "faktów wojskowych" i potępia "paranoidalną mowę" Władimira Putina - przekazał mediom Pałac Elizejski.

00:36

"Niedawno Polska, Niemcy i Francja wezwały do przestrzegania porozumień mińskich. Dziś Rosja zerwała porozumienia, o które rzekomo sama walczyła" - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

00:16

Jak poinformował Bloomberg, Biały Dom wycofuje swoich dyplomatów z Ukrainy. Wcześniej przeniesiony personel do Lwowa, teraz trafi do Polski.

Biały Dom ogłasza sankcje wobec separatystycznych regionów 
00:13

Rzecznik kanclerza Olafa Scholza poinformował, że Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone wspólnie uzgadniają odpowiedz na decyzję Rosji o uznaniu dwóch separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy. Nie wymienił, jakie sankcje nałożą na Rosję zachodni sojusznicy.

00:12

00:11

Tureckie MSZ potępiło naruszenie granic Ukrainy.


00:10

Jak podało Downing Street, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie we wtorek o 6:30 rano przewodził posiedzeniu sztabu kryzysowego ws. Ukrainy.

00:09

Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, jak najszybciej przygotowujemy oświadczenie - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

00:08

Obecność rosyjskich wojsk w Donbasie nie są nowym krokiem, ale bardziej otwartym przedstawieniem sytuacji, która już w istocie istniała - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Zapowiedział jednak, że USA we wtorek nałożą kolejne sankcje na Rosję.

00:05

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przewodnicząca KE Ursulą von der Leyen. Przekazał jej, że polskim oczekiwaniem jest, aby sankcje wobec Rosji miały daleko idących charakter, który zapobiegnie dalszym agresywnym działaniom Rosji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

00:04

"Ukraina oficjalnie wystąpiła o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ; Radzie przewodniczy w lutym Federacja Rosyjska i wniosek musiał być do niej zaadresowany; decyzje niebawem" - przekazał na Twitterze Krzysztof Szczerski.

00:03

Umowy podpisane z separatystami z Doniecka i Ługańska dają Rosji prawo do budowy baz wojskowych na terenach obu separatystycznych regionów. Tak wynika z tekstów tych porozumień, które podpisał Władimir Putin - informuje agencja Reutera. Zgodnie z nimi Rosja i separatyści z Doniecka i Ługańska mają również podpisać osobne dokumenty dotyczące współpracy wojskowej i ochrony granic.

23:52

Uznanie przez Kreml niepodległości tzw. republik ludowych w Donbasie wymaga szybkiej i stanowczej odpowiedzi - podkreślił w poniedziałek w oświadczeniu szef dyplomacji USA Antony Blinken. Zapowiedział podjęcie dodatkowych "odpowiednich kroków" wspólnie z sojusznikami USA.

 Stany Zjednoczone zadeklarowały gotowość udzielenia Ukrainie gwarancji kredytowych w wys. 1 mld dolarów USA 
23:49

Stany Zjednoczone popierają terytorialną integralność Ukrainy - zapewnił prezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

O decyzji prezydenta Joe Bidena poinformował rzecznik Pentagonu. 
23:35

Mieszkańcy kontrolowanego przez separatystów Doniecka na wschodzie Ukrainy poinformowali w poniedziałek wieczorem portal Radio Swoboda o dużej kolumnie czołgów i sprzętu wojskowego, które kierują się z tego miasta do linii frontu.

- Czołgi, bardzo dużo. I transportery opancerzone. I ludzi wieźli. Godzinę sprzęt jechał - powiedział jeden ze świadków.

W internecie pojawiły się też nagrania, które to potwierdzają.

23:10

"W związku z decyzją prezydenta Putina, wyrażamy nasze niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wzywamy Federację Rosyjską do powstrzymania się od jakiegokolwiek zaangażowania wojskowego w celu wykonania tej niefortunnej decyzji i uwzględnienia długofalowych konsekwencji dla stosunków międzynarodowych" - napisał minister Zbigniew Rau na Twitterze.

23:08

"W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda

23:00

Trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy - poinformował jej sekretarz Ołeksij Daniłow. Zaplanowano wystąpienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wołodymyr Zełenski odpowiedział na słowa Władimira Putina 
22:47

"Prezydent Emmanuel Macron potępia decyzję prezydenta Federacji Rosyjskiej o uznaniu separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy. Jest to wyraźnie jednostronne pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Rosji i atak na suwerenność Ukrainy" - napisał Pałac Elizejski w komunikacie wydanym w poniedziałek wieczorem.

"Macron bardzo chce wierzyć w sukces ofensywy dyplomatycznej" 
22:33

Władimir Putin polecił siłom zbrojnym rozpoczęcie operacji "zapewnienia spokoju" w separatystycznych republikach na Ukrainie - informują zagraniczne media. 

22:32

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego ws. sytuacji, która ma miejsce w Rosji i na Ukrainie.

22:26

Przedstawiciele administracji Bidena omówili w rozmowach z ukraińskimi władzami plany opuszczenia Kijowa i przeniesienia do Lwowa prezydenta Zełenskiego w razie rosyjskiej inwazji - podała w poniedziałek telewizja NBC News.

22:26

Szefowie dyplomacji Szwecji, Danii i Norwegii potępiają uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik ludowych w ukraińskim Donbasie - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL).

22:25

Dla czeskich polityków uznanie samozwańczych, separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Premier Petr Fiala napisał na Twitterze, że jest to akt agresji wobec sąsiedniego, suwerennego państwa.

22:23

"Koniec z polityką ustępstw wobec Rosji, apelujemy do naszych sojuszników, by zebrać koalicję, mogącą zapobiec wybuchowi III wojny światowej" - napisał na Twitterze Ołeksij Makejew, przedstawiciel ds. polityki sankcyjnej ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy.

22:21

Wzywamy Rosję do cofnięcia decyzji o uznaniu "republik ludowych" w Donbasie oraz powrotu na drogę dyplomatycznego i politycznego rozwiązywania konfliktu zgodnie z porozumieniami mińskimi - oświadczyła w poniedziałek wieczorem minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

21:59

Air France odwołały loty do Kijowa. Rząd zaleca obywatelom Francji opuszczenie Ukrainy.

21:58

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem premiera Jeana Castexa i członków jego rządu w celu omówienia konfliktu między Ukrainą i Rosją.

21:56

Ekspert chadeckiej partii CDU ds. zagranicznych Norbert Roettgen stwierdził, że przemówienie Władimira Putina do narodu "było przemówieniem wojennym".

21:52

"Uznanie separatystycznych republik to niedopuszczalne pogwałcenie prawa międzynarodowego. Oznacza to również jednostronne wycofanie się z porozumień mińskich. Poparcie Litwy dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy jest niepodważalne" - napisał prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

21:50

Szef Rady Europejskiej Charles Michel prowadzi konsultacje z unijnymi przywódcami po decyzji Putina o uznaniu niepodległości samozwańczych republik w Donbasie.

Charles Michel sonduje możliwości zwołania nadzwyczajnego szczytu, na razie żadne decyzje nie zapadły.

Powiedzieli o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.

21:48

"Putin uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik na Ukrainie, otwierając Rosji furtkę do zbrojnej interwencji; czas na stanowczą reakcję" - napisał szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński z PiS.

21:45

- Rosja wybrała konfrontację zamiast dialogu, a uznanie przez nią niepodległości dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie nie może pozostać bezkarne. Będziemy koordynować naszą reakcję z sojusznikami - oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

21:38

Biały Dom zapowiedział sankcje w związku z uznaniem przez prezydenta Rosji Władimira Putina "republik ludowych" w Donbasie. Sankcje zostaną nałożone na samozwańcze republiki.

21:37

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy (ALFA–CRP).

21:34

"Niezbędne jest, żeby UE pilnie przyjęła pakiet daleko idących sankcji wobec Rosji. To jedyna szansa na powstrzymanie dalszych działań Putina" - napisał rzecznik rządu Piotr Müller.

21:32

Unia Europejska zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w nielegalny czyn, jakim jest uznanie niezależności "republik ludowych" Doniecka i Ługańska - zapowiedzieli we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel.

21:26

"Potępiam decyzję Rosji o uznaniu niepodległości Doniecka i Ługańska. Podważa to wysiłki zmierzające do rozwiązania konfliktu i narusza porozumienia mińskie. NATO wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Wzywamy Moskwę do zaprzestania podsycania konfliktu i wybrania dyplomacji" - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

21:24

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz napisał, że "decyzja Moskwy o uznaniu samozwańczych »republik« w Donbasie jest złamaniem prawa międzynarodowego, naruszeniem integralności Ukrainy i de facto odrzuceniem przez Rosję porozumień mińskich - kolejnej umowy, którą Rosja z pełną świadomością zrywa". "Konieczna twarda i jednoznaczna reakcja Zachodu" - dodał.

21:22

Prezydent Estonii Alar Karis napisał na Twitterze, że jego kraj "nigdy nie uzna" niepodległości obwodów donieckiego i ługańskiego. "Najwyraźniej Moskwa nie myśli poważnie o dyplomacji, ale szuka casus belli" - ocenił.

21:07

"Decyzja o uznaniu samozwańczych »republik« to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji. To jedyny język jaki może zrozumieć Putin. Wzywam do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej w tej sprawie" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

21:06

"Decyzja o uznaniu przez Rosję tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej Ukrainy. Łotwa potępia ten akt agresji i wzywa do zdecydowanej reakcji na arenie międzynarodowej. UE musi natychmiast nałożyć sankcje" - napisał szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics.

21:04

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem o "wydarzeniach z ostatnich godzin".

Przekazał także, że rozpoczęło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oraz że będzie rozmawiał z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

20:56

"Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej Ukrainy oraz porozumień z Mińska. UE i jej partnerzy zareagują z jednością, stanowczością i determinacją w solidarności z Ukrainą" - napisali na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

20:54

Pojawiają się pierwsze reakcje Zachodu na ogłoszenie przez Władimira Putina uznania niepodległości tzw. republik ludowych na terenie Ukrainy.

- To jasne złamanie prawa międzynarodowego. W oczywisty sposób narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Posłuchaj
00:20 11572707_1.mp3 Boris Johnson: to jasne złamanie prawa międzynarodowego, w oczywisty sposób narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. To odrzucenie porozumień mińskich. Zły omen. Bardzo ponury znak (IAR)

 

20:35

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" - donieckiej i ługańskiej. 

Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali także umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

Posłuchaj
00:45 11572703_1.mp3 Putin zdecydował o uznaniu przez Rosję niepodległości Donbasu. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
20:35

- Stopień zagrożeń dla Rosji wzrasta, mamy pełne prawo podejmować kroki w odpowiedzi - powiedział Putin. 

20:33

W swoim orędziu prezydent Władimir Putin przestrzegł Rosjan przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. - Wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy są wymierzone przeciwko Rosji; wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych - mówił. 

Jak stwierdził, "kraje Europy Wschodniej przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące »rosyjskiego zagrożenia«".

20:29

- Ukraina może pozyskać broń jądrową. Wtedy sytuacja dla Rosji się zmieni, nie możemy na to nie reagować - powiedział Putin.

20:28

Putin stwierdził, że Ukraina to "nieodłączna część" historii Rosji, jej przestrzeni kulturowej.

20:24

- Na początku lat 90. zapewniano nas, że po zjednoczeniu Niemiec granica wpływów NATO nie przesunie się ani o centymetr na Wschód - mówił Putin w swoim orędziu do Rosjan.

20:12

- Uznanie niepodległości obwodu ługańskiego i donieckiego będzie potwierdzeniem okupacji Ukrainy oraz złamaniem ustaleń mińskich - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - Mam wrażenie, że jest to powtórzenie scenariusza z Gruzji z 2008 roku - dodał.

- Jeżeli pozwolimy Putinowi na przejęcie kontroli nad tymi republikami, to będzie chciał czegoś większego - podkreślił dyplomata.

20:08

Ukraina zgromadziła w pobliżu kontrolowanych przez separatystów wschodnich regionów kraju znaczne oddziały swojej armii i może przygotowywać się do próby odzyskania ich siłą - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję Reutera.

Rząd w Kijowie wielokrotnie zaprzeczał, że planuje atak na kontrolowane przez separatystów tereny na wschodzie Ukrainy.

20:06

Jak donosi Biełsat, redaktor naczelny radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow poinformował, że Duma Państwowa i Rada Federacji (obie izby rosyjskiego parlamentu) przyjmą jutro ustawy o przyjaźni i granicach, a także o wzajemnej pomocy wojskowej z Doniecką Republiką Ludową i Ługańską Republiką Ludową. Potem ma je podpisać prezydent.

19:58

Podczas orędzia Władimir Putin stwierdził, że "Ukraina nie miała wcześniej tradycji własnej państwowości". - Mamy wszelkie powody, by uważać, że to bolszewicy i Włodziemierz Lenin stworzyli Ukrainę. Jesteśmy gotowi pokazać, co oznacza prawdziwa dekomunizacja Ukrainy - powiedział Władimir Putin podczas orędzia. 

19:49

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony w sprawie sytuacji na Ukrainie. Ma na nim zostać omówiona reakcja Paryża na uznanie przez Rosję niepodległości samozwańczych republik w Donbasie.

19:46

Orędzie Władimira Putina do narodu. - Współczesna Ukraina została całkowicie stworzona przez Rosję - rozpoczął swoje przemówienie rosyjski prezydent.

19:43

Podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE wysłuchano m.in. przedstawiciela przewodnictwa na Ukrainie i w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ambasadora Mikko Kinnunena oraz Szefa Specjalnej Misji Obserwacyjnej na Ukrainie ambasadora Halita Çevika.

Ambasador Çevik wskazał na zdecydowany wzrost liczby naruszeń zawieszenia broni i sytuację humanitarną. Podkreślił pilną potrzebę zapewnienia Misji bezpiecznej możliwości wypełniania jej mandatu - czytamy w komunikacie polskiego przewodnictwa w OBWE.

19:41

Wiedniu przez ponad 3 godziny obradowała Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy we Europie. W posiedzeniu, zwołanym przez Polskę na prośbę Ukrainy, uczestniczyli ambasadorowie państw OBWE, która zrzesza 57 krajów, w tym Rosję i Stany Zjednoczone.

W oświadczeniu przekazanym Polskiemu Radiu przez polskie przewodnictwo w OBWE podkreślono, że rozmowy mogą przyczynić się do "zwiększenia przejrzystości i zaufania potrzebnego do deeskalacji i dyplomatycznego rozwiązania obecnych napięć".

19:38

- Jeśli do ataku na Ukrainę dojdzie z terytorium Białorusi Unia Europejska nałoży sankcje na ten kraj. Szósty pakiet restrykcji jest już w przygotowaniu - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Potwierdził tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

19:32

- Polska przyjmie tylu uchodźców z Ukrainy, ilu będzie trzeba - zadeklarował wiceminister obrony Marcin Ociepa. - Ilu ludzi zdecyduje się uciekać, ilu będzie musiało uciekać, to ciągle wielka niewiadoma. Powinniśmy być gotowi na jak największe liczby - dodał wiceminister.

19:08

Prezydent Władimir Putin przekazał kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że zamierza podpisać dekret uznający republiki doniecką i ługańską.

Informację przekazały, powołując się na Kreml, rosyjskie agencje TASS i RIA Nowosti.

Przywódcy Niemiec i Francji mieli wyrazić "rozczarowanie" taką decyzją. 

19:06

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł prezydenta Władimira Putina podczas rozmowy telefonicznej, że Moskwa naruszyłaby porozumienia pokojowe z Mińska z 2015 roku, gdyby uznała niepodległość "republik" na wschodniej Ukrainie. 

19:01

Unia Europejska jest przygotowana na ostrą reakcję, jeśli prezydent Rosji Władimir uzna niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. Takie oświadczenie złożył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. - Bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem - powiedział Borrell.

Bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem - powiedział Borrell. Źródło: Shutterstock/Alexandros Michailidis Bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem - powiedział Borrell. Źródło: Shutterstock/Alexandros Michailidis
18:52

W odpowiedzi na dzisiejszą Radę Bezpieczeństwa Rosji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał posiedzenie ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. 

Przeprowadził także "pilne konsultacje" z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

18:48

- Pakiet sankcji wobec Rosji jest przygotowany. Decyzje co do ich treści zapadły - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

18:44

Wieczorem prezydent Władimir Putin ma wystąpić z orędziem do narodu. 

Informację o przewidywanym wystąpieniu rosyjskiego przywódcy przekazała agencja RIA Novosti, powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

18:35

Zbigniew Rau powiedział po spotkaniu w Brukseli, że wszyscy ministrowie są zdania, że gdyby doszło do uznania niepodległości Donbasu przez Moskwę, Unia Europejska powinna zająć jednoznaczne stanowisko.

Posłuchaj
00:25 11572343_1.mp3 Zbigniew Rau: wszyscy uznali za zasadne zwrócenie się do Władimira Putina o działania zgodne z prawem międzynarodowym i porozumieniami mińskimi (IAR)

 

18:17

"Moskwa na bazie własnych kłamstw i insynuacji będzie teraz podejmować działania polityczne" - skomentował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Rosji rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

18:15

Brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że obecnie w pobliżu granic Rosji i Białorusi z Ukrainą zgromadzonych jest 110 grup batalionowych, we flocie czarnomorskiej znajdują się dwie grupy amfibii i dziewięć okrętów rosyjskich wyposażonych w pociski typu cruise, a na Morzu Kaspijskim znajdują się kolejne cztery okręty zdolne do przenoszenia pocisków rakietowych.

18:14

Istnieją poważne powody, by obawiać się, że Rosja nadal zamierza dokonać inwazji na Ukrainę - oświadczył brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Jak poinformował, otrzymał zapewnienie od swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu, że "Rosja nie ma zamiaru najeżdżać Ukrainy", ale przywołał cały szereg faktów wskazujących na coś innego. Wallace powiedział, że w ciągu ostatnich 48 godzin "wbrew zapewnieniom Kremla zaobserwowaliśmy ciągły wzrost liczebności oddziałów i zmianę rozmieszczenia sił, które przenosiły się z rejonów stacjonowania do potencjalnych miejsc odpalenia rakiet".

18:12

"Teraz nie tylko Ukraina, ale cały świat uważnie śledzi działania Rosji w sprawie uznania tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Wszyscy zdają sobie sprawę ze skutków takiego kroku. Teraz jest dużo emocji, ale właśnie teraz wszyscy powinniśmy z zimną krwią skoncentrować się na wysiłkach dotyczących deeskalacji. Nie ma innej ścieżki" - napisał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

17:55

Wizyty w Hawanie rosyjskiego wicepremiera Jurija Borisowa i szefa Dumy Państwowej Wiaczesława Wołodina mają służyć zacieśnieniu przez Kubę relacji politycznych i gospodarczych z Rosją - ocenią kubańskie media. Odnotowują, że intensyfikacja stosunków następuje w sytuacji eskalacji konfliktu na Ukrainie.

17:46

"Decyzja o uznaniu obwodów donieckiego i ługańskiego za niepodległe byłaby poważną eskalacją działań Kremla. (...) Ta decyzja oznaczałaby również koniec porozumień mińskich. Mówiąc »nie« rozwiązaniom politycznym opartym na porozumieniach mińskich, Kreml zamyka drzwi przed dyplomacją i stwarza pretekst do wojny" - napisała premier Estonii Kaja Kallas.

17:40

Separatyści ostrzelali miejscowość Nowołuhańsk w obwodzie donieckim na Ukrainie. Wskutek ostrzału zginął 42-letni cywil.

Uszkodzone zostały obiekty infrastruktury. Miejscowość została bez światła i ogrzewania, uszkodzono gazociąg - przekazał szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.

Posłuchaj
00:37 11572336_1.mp3 Siły prorosyjskie ostrzelały Nowołuhańsk, zginął cywil. Relacja Pawła Buszki (IAR)
17:23

Wszyscy uczestnicy nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji opowiedzieli się za uznaniem niepodległości Donbasu.

W ocenie niezależnych komentatorów uznanie niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego da Moskwie możliwość wprowadzenia wojska na te tereny.

Posłuchaj
00:56 11572210_1.mp3 Uczestnicy Rady Bezpieczeństwa Rosji za uznaniem niepodległości Donbasu. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
17:15

W trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji szef Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin stwierdził, że "popiera plan przyłączenia republik ludowych do Rosji". Przerwał mu prezydent Putin, zwracając uwagę, że nie tego dotyczy posiedzenie.  

17:06

Stała Rada OBWE na specjalnej sesji w Wiedniu rozmawiała na temat kryzysu Ukraińskiego. W imieniu Austrii sekretarz generalny MSZ Peter Launsky zaapelował o podjęcie wysiłków w celu zapobieżenia dalszej eskalacji.

17:03

Media spekulują na temat posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji. Podczas swojego przemówienia minister obrony Siergiej Szojgu miał na ręce zegarek, który wskazywał godzinę 12.47. Relacja "na żywo" z posiedzenia transmitowana była w rosyjskich mediach po godzinie 17.00.

Jak podkreślają komentatorzy, o godzinie 12.47 separatystyczne republiki nie wystosowały jeszcze oficjalnego apelu o uznanie ich przez Rosję. 

16:54

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się we wtorek z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

16:53

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przeprowadzenie pilnych konsultacji w sprawie narastającej groźby rosyjskiej agresji.

16:51

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powiedział, że resort "od kilku tygodni - wspólnie z Urzędem ds. Cudzoziemców, Strażą Graniczną i Państwową Strażą Pożarną oraz wojewodami - przygotowuje plany zarządzania kryzysowego na wypadek napływu uchodźców z Ukrainy, którzy będą szukali bezpieczeństwa w Polsce".

- Premier powołał dwa zespoły międzyresortowe, które będą koordynowały te tematy - przekazał. 

16:47

MSWiA zniosło obowiązujące do początków pandemii ograniczenia w ruchu granicznym z Ukrainą oraz w lotniczych przejściach granicznych.

Restrykcje zostały utrzymane w przypadku przyjazdu lub przylotu z Rosji i z Białorusi.

16:40

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że dziś zapadnie decyzja ws. uznania przez Rosję niepodległości dwóch tzw. republik ludowych - donieckiej i ługańskiej - powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

Dzisiaj decyzja ws. separatystycznych republik Źródło: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/KREMLIN POOL/SPUTNIK/POOL Dzisiaj decyzja ws. separatystycznych republik Źródło: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/KREMLIN POOL/SPUTNIK/POOL
16:37

W sieci pojawiają się kolejne nagrania sił, jakie Rosja zgromadziła w pobliżu Ukrainy.

16:32

Szef polskiej dyplomacji, pełniący obowiązki przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Zbigniew Rau zwołał na dziś posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej w ramach porozumienia z Mińska.

Trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. 

16:29

Premier Rosji Michaił Miszustin powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, że Rosja analizowała ryzyka związane z podjęciem decyzji o uznaniu niepodległości Donbasu. - Rząd już wiele miesięcy prowadzi przygotowania do reakcji na uznanie obu republik ludowych - mówił premier.

16:26

Pakiet sankcji, przygotowanych przez Unię Europejską na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę, obejmuje środki wymierzone w gazociąg Nord Stream 2.

- Certyfikacja rurociągu zostałaby wówczas wstrzymana. Nie ma co do tego wątpliwości. Oznacza to zatem, że Nord Stream 2 jest objęty sankcjami - powiedział austriacki kanclerz Karl Nehammer, cytowany przez agencję Reutera.

16:23

OSW analizuje ryzyka dla gospodarki Ukrainy w związku z rosyjską presją wojskową

16:17

W piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow będzie rozmawiał w Paryżu ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves'em Le Drianem.

Ma to być jeden z elementów przygotowań do spotkania prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina.

16:09

- Nadszedł czas, by uznać niepodległość Donbasu. Rosja powinna zdecydować się na ten krok - przekonywała szefowa Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji) Walentina Matwijenko podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

16:04

Były premier Rosji Dmitrij Miedwiediew stwierdził na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji, że "jeśli sytuacja wokół Donbasu będzie rozwijać się nadal tak, jak obecnie, jedynym wyjściem będzie uznanie niepodległości tych terytoriów".

Przypomniał, że jako prezydent Rosji w 2008 roku uznał niepodległość dwóch separatystycznych republik na terenie Gruzji: Abchazji i Osetii Północnej.

Wyraził przekonanie, że po takiej decyzji presja na Rosję będzie ogromna, ale potem - podobnie jak w 2008 r. - Zachód "zmęczy się" i sam poprosi Rosję o powrót do rozmów.

16:00

W portugalskim sanktuarium w Fatimie rozpoczął się tydzień modlitw o pokój na Ukrainie. Inicjatorem akcji jest ordynariusz diecezji Leiria-Fatima kardynał Antonio Marto.

15:59

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow powiedział, że sytuacja na terenie dwóch tzw. republik ludowych w Donbasie pogarsza się i stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców.

15:58

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas posiedzenia rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa oskarżył Ukrainę o wzmożony ostrzał terytoriów samozwańczych republik, w wyniku którego część ich mieszkańców ma być pozbawiona dostaw wody i gazu. Według Szojgu, ukraińska armia zgromadziła znaczące siły w pobliżu Doniecka i Ługańska.

15:56

Po posiedzeniu kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Władimir Putin oświadczył, że przyjęcie Ukrainy do NATO oznaczałoby, że "zagrożenia dla Rosji wielokrotnie wzrosną". Powiedział też, że apel przywódców tzw. republik ludowych donieckiej i ługańskiej o uznanie ich niepodległości "będzie rozważony". 

Posłuchaj
00:50 11572046_1.mp3 Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
15:50

Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia z Ukrainą. Do tej pory połączenia zawiesiło 10 przewoźników, w tym holenderski KLM, niemiecka Lufthansa (z wyjątkiem lotów do Lwowa), szwajcarski Swiss czy francuskie linie Air France.

Polskie Linie Lotnicze LOT na razie utrzymują połączenia z Kijowem i Lwowem.

Posłuchaj
00:40 11572057_1.mp3 Kolejne linie lotnicze zawieszają połączenia z Ukrainą. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
15:49

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział, że w czwartek w Genewie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Antony Blinkenem.

Tematem rozmowy ma być sytuacja wokół Ukrainy i obawy przez rosyjską inwazją na ten kraj.

Po spotkaniu kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Ławrow powiedział też, że "w rozmowach z Zachodem nastąpił pewien postęp", nie podał jednak szczegółów.

15:47

Koalicja Obywatelska i Instytut Obywatelski zorganizowały w Senacie konferencję "Zachód wobec konfliktu ukraińskiego".

Udział w niej wzięli byli szefowie resortów siłowych, generałowie w stanie spoczynku, byli dyplomaci i byli szefowie służb specjalnych.

15:43

Dmitrij Kozak, wiceszef administracji prezydenta Rosji Władimira Putina powiedział na naradzie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, że Ukraina i Zachód chcą "zamrozić konflikt na wschodzie Ukrainy".

Kozak, który w administracji Putina odpowiada za kierunek ukraiński oświadczył, że jest jasne, iż Donbas "nie jest potrzebny" Ukrainie ani Zachodowi.

15:34

Minister obrony Białorusi Wiktar Chrenin spotkał się z ambasadorem Rosji Borysem Gryzłowem. Podczas rozmów zapewniono o "strategicznym charakterze" współpracy wojskowej obu krajów.

15:32

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wysłał do MSWiA sześć pytań w sprawie pomocy ofiarom konfliktu na Ukrainie. 

Pytania dotyczą m.in. zwiększenia przepustowości przejść granicznych z Ukrainą; możliwości otwarcia nowych przejść;
obiektów przeznaczonych na bazę noclegową dla przekraczających granicę; dostępu do pomocy medycznej po polskiej stronie granicy.

15:29

- Między nami była absolutna zgodność, że niezależnie od tego, jak rozwinie się konflikt, Ukraina wymaga pomocy militarnej, ekonomicznej, socjalnej i politycznej - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiego Senatu.

15:27

Unia Europejska rozważa kolejne sankcje wobec Białorusi, jeśli Mińsk wesprze Rosję w inwazji na Ukrainę.

Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wkrótce zostaną usunięte luki w sankcjach nałożonych wcześniej, by utrudnić białoruskiemu reżimowi ich obchodzenie.

15:24

Od 2014 roku w rozpętanym przez Rosję konflikcie zginęło ok. 14 tys. osób, co najmniej 30 tys. zostało rannych, a ponad 1,5 mln osób zmuszono do opuszczenia swoich domów - podało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

15:19

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał, powołując się na informacje amerykańskiego wywiadu, że Rosja przygotowuje "skrajnie brutalną" inwazję. 

- Nie będzie to tylko wojna konwencjonalna między dwoma armiami. To będzie wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich - powiedział.

15:16

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął posiedzenie Rady Bezpieczeństwa kraju w sprawie sytuacji w Donbasie. 

Celem narady jest określenie dalszych kroków w tej sferze, w tym rozważenie prośby przywódców tzw. republik ludowych na terenie Ukrainy o uznanie ich suwerenności, jak również analogicznego apelu rosyjskiego parlamentu. 

15:02

Prorosyjskie siły ostrzelały elektrociepłownię w mieście Szczastie w Donbasie. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały między innymi linie wysokiego napięcia.

Pod ostrzałem znalazła się również sama miejscowość Szczastia, a także Wrubiwka. Ich mieszkańcy nie mają prądu, gazu i wody. Wielu z nich musi chronić się w piwnicach.

Ponadto, na skutek ostrzałów, w okolicach Szczastia doszło na eksplozji na stacji benzynowej.

Posłuchaj
00:38 11571833_1.mp3 Siły prorosyjskie ostrzelały elektrociepłownię w Donbasie. Relacja Pawła Buszki (IAR)
14:57

Przywódcy prorosyjskich separatystów, Denys Puszylin i Leonid Pasicznyk, zwrócili się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o uznanie niepodległości tzw. republik ludowych - donieckiej i ługańskiej.

14:55

O sytuacji na Ukrainie rozmawiali telefonicznie kanclerz Austrii Karl Nehammer, szefowa KE Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

W dalszym ciągu kładziemy nacisk na dyplomację i deeskalację, aby wszelkimi sposobami zapobiec wojnie - mówił austriacki kanclerz.

14:46

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Belwederze delegację amerykańskich senatorów. W rozmowach, które będą dotyczyć kryzysu ukraińskiego, biorą udział także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Wcześniej z amerykańskimi senatorami spotkał się marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

14:39

Armia ukraińska zaprzeczyła doniesieniom o grupie "dywersantów" z Ukrainy. Według Rosji mieli oni próbować przedrzeć się przez granicę i zabić kilku ludzi. Strona ukraińska nazwała to fake newsem.

14:33

Kolegium rektorskie KUL wydało oświadczenie, w którym wyraziło solidarność z narodem ukraińskim w związku z obecną sytuacją na granicy ukraińsko-rosyjskiej. "Szczególne wyrazy wsparcia kierujemy do kilkuset studentów KUL, pochodzących z Ukrainy" - napisano.

14:26

Włochy apelują do swoich obywateli, by opuścili Ukrainę. Apel ponowił szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. Jak poinformował, włoska ambasada w Kijowie przeprowadza próby ewakuacji personelu.

14:22

Ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów bałtyckich, Łotwy, Litwy i Estonii w dniach 23-25 lutego odwiedzą wspólnie Ukrainę, by okazać solidarność w obliczu zagrożenia rosyjską inwazją. 

14:17

Premier Litwy Ingrida Szimonyte zapowiedziała zwiększenie budżetu obronnego kraju. Decyzja ta ma związek z narastającym napięciem w Europie Wschodniej i decyzją o przedłużeniu na Białorusi ćwiczeń wojskowych z udziałem Rosji.

Z kolei szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis domaga się dodatkowych sankcji wobec Białorusi. - Unia Europejska powinna nałożyć sankcje za przyjmowanie rosyjskich wojsk w sytuacji eskalacji napięcia między Moskwą a Kijowem - powiedział.

14:15

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poprosił przywódcę Francji Emmanuela Macrona o wystąpienie z inicjatywą szczytu Biden-Putin - donosi agencja Reutera. - On jest mediatorem - powiedział o francuskim prezydencie jego doradca.

14:13

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wskazał na dwa potencjalne scenariusze działań Rosji wobec Ukrainy.

Pierwszy scenariusz zakłada, że "rosyjskie ruchy wojskowe mają na celu rozpętanie wojny, a Kreml szuka obecnie pretekstu do podjęcia działań przeciwko Ukrainie".

W drugim scenariuszu "rosyjskie ruchy wojskowe są pozorowane i mają na celu podniesienie stawki w negocjacjach między Rosją a Zachodem".

14:08

- Dopóki toczy się proces dyplomatyczny, nie powinniśmy się obawiać większego ataku Rosji na Ukrainę - uważa były szef Sztabu Generalnego generał Mieczysław Gocuł. 

Posłuchaj
00:27 11571705_1.mp3 Gen. Mieczysław Gocuł: Putina nie można lekceważyć. Ten brak lekceważenia ze strony świata zachodniego, w tym naszych największych sojuszników - Stanów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej - pokazuje, że dialog ma sens (IAR)

 

13:43

150 tys. rosyjskich żołnierzy na granicach Ukrainy to za mało, by przeprowadzić operację na pełną skalę i zdobyć Kijów, jednak ryzyko działań hybrydowych w ostatnim czasie wzrosło - ocenili w poniedziałek eksperci ukraińskiego instytutu analitycznego Centrum Strategii Obronnych.

"Sytuacja wokół Ukrainy w ostatnim czasie znacznie się skomplikowała. Wszystko wskazuje na to, że (prezydent Rosji) Władimir Putin podjął decyzję o rozpoczęciu znacznej eskalacji konfliktu" - wskazali analitycy.

Zdaniem Centrum Strategii Obronnych najbardziej zagrożony pozostaje wschód Ukrainy oraz region Morza Azowskiego i znajdujące się na wybrzeżu miasta, narażone na działania desantowe. "Istnieje również możliwość całkowitego zajęcia ukraińskiej przestrzeni morskiej" - dodano. Eksperci uznali, że wysoce narażonymi na wrogie działania Rosji są cyberprzestrzeń oraz przestrzeń informacyjna.

13:32

Ukraina zapewnia, że jej siły zbrojne nie atakowały stanowiska patrolu rosyjskich służb granicznych. Wcześniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa informowała, że wystrzelony z Ukrainy pocisk zniszczył punkt służb granicznych w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Nikt nie został ranny.

13:04

Ukraiński żołnierz został ranny w wyniku ostrzału sił prorosyjskich w Donbasie. Od kilku dni wspierani przez Rosję bojownicy intensywnie ostrzeliwują tereny kontrolowane przez siły rządowe w tym obiekty cywilne.

Posłuchaj
00:39 11571614_1.mp3 Jak informuje ukraińska armia, jedynie dziś bojówkarze 10 razy otwierali ogień w kierunku infrastruktury cywilnej. Z Kijowa relacjonuje Paweł Buszko (IAR) 
12:59

- Nie musimy czekać na atak Rosji, ponieważ już teraz Ukraina jest atakowana - powiedział w Brukseli szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis. Odbywa się tam narada ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

W nagraniu opublikowanym przez litewskie ministerstwo spraw zagranicznych Landsbergis wyjaśnił, że atakowana jest między innymi ukraińska gospodarka. - Kraj jest otoczony przez obcą armię, zagrożony inwazją. To wywiera dużą presję na Ukrainę - podkreślił szef litewskiej dyplomacji.

Landsbergis zwrócił też uwagę na sytuację na Białorusi, gdzie po ćwiczeniach zostały rosyjskie wojska. - Zmienia to sytuację nie tylko Ukrainy czy Białorusi, ale też krajów UE i NATO, w szczególności krajów bałtyckich i Polski. Musimy przyznać, że to co widzimy to powolna okupacja białoruskiego terytorium i państwa - zaznaczył.

12:51

Miejscowości Szczastia i Wrubiwka w Donbasie są pod ostrzałem; mieszkańcy uciekli do schronów, uszkodzona została infrastruktura - poinformował szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Szef władz obwodowych przekazał, że mieszkańcy Wrubiwki są bez prądu i gazu. Uszkodzone zostały domy mieszkalne, a także gazociąg. Na razie nie ma możliwości, by przywrócić dostawy gazu, bo "ostrzały nie cichną" - alarmował Hajdaj. Dodał, że mieszkańcy miasteczka Szczastia są bez dostaw wody, ogrzewania i prądu.

Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że wskutek ostrzału Szczastia zapaliła się i eksplodowała stacja paliw.

12:35

Coraz więcej rosyjskich obwodów wprowadza stan nadzwyczajny w związku z przyjazdem uchodźców z Donbasu. W piątek separatyści z Ługańska i Doniecka ogłosili masową ewakuację.

Do Rosji są wywożone kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku. W ocenie części rosyjskich komentatorów, to element prowokacji, która może posłużyć jako pretekst do rozpoczęcia przez Rosję działań zbrojnych.

Więcej w relacji Macieja Jastrzębskiego:

Posłuchaj
00:43 11571516_1.mp3 Media niezależne publikują reportaże, z których wynika, że ewakuacja jest wymuszana przez miejscowych separatystów. Rosyjscy komentatorzy niezależni podkreślają, że w ich ocenie ewakuacja jest operacją wyreżyserowaną i może posłużyć Rosji jako pretekst do podjęcia działań zbrojnych. Z Moskwy relacjonuje Maciej Jastrzębski
12:30

Według Stanów Zjednoczonych Rosjanie opracowują "listy Ukraińców, którzy mają zostać zabici albo wysłani do obozów". Doniesieniom zaprzeczył rzecznik Kremla.

Korespondent Telewizji Polskiej w Kijowie Tomasz Jędruchów w rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 podkreślił, że "bardzo dużo działań podejmowanych obecnie przez Rosjan ma na celu obniżenie morale Ukraińców".

- Głównym celem działania Rosjan jest przede wszystkim destabilizacja sytuacji na Ukrainie. To postawienie wojsk przy granicach, na którym się wszyscy skupiają, jest tylko jednym z elementów, który ma mieć działanie zastraszające. Ale cały czas mamy do czynienia z gigantyczną propagandą, z wojną informacyjną, wojną hybrydową, z próbami zdyskredytowania rządu oraz próbami destabilizacji gospodarczej i ekonomicznej - stwierdził gość PR24.

Czytaj więcej:

12:03

Unia Europejska i Ukraina osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie utworzenia w tym kraju doradczo-treningowej misji wojskowej.

Poinformował o tym po spotkaniu z unijnymi ministrami szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Podkreślił, że misja nie będzie miała charakteru bojowego.

11:58

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oświadczyła, że wystrzelony z Ukrainy pocisk zniszczył punkt służb granicznych w obwodzie rostowskim na południu Rosji. W komunikacie dodano, że nikt nie został poszkodowany i że na miejscu zdarzenia pracują saperzy.

Służby prasowe FSB twierdzą, że "miejsce pełnienia służby" patrolu służb granicznych leżące około 150 metrów od granicy z Ukrainą zostało "całkowicie zniszczone" przez pocisk "nieustalonego typu". Pocisk ten - według FSB, której podlega w Rosji straż graniczna - "został odpalony z terytorium Ukrainy".

Siły zbrojne Ukrainy zapewniły zaś, że nie prowadziły ostrzału. Poinformowały także, że w poniedziałek wspierani przez Rosję separatyści 14 razy naruszyli rozejm i że jeden ukraiński żołnierz został ranny.

11:22
11:13

- Znajdujemy się teraz faktycznie w centrum dezinformacyjnej, hybrydowej wojny - oświadczył minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. Jak poinformował, tylko w ciągu minionego weekendu wykryto 10 "klasycznych fejków" rosyjskich w sprawie sytuacji w Donbasie.

- Ukraińskie służby są w posiadaniu szkicu, zgodnie z którym produkowane są rosyjskie fake newsy - dodał szef resortu kultury. - Zgodnie z nim media w Donbasie i Rosji, wykorzystując manipulacje i prowokacje, próbują dezinformować nasze społeczeństwo - powiedział minister.

- Musimy odpowiadać na to, informować Ukraińców i świat o tym, co naprawdę się dzieje - podkreślił.

Czytaj także:

11:09

Unia Europejska zatwierdziła nadzwyczajną pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld euro. Ostateczną decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli. Wcześniej zielone światło dał Parlament Europejski.

To pakiet niskooprocentowanych pożyczek, który ma być szybkim wsparciem w obliczu agresywnych działań Rosji i groźby kolejnej inwazji na Ukrainę.

Decyzja o przyznaniu doraźnej pomocy została podjęta w rekordowym, jak na Unię, czasie. 21 dni minęło od przedstawienia propozycji przez Komisję Europejską.

Posłuchaj
00:56 11571386_1.mp3 Unia zobowiązała się, że wypłaci Ukrainie natychmiast pierwszą transzę w wysokości 600 mln euro, a kolejną jeszcze w tym roku. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR) 
10:54

- Jeśli strona niemiecka będzie nadal odmawiać, a rosyjskie wojsko rzeczywiście wkroczy na Ukrainę, Ukraińcy nigdy nie zapomną Niemcom tej zdrady - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w telewizji BILD.

- Dzisiaj potrzebujemy nie tylko słów, wyrazów solidarności, potrzebujemy (też) broni do obrony - powiedział Melnyk . - Nadal odmawia się nam tej broni, którą Niemcy mogą dostarczyć - dodał.

Czytaj także:

10:42

"Rosyjskie media kontrolowane przez państwo wciąż wytwarzają fałszywe narracje o rzekomych zbrodniach popełnianych na ludności Donbasu. Wyraźnym scenariuszem Kremla jest sfabrykowanie pretekstu do inwazji Ukrainę" - napisał na Twitterze wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell.

10:29

- Rosja skoncentrowała obecnie łącznie 147 tys. żołnierzy w pobliżu Ukrainy - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Kijów nie widzi wycofywania rosyjskich sił ani zmniejszania ich liczebności.

Reznikow zapewnił, że ukraińskie wojsko jest gotowe do różnych scenariuszy rozwoju wydarzeń. - Nie umniejszamy ryzyka, jego poziom jest naprawdę wysoki. Ale prowadzimy prognozy wszystkich scenariuszy - dodał i zaznaczył, że jednym z rozpatrywanych scenariuszy jest to, że Rosja spróbuje "w sensie dosłownym otoczyć Ukrainę swoimi wojskami".

10:12

- Jest wiele decyzji, które Unia Europejska może podjąć już teraz, wysyłając jasne sygnały pod adresem Rosji, że eskalacja nie będzie tolerowana, a Ukraina nie zostanie pozostawiona sama sobie. Chodzi nie tylko o sygnały polityczne, ale również bardzo konkretne działania - powiedział Kułeba przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych UE, na które został zaproszony.

Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji Unia powinna wspierać sektor obronny jego kraju, pomagać w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także wprowadzić już teraz niektóre sankcje.

- To jest właśnie wiadomość, którą chcę przekazać moim kolegom z UE: uważamy, że istnieją uzasadnione powody, by część sankcji nałożyć już teraz, żeby zademonstrować, że UE nie tylko mówi o sankcjach, ale jest w stanie poprzeć słowa czynami - postulował Kułeba.

Zobacz także: Witold Waszczykowski w "Salonie politycznym Trójki"

10:06

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie omówi podczas pilnego spotkania w Wiedniu sytuację wokół Ukrainy. Polska, która przewodniczy OBWE, zwołała posiedzenie Stałej Rady na prośbę Ukrainy. Obrady rozpoczną się o godz. 15.00. MSZ przestrzega przed wybuchem konfliktu na skalę niespotykaną od kilkudziesięciu lat.

10:04

Jest ostateczna zgoda w Unii Europejskiej na rozszerzenie sankcji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Chodzi o ułatwienie wyborów w ubiegłym roku do Dumy na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Jak dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, decyzję unijnych ambasadorów zatwierdzili ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli.

Na czarną listę zostało wpisanych kolejnych pięć osób. Będą one miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie. Sankcje dotyczą już ok. 180 osób i 48 firm.

W związku z groźbą kolejnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska przygotowała pakiet kolejnych sankcji gospodarczych najbardziej dotkliwych w historii. Unijni dyplomaci mówili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej przed kilkoma dniami, że jeśli Rosja ponownie zaatakuje Ukrainę sankcje zostaną nałożone w ciągu kilku dni.

09:57

- Oddziały sił zbrojnych Rosji powrócą do miejsc stałej dyslokacji tylko wówczas, gdy pojawi się obiektywna konieczność i kiedy my sami podejmiemy taką decyzję. To nasza czysto wewnętrzna sprawa – oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Białorusi gen. Wiktar Hulewicz podczas briefingu dla attache wojskowych. Jego wypowiedź przekazuje w komunikacie ministerstwo obrony.

Jak powiedział Hulewicz, białoruski lider Alaksandr Łukaszenka i prezydent Rosji Władimir Putin podjęli decyzję o przedłużeniu sprawdzianu sił reagowania na terytorium Białorusi "w związku ze zwiększeniem aktywności u granic zewnętrznych Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) i zaostrzeniem sytuacji w Donbasie".

Czytaj także:

Generał oświadczył, że decyzja o ewentualnym wycofaniu wojsk będzie zależeć "także od zachodnich partnerów". - Siły i środki, które zostały rozmieszczone w regionie wschodnioeuropejskim, w tym w pobliżu granic Białorusi, są jednym z czynników wpływających na dalszy rozwój sytuacji – dodał. Ocenił, że "Białoruś ma prawo żądać wycofania wojsk USA i poszczególnych państw NATO od granic Białorusi i Państwa Związkowego".

Rosja do tej pory nie potwierdziła pozostawienia na Białorusi swoich wojsk

Rosyjskie wojska w pobliżu Ukrainy (opr. Adam Ziemienowicz/PAP) Rosyjskie wojska w pobliżu Ukrainy (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)
09:40

"Poborowi podlegają nawet niepełnoletni chłopcy w wieku od 17 lat" - napisała ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jak dodała, w szkołach wojskowych uczniowie w wieku 16-18 lat otrzymali rozkaz osiągnięcia bojowej gotowości wraz z dalszym udziałem w działaniach zbrojnych.

To złamanie zapisów konwencji genewskiej o ochronie osób cywilnych podczas wojny, która zabrania wykorzystywania dzieci w zbrojnych konfliktach - podkreśliła Denisowa.

Zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o reakcję na angażowanie niepełnoletnich w konflikt zbrojny oraz na fakty poboru dzieci - obywateli Ukrainy - w szeregi nielegalnych formacji zbrojnych.

Mobilizacja w samozwańczych republikach

Według Denisowej mieszkańcy samozwańczych republik otrzymują SMS-y o konieczności przybycia do komisji wojskowych. Za uchylenie się od tego wezwania grozi się im odpowiedzialnością karną - dodała.

"Dowiedziałam się, że mężczyzn z miejscowości Styła na terenie tymczasowo okupowanej części obwodu donieckiego, w której mieszkają etniczni Grecy, przymusowo wywozi się z domów pod pretekstem »poboru« na wojnę z Ukrainą. W związku z tym mieszkańcy wsi zwrócili się o pomoc i o nagłośnienie sprawy do ambasadora Grecji na Ukrainie" - przekazała Denisowa.

"Takie działania świadczą o przymusowej mobilizacji, zabronionej przez międzynarodowe prawo humanitarne" - oświadczyła.

09:23

- Niestety w ostatnich godzinach mamy do czynienia z informacjami dotyczącymi zintensyfikowania ostrzału, o ofiarach śmiertelnych, o ostrzeliwaniu także terenów, na których przebywa ludność cywilna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Posłuchaj

00:53 11571104_1.mp3 Pogarsza się sytuacja w okupowym Donbasie. Specjalna misja OBWE na Ukrainie donosi o zintensyfikowanych ostrzałach i ofiarach śmiertelnych. Więcej w materiale Karola Darmorosa (IAR)

- Trzeba podejmować działania na rzecz deeskalacji, ale trzeba mieć świadomość, że w tym czarnym scenariuszu rosyjskiej agresji na Ukrainie reakcja musi bardzo zdecydowana. Stąd rozmowy o sankcjach - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta RP Paweł Mucha. 

09:03

Unia Europejska popiera próby dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na wschodzie, ale sankcje ma przygotowane, gdyby Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. W nocy pojawiła się informacja, że za kilka dni ma dojść do spotkania prezydentów USA i Rosji.

O groźbie rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozmawiają dziś w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów. "Szczyty na poziomie przywódców, ministrów, jakiekolwiek formaty rozmów, by uniknąć wojny są bardzo potrzebne" - powiedział szef unijnej dyplomacji. Dodał, że dyplomatyczne zabiegi są najlepszym i jedynym rozwiązaniem kryzysu, ale podkreślił jednocześnie, że Unia Europejska ma przygotowany pakiet surowych sankcji, które nałoży na Rosję w razie inwazji na Ukrainę.

Czytaj także:

08:07

W niedzielę separatyści 80 razy naruszyli zawieszenie broni, w tym 72 razy z wykorzystaniem uzbrojenia zakazanego przez porozumienia mińskie - czytamy w komunikacie. Wskutek ostrzałów ranny został jeden ukraiński żołnierz.

Od początku bieżącej doby zarejestrowano osiem przypadków złamania rozejmu.

Według ministerstwa obrony Ukrainy w niedzielę wieczorem przeciwnik przeprowadził ostrzał kontrolowanego przez separatystów Ługańska z wykorzystaniem ciężkiego uzbrojenia. Wiceminister Hanna Malar oceniła, że to kolejna prowokacja, mająca na celu oskarżenie sił ukraińskich o otwarcie ognia.

Rosyjskie kolumny wojskowe na Krymie

Przewodniczący Medżlisu (samorządu) Tatarów krymskich Refat Czubarow napisał na Facebooku, że na anektowanym przez Rosję Krymie zaobserwowano kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego zmierzające w stronę granicy administracyjnej z obwodem chersońskim. W kolumnie zauważono wyrzutnie rakietowe - dodał we wpisie opublikowanym nocą z niedzieli na poniedziałek.

Według ukraińskiego sztabu w sobotę zarejestrowano 136 przypadków otwarcia ognia przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie. Siedmiu ukraińskich żołnierzy odniosło rany.

07:35

Rosja weźmie udział w posiedzeniu grupy kontaktowej w sprawie konfliktu ukraińskiego - podała agencja Ria Novosti. Według źródeł, na które powołują się rosyjskie media, Kreml zgodzi się, jeśli władze w Kijowie porozumieją się z separatystami, aby wspólnie zwołać takie spotkanie.

Na 24 lutego zaplanowano rozmowy szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych. Na prośbę prezydenta Francji Emmanuela Macrona planowane jest spotkanie Władimira Putina z Joe Bidenem. Przywódcy zachodnich państw ostrzegają Moskwę przed dotkliwymi sankcjami, jeśli zaatakuje Ukrainę.

Na pierwszych stronach rosyjskich gazet są doniesienia o przybywających do Rosji uchodźcach z separatystycznych regionów - ługańskiego i donieckiego. Różne źródła podają, że w ostatnich dniach rosyjską granicę przekroczyło od kilku do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Donbasu. Rosyjskie media informują także o strzałach i wybuchach w tym regionie.

Posłuchaj
00:37 11570955_1.mp3 W ostatnich dniach rosyjską granicę przekroczyło od kilku do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Donbasu. Rosyjskie media informują także o strzałach i wybuchach w tym regionie. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR) 

Część rosyjskich komentatorów niezależnych, w tym autorzy antywojennych petycji zwracają uwagę, że mogą to być prowokacje, które dadzą Moskwie pretekst do inwazji na Ukrainę. Amerykańska ambasada w Moskwie ostrzegła przed możliwymi zamachami terrorystycznymi w Rosji i wezwała obywateli Stanów Zjednoczonych do przygotowania planów ewakuacyjnych.

07:28

Jak poinformowało ukraińskie wojsko, prorosyjskie oddziały ostrzelały kontrolowane przez siebie miasto Ługańsk. Jak czytamy w komunikacie - takie działanie jest prowokacją, której celem jest zrzucenie odpowiedzialności za ataki na siły zbrojne Ukrainy. Wspierani przez Rosję bojówkarze od kilku dni dokonują ataków z użyciem artylerii.

Sztab Operacji Zjednoczonych Sił poinformował, że to ostrzału doszło około godz. 21.00 w niedzielę. Siły prorosyjskie używając artylerii, otworzyły ogień w Kierunku Ługańska z zajętej przez siebie wsi Łobaczewe. Jak czytamy prowokacja została dokonana, aby w celach dezinformacyjnych i propagandowych oskarżyć ukraińską armię o ataki na cele cywilne.

Posłuchaj
00:40 11570771_1.mp3 Prorosyjskie siły używając artylerii, otworzyły ogień w Kierunku Ługańska z zajętej przez siebie wsi Łobaczewe. Z Kijowa relacjonował Paweł Buszko (IAR)

Do godz. 22.00 zeszłej doby wspierane i kierowane przez Rosję oddziały bojówkarzy dokonały 74 ataków, z czego 68 z użyciem artylerii. Ranny został jeden ukraiński żołnierz.