Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Godek 20.04.2022

Fundusze UE na pomoc uchodźcom. Premier wskazał, jakie jest stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej

"Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podziela nasze zdanie, że tak szerokie wsparcie musi zostać dofinansowane dodatkowymi środkami z unijnego budżetu. W taką Unię wierzymy, takiej Unii chcemy" - napisał w mediach społecznościowych szef rządu Matusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej.

"Wczoraj (wtorek - red.) spotkałem się w Rzeszowie z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - poinformował w swoim wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Charles Michel zatrzymał się w Rzeszowie w drodze do Kijowa, dokąd przybył w środę rano.

We wpisie po spotkaniu premier szef polskiego rządu podkreślił, że przewodniczący Rady Europejskiej "podziela nasze zdanie, że tak szerokie wsparcie musi ostać dofinansowane dodatkowymi środkami z unijnego budżetu". "W taką Unię wierzymy, do takiej Unii aspirowaliśmy i takiej Unii chcemy - solidarnej, zdecydowanej i wiernej wartościom wolnego świata" - podkreślił premier w mediach społecznościowych.

Uchodźcy z Ukrainy

Według szacunków ONZ liczba ukraińskich uchodźców wojennych przekroczyła już pięć milionów. Oznacza to najpoważniejszy kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej.

W sumie siedem milionów Ukraińców porzuciło swoje domy, a ponad pięć milionów z nich uciekło do innych krajów. Uchodźcy najczęściej trafiają do Polski, Słowacji, Rumunii i na Węgry. Większość uciekających z ogarniętego wojną kraju to kobiety i dzieci. - Mamy do czynienia z bezprecedensową liczbą uchodźców z Europy Środkowej. Należy pamiętać, że liczba ta może wzrosnąć z dnia na dzień w zależności od rozwoju sytuacji - powiedział Jakub Andrle, koordynator programu People in Need działającego w Pradze.

Ocenia się, że połowa z ukraińskich uchodźców przybyła do Polski, gdzie w większości trafili oni do prywatnych domów. Polski rząd ułatwił im również podejmowanie pracy czy ubieganie się o pomoc materialną.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ng