Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Elżbieta Świątek 01.03.2022

"Zawdzięczamy im Polskę". Prezydent odsłonił Epitafium Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela Epitafium Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające działaczy podziemia, którzy zostali zamordowani przez komunistyczne władze. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Epitafium jest dziełem Maksymiliana Biskupskiego. Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i jeden z organizatorów uroczystości Jan Żaryn powiedział, że symbolizuje ono "Łączkę", czyli miejsce pochówku żołnierzy pomordowanych w latach 1945-1956. - Widzimy ich krzyk, ale również i siłę. Mieli już na zawsze zostać zapomnieni i zhańbieni. Tak się nie stało - podkreślił.

W uroczystości w Archikatedrze Warszawskiej uczestniczył również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który zaznaczył, że wolność i prawda zawsze okupiona jest ofiarami. W tym kontekście minister odwołał się do napadniętych przez Federację Rosyjską obywateli Ukrainy broniących swojej niepodległości.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Podczas odsłonięcia epitafium głos zabrał także szef Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk. - Dzięki Żołnierzom Wyklętym nie udało się przekształcić Polski w republikę sowiecką - mówił.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość". Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W lutym 2011 roku Sejm polski uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 11596526_1.mp3 Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i jeden z organizatorów uroczystości Jan Żaryn mówił, że Epitafium ma swoją symboliczną wymowę -(IAR)

 

es