Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Natalia Godek 02.05.2022

Plany utworzenia nowej republiki. Na celowniku Rosji obwód chersoński [ZAPIS RELACJI]

Mamy doniesienia, że Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - powiedział ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Twitter/Facebook

Zapis relacji:

01:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że operacja ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola jest kontynuowana. Dodał, że we wtorek powinna rozpocząć się także ewakuacja korytarzami humanitarnymi z kilku innych miast.

00:49

W tym roku ukraińscy rolnicy spodziewają się zbiorów na poziomie 65 proc. w porównaniu ze zbiorami z ubiegłego roku. Jak dodaje agencja Ukrinform, byli oni w stanie wykonać wiosenne prace rolnicze tylko na 70 proc. dostępnych pól.

00:30

The Institute for the Study of War opublikował najnowszą mapę obrazującą sytuację na froncie.

00:22

Jak poinformowała Rada Miasta Mariupol, ukraiński rząd, przy wsparciu ONZ i Czerwonego Krzyża, będzie kontynuował ewakuację ludności cywilnej z Mariupola 3 maja od godziny 7 rano czasu lokalnego.

00:11

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami pomimo spadków w ciągu dnia. Inwestorzy obawiają się jednak o perspektywy dla wzrostu PKB na świecie, na co wpływ może mieć wojna na Ukrainie.

00:00

Polacy z Kijowa czekają na koniec wojny. Duża część organizacji polonijnych i polskich zespołów artystycznych ewakuowała się do Polski. W ukraińskiej stolicy wstrzymane zostało m.in. wydawanie prasy polonijnej. Jak podkreśla redaktor naczelny "Dziennika Kijowskiego" Stanisław Panteluk, tworzenie gazety jest obecnie niemożliwe. 

Posłuchaj
00:19 11718287_1.mp3 Stanisław Panteluk: Kijów jest sercem Ukrainy (IAR) 
23:52

- To jest najlepsza godzina Ukrainy, epicki rozdział w waszej narodowej historii, który będzie pamiętany i wspominany przez kolejne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, iż brutalna siła agresora nie znaczy nic wobec moralnej siły narodu, który jest zdeterminowany, by być wolnym - podkreśli we wtorek Boris Johnson, kierując swe słowa do ukraińskich parlamentarzystów.

23:48

Brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu, które wygłosi we wtorek do parlamentu Ukrainy, ogłosi przekazanie temu krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów - zapowiedziało jego biuro.

23:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że nie można być pewnym tego, że Rosja podczas konfliktu nie użyje broni jądrowej. W rozmowie z australijskim kanałem telewizyjnym Nine Network, przypomniał, że w czasie ataku na elektrownię atomową w Zaporożu, rosyjska armia strzelała w kierunku reaktorów.

Posłuchaj
00:14 11718811_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: nie można oczekiwać, że Rosja nie użyje broni jądrowej (IAR) 
23:33

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że ​​sytuacja w Naddniestrzu staje się coraz bardziej napięta - podaje Ukrinform.

23:25

Wypowiedzi gości zapraszanych do rosyjskiej telewizji stają się coraz bardziej "interesujące" - ocenia ukraiński parlament. Jak wskazano, dziś Rosjanie mogli usłyszeć m.in. o "podatności USA na szantaż ze strony Ukrainy".

23:14

Dowództwo sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy, gdzie obecnie toczy się większość walk, jest niezadowalające. Ponadto żołnierze mają wyjątkowo niskie morale - podaje agencja Ukrinform, powołując się na przedstawiciela Pentagonu.

23:11

W obwodzie donieckim rosyjscy okupanci nadal celowo niszczą infrastrukturę cywilną - podaje Ukrinform.

22:54

Paul McCartney pokazał się z ukraińską flagą podczas otwarcia swojej trasy koncertowej w Spokane w USA.

 

22:38

Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu odniósł się do oczekiwanego w najbliższym czasie nowego pakietu unijnych sankcji na Rosję. Według zapowiedzi w mediach nowe sankcje mają obejmować m.in. ograniczenia w imporcie rosyjskiej ropy.

- Ten pakiet powinien zawierać jasne kroki zmierzające do zablokowania rosyjskich dochodów z energii. By to terrorystyczne państwo nie otrzymywało każdego dnia miliardów euro za paliwa kopalne - podkreślił.

22:35

- Czy po słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżających Żydów o antysemityzm, stosunki Izraela z Rosją pozostaną niezmienione? Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - pyta prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu.

22:30

Zdjęcia ukazujące zniszczenia budynku mieszkalnego w Odessie, w który uderzył rosyjski pocisk rakietowy.

22:26

Portal Nexta opublikował nagranie obrazujące, jak wygląda ambasada Rosji w Tallinie.

22:21

Portal Wired wskazuje, że dzięki podarowanym Ukrainie przez Elona Muska terminalom Starlink udaje się zachować łączność internetową i szybko przywrócić ją tam, gdzie została przerwana, a więc zachowano ją nawet z oblężonym Mariupolem. "To pozwala bronić się Ukraińcom zarówno w cyberprzestrzeni, jak i w wojnie propagandowej" - czytamy.

22:17

Cybernetyczna ofensywa Ukrainy przeciw Rosji i obrona przed rosyjskimi hakerami jest skuteczniejsza niż przewidywano, o czym przekonał się nawet jej inicjator wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow - ocenia portal technologiczny Wired.

22:16

Premier Włoch Mario Draghi nazwał "aberracją" słowa szefa MSZ Rosji. Wcześniej Siergiej Ławrow w wywiadzie dla włoskiej telewizji, odnosząc się do rzekomej "denazyfikacji" Ukrainy przez Rosję mówił, że "to, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia". Według niego "także Hitler miał żydowskie pochodzenie". Zarzucił również Żydom antysemityzm.

22:14

- Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem działaniem świętokradczym. Ewangelia jest zawsze słowem życia, a nie słowem śmierci - powiedział na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

22:12

Kijowskie metro rozpoczęło drugi etap wyłaniania nowych nazw dla pięciu swoich stacji. Dla każdej z nich przedstawiono po pięć propozycji, na które mieszkańcy miasta mogą do 9 maja głosować za pośrednictwem internetu. Wśród propozycji nowych nazw pojawiła się m.in. stacja "Warszawska".

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Kijowie zmieniono nazwy już 279 obiektów, w tym ulic, alei i szos, które miały związek z Rosją i Białorusią.

22:09

W wyniku rosyjskiego ostrzału spłonęło gimnazjum w Łysyczańsku. Wybudowano je pod koniec XIX wieku.

22:03

- Wypowiedzi rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa sugerujące, że Adolf Hitler miał żydowskie korzenie są niedorzeczne i nieakceptowalne - skomentował premier Kanady Justin Trudeau. Odniósł się tym samym do słów Siergieja Ławrowa m.in. zarzucających Żydom antysemityzm.

21:56

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie wezwał byłego kanclerza Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach. - To całkowicie nieuzasadnione, najpóźniej od początku wojny niemożliwe, aby były kanclerz nadal pełnił te obowiązki - powiedział w wywiadzie dla ZDF.

Szef niemieckiego rządu zaznaczył przy tym, że jako kanclerz "nie może wydawać poleceń" swojemu poprzednikowi.

21:50

W Kalinówce w pobliżu Makarowa w obwodzie kijowskim znaleziono grób z ciałami dwóch mężczyzn ze śladami tortur - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Zabici mieli związane ręce i wyrwane paznokcie.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że wojskowi sił zbrojnych Rosji podczas okupacji miejscowości najpierw torturowali, a potem zabili dwóch cywilnych mieszkańców. Mężczyźni mają ręce związane za plecami, wyrwane paznokcie. Na ich ciałach widać rany postrzałowe" - napisano w oświadczeniu.

21:41

- Prezydent USA Joe Biden chciałby pojechać na Ukrainę, ale na razie nie opracowujemy takiego planu, nadal oceniamy sytuację - poinformowała rzecznik Białego Domu Jen Psaki.

Przypomniała też, że Waszyngton przygotowuje się do ponownego otwarcia ambasady USA w Kijowie.

21:22

15-letni chłopiec zginął w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę - poinformowała rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Ponadto niepełnoletnia dziewczynka została ranna, jest w szpitalu.

Rosyjski pocisk rakietowy uderzył w budynek mieszkalny, w którym przebywało w chwili ataku pięć osób. Na miejscu trwa gaszenie pożaru.

21:16

- Mamy doniesienia, że Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - powiedział ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dodał, że nie wiadomo, czy Rosja będzie w stanie te plany zrealizować.

Wskazał ponadto, że że z informacji władz USA wynika, że Rosja dodatkowo planuje aneksję DRL i ŁRL.

21:04

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow wypowiedział się krytycznie na temat Węgier, które "otwarcie mówią o swojej współpracy z Rosją". Jego zdaniem Węgry "zostały uprzedzone przez Putina, że będzie napaść na Ukrainę", a także "liczyły na to, że będą mogły zabrać część terytorium".

21:02

- Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Ocenił także, że wojska rosyjskie nie są w stanie do 9 maja - jak według nieoficjalnych doniesień zaplanowano na Kremlu - zająć południa Ukrainy i dojść do granicy z nieuznawanym mołdawskim Naddniestrzem.

21:00

Rosja może wkrótce ogłosić powszechną mobilizację - informuje ukraiński wywiad, cytowany przez "The Kyiv Independent".

Kyrylo Budanov, szef Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony, powiedział, że Rosyjska Federalna Agencja ds. Rezerw Państwowych rozpoczęła kontrolę zapasów żywności potrzebnych krajowym siłom zbrojnym.

20:49

- W trwającej wojnie Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać - powiedział w programie telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Podkreślił także, że pomoc finansowa i wojskowa udzielona przez Niemcy i inne kraje przyczyniła się do tego, że "armia ukraińska, która naprawdę działa bardzo skutecznie, jest w stanie długo stawiać czoła tak silnemu przeciwnikowi". Armia ukraińska będzie nadal wspierana - dodał.

20:47

"Rządząca w Polsce partia PiS odetchnęła i zyskała więcej prestiżu dzięki twardej polityce wobec Rosji, po latach bycia pod lupą Brukseli za ataki na niezależność sędziów. Pomogła w tym wojna na Ukrainie i rola Warszawy w tym konflikcie" = ocenia hiszpański dziennik "El Confidencial".

20:40

"Rozmawiałem z moją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock i podziękowałem jej za decyzję o poparciu embarga na ropę naftową nałożonego na Rosję" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Jak dodał, "Niemcy odgrywają kluczową rolę w przygotowaniu tego posunięcia".

"Podkreśliłem również, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE leży w najlepszym interesie Ukrainy, Niemiec i Europy" - wskazał.

20:23

Rosyjskie wojska kontynuują działania ofensywne pod Iziumem w obwodzie charkowskim, a także próbują zdobyć kontrolę nad Rubiżnem i Popasną w obwodzie ługańskim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:09

W obwodzie kijowskim policja wszczęła ponad trzy tysiące postępowań karnych w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie. Ukraińskie służby, po przesłuchaniu kilku tysięcy świadków, ustaliły dane około dziewięciuset Rosjan, którzy dokonywali zbrodni w podkijowskich miejscowościach.

Posłuchaj
00:31 11718574_1.mp3 Prowadzone śledztwa dotyczą najcięższych wojennych zbrodni - podkreślił Maksym Oczeretanij, zastępca szefa kijowskiej policji (IAR) 
20:05

Władze Danii oskarżane są przez działaczy praw człowieka o rasizm po umożliwieniu uchodźcom wojennym z Ukrainy osiedlania się w tzw. gettach imigranckich.

19:59

Na okupowanych terytoriach Rosjanie sztucznie kreują kryzysy humanitarne i gospodarcze - podaje Generalny Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:54

Polska zaproponowała zorganizowanie 9 maja unijnego, okrągłego wsparcia energetycznego dla Ukrainy. Pomysł zgłosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.

19:51

- Austria jest gotowa konsekwentnie wspierać embargo na import ropy naftowej z Rosji, jeśli KE i państwa członkowskie UE podejmą decyzję w tej sprawie - powiedziała minister energetyki Austrii Leonore Gewessler.

19:49

Polscy biskupi podziękowali parafiom, ruchom katolickim, organizacjom kościelnym, na czele z Caritas, a także milionom wiernym za wsparcie, którego udzielili Ukraińcom. Episkopat apeluje o nieustawanie w pomocy zarówno materialnej, jak i duchowej oraz wzywa do wolontariatu, np. organizacji wspólnych kolonii z dziećmi ukraińskimi, nauki języka polskiego czy wsparcia programu "Rodzina Rodzinie w Polsce".

19:39

UEFA wykluczyła rosyjskie kluby z gry w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie.

19:37

Jak ostrzega Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, rosyjskie miny i pociski mogą znajdować się głęboko pod ziemią.

19:34

"W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zagrożenia ze strony Rosji państwa europejskie powinny zacząć działać w sposób solidarny oraz zdecydowany" - napisał prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym na łamach hiszpańskiego dziennika "El Mundo".

19:28

Polska zaproponowała opodatkowanie w Unii Europejskiej surowców energetycznych z Rosji. Pomysł przedstawiła w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na nadzwyczajnej, unijnej naradzie.

Posłuchaj
00:26 11718766_1.mp3 Anna Moskwa: Polska zaproponowała w UE opodatkowanie surowców energetycznych z Rosji (IAR)
19:28

Na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w wyniku rosyjskiego bombardowania wybuchł wielki pożar - podaje portal "Ukraińska Prawda", powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.

W zakładach Azowstal broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

19:23

W jednej z rosyjskich fabryk zbrojeniowych na Syberii wybuchł pożar - podały niezależne media. Według portalu Mediazony, dwie osoby straciły życie. To nie pierwsze od początku inwazji na Ukrainę tego typu zdarzenie w rosyjskich firmach produkujących dla wojska. Rosyjscy dziennikarze niezależni sugerują, że pożary i awaria to działania dywersyjne przeciwników wojny z Ukrainą.

Posłuchaj
00:41 11718688_1.mp3 Pożar w rosyjskiej fabryce amunicji - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
19:15

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że siły ukraińskie prowadzą działania w granicach swojego państwa, a na temat operacji na terytorium wroga "nic mu nie wiadomo". Ukraiński przywódca mówił o tym w wywiadzie dla greckiego nadawcy ERT.

"Jeśli mówić o tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy, to uważam, że mamy pełne prawo do takich czy innych działań na naszej ziemi. Wszystko w ramach międzynarodowo uznanych granic" - dodał.

19:14

"KE przedstawiła państwom członkowskim wytyczne dotyczące opłat w rublach. Jest to jednostronna zmiana kontraktów (przez Rosję - red.), nieuzasadniona względami ekonomicznymi. Odrzucenie tej zmiany jest całkowicie uzasadnione zgodnie z prawem handlowym. Płatności w rublach są oczywistym złamaniem sankcji, ponieważ dostarczają środków do operacji dla banku centralnego Rosji" - oceniła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

19:13

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson ostrzegła, że przerwanie przez koncern Gazprom dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii to sygnał, że w dowolnej chwili to samo może spotkać każde inne państwo członkowskie UE.

19:11

Pentagon ocenia, że Rosja ma do dyspozycji ok. 75 proc. sił bojowych zgromadzonych na początku inwazji, a wewnątrz Ukrainy znajduje się 93 batalionowych grup taktycznych (przed inwazją zgromadzono 125 takich oddziałów). Nie wszystkie według USA są w pełni sprawne bojowo.

Poinformowano także, że od początku napaści Rosja wystrzeliła ponad 2 125 rakiet różnego typu.

19:10

Wojska rosyjskie poczyniły w ostatnich dniach "co najwyżej minimalne" postępy w Donbasie - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Poinformował też, że w ciągu ostatniej doby 14 samolotów dostarczyło na Ukrainę sprzęt wojskowy z USA, a 23 z pięciu innych krajów.

18:46

Rosjanie znowu zaatakowali Odessę rakietami, są zabici i ranni - poinformował szef władz obwodowych Maksym Marczenko.

18:46

Wesele Oksany i Wiktora odbyło się w sali szpitalnej - poinformował lwowski szpital. Pan młody tańczył z panną młodą, trzymając ją na rękach. Kobieta obie nogi kobieta pod koniec marca w wyniku wybuchu miny w Lisiczańsku.

Para ma dwójkę dzieci i w ewakuacji na zachodzie kraju podjęła decyzję o ślubie, bo "życia nie należy odkładać na później". Tort upiekli wolontariusze.

18:30

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał pracowników portu w Rostocku, aby nie rozładowywali zakotwiczonego tam tankowca z produktami naftowymi z Rosji.

"Wzywam koalicję rządzącą, wszystkie rządy krajów związkowych i wszystkie niemieckie porty do bojkotu wszystkich rosyjskich statków lub statków z rosyjskim ładunkiem, zwłaszcza tankowców" - powiedział, cytowany przez "Der Spiegel".

18:27

Rosjanie przygotowują się do epidemii cholery w regionach graniczących z Ukrainą - utrzymuje ukraiński wywiad wojskowy, dodając, że Rosja może planować prowokację, by oskarżyć Kijów o "użycie broni biologicznej".

Szczególną uwagę zwraca się na obwody: briański, kurski, biełgorodzki, woroneski, rostowski, Kraj Krasnodarski oraz na okupowany Krym.

18:24

Rząd Portugalii nakazał w poniedziałek Generalnej Dyrekcji ds. Podatkowych wszczęcie kontroli w gminach, w których doszło do zatrudniania Rosjan - w tym osób związanych z Kremlem - przy przyjmowaniu ukraińskich uchodźców. W kilku gminach miało dojść do złamania prawa przez Rosjan.

18:24

Ukraińscy żołnierze broniący Mariupola nie mogą być pozostawieni na pastwę rosyjskiej armii - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Według niego zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją zależy od trzech czynników. Są to: sankcje, broń oraz perspektywa członkostwa Ukrainy w UE.

18:18

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań wojennych zginęło 3 153 cywilów - przekazało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

OHCHR zastrzega, że rzeczywisty bilans ofiar jest znacznie wyższy. Niemożliwe jest szybkie otrzymanie informacji z miejsc, w których trwają aktywne działania zbrojne; wiele doniesień wymaga również potwierdzenia.

18:15

Charge d'affaires amerykańskiej misji dyplomatycznej na Ukrainie Kristina Kvien zapowiedziała powrót amerykańskiej ambasady do Kijowa przed końcem maja.

18:14

W weekend zakończyła się operacja przenoszenia węgierskiej ambasady na Ukrainie z Lwowa do Kijowa; placówka już wznowiła działalność w ukraińskiej stolicy - poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Ponowne otwarcie ambasady w Kijowie było możliwe dzięki poprawie bezpieczeństwa w tym mieście.

18:13

Zgodnie z unijnymi sankcjami w krajach UE skonfiskowano dotychczas 16 superjachtów należących do rosyjskich miliarderów - podał belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws". Przejęte jednostki są warte prawie dwa miliardy euro.

18:11

Ponad miesiąc po uwolnieniu podkijowskich miejscowości, wolontariusze zobaczyli na siódmym piętrze jednego ze zbombardowanych budynków w Borodziance żywego kota. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem.

Według wolontariuszy kot mógł spędzić w budynku nawet dwa miesiące i "cudem" przeżył ostrzały.

18:07

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser stwierdziła, że słowa rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa nt. Żydów i antysemityzmu to także "policzek wymierzony wszystkim Żydom w Niemczech".

Siergiej Ławrow w wywiadzie dla włoskiej telewizji odnosząc się do żydowskiego pochodzenia Wołodymyra Zełenskiego wspomniał o rzekomej "żydowskiej krwi" Adolfa Hitlera. Insynuował ponadto, że sami Żydzi nienawidzą Żydów.

18:05

Szwajcaria przeznaczyła jak dotąd 90 mln franków na pomoc humanitarną i finansową dla Ukrainy - pisze dziennik "Le Matin". Redakcja zwraca uwagę, że Berno nie wsparło Kijowa militarnie oraz udziela mu zbyt małej pomocy, jak na swoje możliwości.

17:01

W Rosji w mieście Woroneż występują problemy z wywozem śmieci, ale nie ma problemów z "patriotyzmem" - zauważa NEXTA

16:55

Przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Tamiła Taszewa twierdzi, że Krym, okupowany przez Rosję, stał się regularnym zapleczem do ataku zbrojnego na Ukrainę. Kijów niejednokrotnie ostrzegał, że dozbrajanie tamtejszych wojsk rosyjskich na Krymie zagraża rejonowi Morza Azowskiego i Czarnego oraz całej Europie. - Niereagowanie na te ostrzeżenia doprowadziło do ​​obecnej sytuacji, która pozwoliła Rosji zaatakować Ukrainę - mówi Tamiła Taszewa.

16:42

Sytuacja w Kijowie pozostaje pod kontrolą ale niewykluczone są nowe ataki powietrzne i rakietowe. Rada miasta apeluje do mieszkańców, aby poruszali się głównie transportem publicznym, żeby uniknąć korków i oszczędzać paliwo.

16:24

Posłuchaj
00:54 11718399_1.mp3 Ustalono dane 900 Rosjan, którzy dokonywali zbrodni pod Kijowem. Relacja Pawła Buszko (IAR)

 

16:20

"Nikt od 2014 roku, a szczególnie dziś nie przyniósł więcej cierpień i żałoby mieszkańcom Donbasu niż Rosja" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak z kancelarii prezydenta Ukrainy

16:13

Posłuchaj
00:54 11718417_1.mp3 W Brukseli rozpoczęła się nadzwyczajna narada UE o wstrzymaniu dostaw gazu przez Rosję. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
16:05

Ambasada USA może powrócić do Kijowa przed końcem maja

"Słuchamy się profesjonalistów od bezpieczeństwa i kiedy powiedzą nam, że możemy wrócić, wrócimy" - powiedziała Kristina Kvien z amerykańskiej misji dyplomatycznej

Amerykańska misja wznowiła niedawno pracę w placówce we Lwowie, jednak dyplomaci wciąż dojeżdżają tam codziennie z Polski. Jak dotąd do Kijowa powróciły ambasady ponad 30 krajów. Ambasada RP działa tam bez przerwy od początku inwazji. 

16:01

Ukraina otrzymała 495 mln euro dotacji z Funduszu Powierniczego Banku Światowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na priorytetową opiekę społeczną, humanitarną, zdrowotną oraz wsparcie dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

15:57

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział w wywiadzie dla komentatora CNN Fareeda Zakarii, że za postęp w negocjacjach Kijów uzna koniec okupacji kraju. "Nie jesteśmy gotowi do kompromisu w sprawie niepodległości" - dodał.

15:50

W mediach pojawiły się informacje, że Rosja planuje zaatakować Mołdawię.

Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie, lecz użyć jej terytorium, jako trampoliny do ataku na inne kraje - oceniła wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK.

15:45

W "The Kyiv Post" wywiad z zastępcą dowódcy pułku Azow z Mariupola, Swiatosławem Palamarem

15:32

Posłuchaj
00:53 11718283_1.mp3 Polacy z Kijowa czekają na koniec wojny. Więcej w relacji Pawła Buszko (IAR)

 

15:00

"Ponad stu cywilnych mieszkańców Mariupola, którzy przez dwa miesiące ratowali się wraz z obrońcami Mariupola w podziemnych schronach Azowstalu przed bombardowaniem i ostrzałami artyleryjskimi ze strony Rosji, przybyło do Zaporoża" - poinformowały ukraińskie siły zbrojne.

14:51

W obwodzie kijowskim odnaleziono dotychczas ciała ponad 1200 osób zabitych przez rosyjskich żołnierzy. Zwłoki zostały przekazane do ekspertyzy medycznej w celu ustalenia powodu śmierci - poinformował komendant policji obwodowej Andrij Niebytow.

"Niestety, niemal każdego dnia mamy przerażające znaleziska i odnotowujemy zbrodnie popełnione przez rosyjską armię w obwodzie kijowskim" - przekazał Andrij Niebytow.

13:56
13:54

Jak poinformowało biuro Pierwszej Damy, w sobotę w stolicy Rumunii Jill Biden spotka się z członkami rządu, pracownikami ambasady USA oraz nauczycielami pracującymi z przesiedlonymi ukraińskimi dziećmi.

Z kolei w niedzielę, podczas Dnia Matki na Słowacji, Pierwsza Dama USA odwiedzi Koszyce i Wyszne Niemieckie, gdzie spotka się z ukraińskimi matkami i dziećmi.

13:45
13:42
13:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Turcję w wywiadzie dla greckich mediów za przygotowywanie szlaków turystycznych specjalnie dla Rosjan, mówiąc, że jeśli Turcja i Ukraina mają zachować przyjazne stosunki, Ankara nie może podejmować takich działań.

Jego zdaniem Turcja stosuje podwójne standardy, ale w sytuacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę musi wybrać "czy opowiada się za prawdą". 

13:37
Posłuchaj
00:29 11718064_1.mp3 Prezes Polskiego Radia o nowej antenie w języku ukraińskim (IAR) 
13:33

Rosjanie wywożą z Mariupola tysiące ciał zabitych mieszkańców tymi samymi ciężarówkami, którymi wwożą "pomoc humanitarną" - przekazał doradca mera oblężonego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że takie ciężarówki następnie jadą do miejsca bazowania mobilnego krematorium w Charcysku - dodał, zaznaczając jednak, że te informacje wymagają weryfikacji.

13:29

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował, że 5 maja premier Mateusz Morawiecki wspólnie z przedstawicielami rządów innych krajów unijnych weźmie udział w konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy.

Posłuchaj
00:51 11718117_1.mp3 O szczegółach Przemysław Lis (IAR) 
13:23

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że przedmiotem jej spotkania z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi była sytuacja na Ukrainie oraz wsparcie ze strony Polski i USA.

Posłuchaj
00:26 11718078_1.mp3 Elżbieta Witek o spotkaniu z Nancy Pelosi (IAR) 
13:21
13:16

Prezes rzymskiej wspólnoty żydowskiej Ruth Dureghello zaprotestowała przeciwko słowom na temat Żydów, jakie wypowiedział dzień wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej Rete 4, należącej do koncernu Mediaset rodziny Silvio Berlusconiego.

Szefowa wspólnoty żydowskiej podkreśliła, że najgroźniejsze jest to, że słowa te padły we włoskiej telewizji; "bez żadnego sprzeciwu, a prowadzący wywiad nawet nie przedstawił historycznej prawdy wygłoszonym kłamstwom".

- To jest niedopuszczalne i nie może być pominięte milczeniem - oceniła Dureghello, pytając: "gdzie są granice, jeśli nadal są, i w jakim kierunku zmierzamy?".

13:10
13:05
13:01

Mieszkańcy obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy nie chcą się ewakuować - zaalarmował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Ostrzegł jednocześnie, że ostrzały przybierają na sile.

- Rosjanie nie zdołają zająć Siewierodoniecka, ale miasto może zostać oblężone; może być to "drugi Mariupol" - podkreślił Hajdaj.

12:57

Fińskie konsorcjum Fennovoima zerwało kontrakt z Rosyjską Państwową Korporacją Energii Jądrowej Rosatom na budowę elektrowni atomowej w Pyhajoki w północnej Finlandii. Jak poinformował inwestor, decyzja ma związek z "dodatkowym ryzykiem związanym z inwazją Rosji na Ukrainę".

12:45

Rosyjscy żołnierze ukradli w okupowanym Melitopolu maszyny rolnicze warte 5 mln dolarów i część z nich wywieźli do Czeczenii, tam jednak odkryli, że sprzęt został zdalnie zablokowany - podała stacja CNN, powołując się na miejscowego biznesmena.

Maszyny zostały zabrane ze sklepu handlującego sprzętem amerykańskiego producenta. Prawdopodobnie użyto w tym celu wojskowych pojazdów.

12:37

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała również, że Polska będzie postulowała wprowadzenie specjalnej opłaty od rosyjskich surowców. Szefowa resortu klimatu przedstawi tę propozycję na szczycie ministrów energii Unii Europejskiej.

Posłuchaj
00:27 11717983_1.mp3 O godzinie 15.00 w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne spotkanie ministrów do spraw energii krajów członkowskich Unii Europejskiej (IAR) 
12:36

Dla Polski nie do przyjęcia jest przyjęcie samych ceł na surowce energetyczne z Rosji, bez przyjęcia embarga - mówiła minister klimatu Anna Moskwa przed wylotem do Brukseli na spotkanie ministrów ds. energii UE. - Nie zgadzamy się na to, że państwa dalej będą importować i płacić - dodała.

W tym tygodniu mogą zapaść decyzje dotyczące szóstego pakietu sankcji unijnych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę - podała Agencja Bloomberg. Według agencji, UE ma zaproponować, by do końca 2022 r. wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej.

12:33

Czytaj więcej:

12:29

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock potwierdziła, że jej kraj popiera embargo na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. - W ramach UE prowadzimy działania kampanię na rzecz wspólnego wycofywania rosyjskiej ropy naftowej w ramach przygotowywanego szóstego pakietu sankcji - powiedziała szefowa niemieckiego MSZ w programie telewizji ARD.

12:25

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało aktualną mapę rosyjskich działań wojennych na Ukrainie.

12:18

"Uwagi ministra spraw zagranicznych Ławrowa prezentują zarówno niewybaczalne, jak i skandaliczne stanowisko i ukazują okropną historyczną pomyłkę. Żydzi nie mordowali samych siebie w Holokauście. Oskarżanie samych Żydów o antysemityzm to najgorszy poziom rasizmu" - napisał na Twitterze izraelski szef dyplomacji Jair Lapid w odpowiedzi na uwagi wygłoszone przez Ławrowa we włoskiej telewizji dotyczących m.in. tego, że Żydzi to najwięksi antysemici.

12:05

Zwłoki zabitych na Ukrainie Rosjan wywożone są małymi partiami i tylko nocą, co ma pomóc ukryć duże straty wojsk rosyjskich na wojnie - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę rosyjskich żołnierzy.

Służby opublikowały fragment przechwyconej rozmowy wojskowych w obwodzie zaporoskim.

- Wysyłałeś (zwłoki) Makiejewicza? - pyta jeden z rozmówców.

- Wstępnie wynika, że dzisiaj go przywieźli. Dzisiaj powinienem go zidentyfikować - odpowiada drugi mężczyzna.

- Żona się martwi, już sześć dni go wiozą - mówi pierwszy.

- Wiozą ich małymi partiami, żeby naród nie och*jał. I nocą... - odpiera drugi wojskowy.

11:58

Nagranie przedstawia, jak wygląda obwód Czernichowski. 

11:56

Kolejnych 170 rosyjskich polityków - wszyscy członkowie Rady Federacji, czyli wyższej izby parlamentu Rosji - oraz sześć firm sektora obronnego znalazło się na nowozelandzkiej liście objętych sankcjami przeciwko Rosji - poinformowała minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta.

11:49

Dowódca 12. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy Denys Szleha przekazał, że w bunkrach zakładów Azowstal pozostaje kilkaset osób, w tym około 20 dzieci.

Według niego potrzebne są jeszcze mniej więcej dwie akcje ewakuacyjne, aby wydostać resztę ukrywających się tam cywilów. Na terenie zakładów jest ok. 500 rannych wojskowych. 

11:41

"Rosyjska okupacyjna administracja w Chersoniu na południu Ukrainy odcięła wszystkie drogi prowadzące z miasta na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie. Półki w lokalnych sklepach są puste, a mieszkańcy opierają się próbom wprowadzenia do obiegu rosyjskiego rubla" - pisze portal BBC.

"Znaki z literą »Z« - symbolem rosyjskiej inwazji - można zobaczyć w Chersoniu wszędzie. Odkąd Rosjanie zajęli strategicznie położone miasto, na budynkach administracyjnych wiszą także rosyjskie flagi. W mieście pojawiły się posterunki kontrolne, a rosyjscy żołnierze patrolują ulice w transporterach opancerzonych. Odbiór większości ukraińskich stacji telewizyjnych został wyłączony" - opisuje BBC.

11:35

Minister Jan Dziedziczak powiedział, że Polacy mieszkający na Ukrainie mają wsparcie polskich władz. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą mówił w Programie 3 Polskiego Radia o sytuacji naszych rodaków na Ukrainie.

Posłuchaj
00:29 11717809_1.mp3 Jan Dziedziczak o pomocy dla Polaków z Ukrainy (IAR) 
11:32

W nocy z poniedziałku na niedzielę siły rosyjskie po raz kolejny przeprowadziły atak na przedmieścia portowego miasta Mikołajów na południu Ukrainy przy użyciu amunicji kasetowej - podała agencja Ukrinform za władzami wojskowymi miasta.

11:29

Przywódca niemieckiej opozycji Friedrich Merz pojechał do Kijowa. Szef CDU jest pierwszym wyższym rangą politykiem z Niemiec, który po rosyjskim ataku na Ukrainę spotka się na miejscu z jej władzami. Wcześniej we Lwowie przebywała delegacja Bundestagu.

Posłuchaj
00:50 11717974_1.mp3 Lider opozycji pojechał do Kijowa. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 
11:25

Rosja nie rezygnuje z planów zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych, a teraz próbują to samo zrobić z obwodem charkowskim i chersońskim. Ich celem jest odcięcie Ukrainy od mórz - powiedziała wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar.

11:18

"Zniszczone życia ludzi i spalony albo skradziony majątek niczego nie dadzą okupantom. To tylko zwiększy toksyczność rosyjskiego państwa i liczbę na świecie tych, którzy będą działać na rzecz jej izolacji" - napisał Wołodymyr Zełenski w komunikatorze Telegram.

Szef państwa do wpisu dołączył zdjęcia przedstawiające zniszczenia spowodowane zbrojną agresją rosyjską.

11:15

Dzisiaj o godzinie 12:00 Polskie Radio uruchomi specjalną antenę w języku ukraińskimW programie znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne wskazówki i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.

Czytaj więcej:

11:09

W Rosji trwają antywojenne protesty. Według portalu OWD-info, codziennie w kilkudziesięciu miastach Federacji pojedyncze osoby demonstrują sprzeciw wobec działań rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy. W ciągu minionej doby do komisariatów trafiły 32 osoby. Za udział w takiej akcji grożą grzywny i kary więzienia.

Posłuchaj
00:29 11717892_1.mp3 W rosyjskich miastach trwają antywojenne akcje. O szczegółach Maciej Jastrzębski (IAR) 
11:00

Według biura Wysokiego Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców od 24 lutego ponad 5,5 miliona obywateli Ukrainy wyjechało z kraju uciekając przed wojną. Dane zostały zebrane na podstawie informacji z przejść granicznych z krajami sąsiadującymi z Ukrainą.

10:57

Niemcy są jednym z najbardziej niezdecydowanych krajów Unii Europejskiej w większości kwestii dotyczących Ukrainy, np. dostaw broni czy sankcji przeciwko Rosji - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ").

10:51

Rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola - poinformował doradca mera tego oblężonego przez Rosjan ukraińskiego miasta Petro Andriuszczenko.

"Według naszych informacji autobusy wyruszyły z Mariupola. Zgodnie z pierwotnymi uzgodnieniami autobusy zabiorą ludzi z miejscowości Manhusz i z Berdiańska. Do kolumny można też dołączać się własnymi środkami transportu" - powiedział Andriuszczenko, cytowany przez Radio Swoboda.

10:39

"Stanowisko Węgier dotyczące jakiegokolwiek embarga na gaz i ropę nie zmieniło się: nie popieramy go" - napisał rzecznik rządu Zoltan Kovacs w odpowiedzi na zapytanie agencji Reutera.

10:36

Szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod, który przebywa z wizytą na Ukrainie, ponownie otworzył w poniedziałek ambasadę Danii w Kijowie. Placówka po wybuchu wojny tymczasowo działała z Polski.

Otwarcie duńskiej ambasady Kofod nazwał "mocnym symbolem wsparcia dla Ukrainy i narodu ukraińskiego".

10:33

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 2 maja to według ukraińskich danych około 23,8 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także:

  • 1048 czołgów
  • 2519 bojowych pojazdów opancerzonych
  • 459 systemów artyleryjskich
  • 152 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe
  • 80 systemów obrony przeciwlotniczej
  • 194 samoloty
  • 155 śmigłowców
  • 1824 pojazdy kołowe i cysterny
  • osiem jednostek pływających
  • 271 bezzałogowców
  • 84 pociski manewrujące

Ukraińskie dowództwo podkreśliło, że najcięższe straty nieprzyjaciel poniósł w walkach na kierunku iziumskim.

10:20

W części Białorusi wyłączany jest internet, by ukryć informacje o przemieszczaniu się rosyjskich wojsk na terytorium tego kraju - przekazał ukraiński wywiad wojskowy.

Jak napisano w komunikacie "po raz pierwszy całościowe i częściowe ograniczenie dostępu białoruskich użytkowników łączności mobilnej do internetu odnotowano 1 kwietnia". - W ciągu miesiąca całe regiony kraju miały ograniczony dostęp do sieci - dodano. 

10:09

Dla Władimira Putina wojna jest korzystna, ponieważ odwraca uwagę Rosjan od problemów kraju oraz niewyobrażalnych sum, które ich przywódca ukradł własnemu narodowi, więc on się nie wycofa - zaznaczył Bill Browder, wyrzucony z Rosji inwestor, od lat głośny krytyk rosyjskiego prezydenta.

09:55
Posłuchaj
00:47 11717814_1.mp3 Rosjanie kontynuują ataki w Donbasie i na południu, przegrupowują siły. O szczegółach Paweł Buszko (IAR) 
09:47

Ukraińskie siły zniszczyły w poniedziałek dwa rosyjskie kutry patrolowe w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Posłuchaj
00:52 11717830_1.mp3 O szczegółach Paweł Buszko (IAR) 

09:35

Jak podała Nexta "Ukraińcy zniszczyli dwie rosyjskie łodzie desantowe Raptor". 

09:21

Tak wyglądają ulice Borodzianki po inwazji wojsk rosyjskich. 

09:11

Rosjanie uniemożliwiają przedstawicielom ONZ udzielenie pomocy ukraińskim cywilom uwięzionym w oblężonych miastach, takich jak Mariupol, Mikołajów czy Chersoń, co grozi masowym głodem - przekazał szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. - Należy założyć, że na Ukrainie głodują obecnie "miliony ludzi" - dodał.

09:05

Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Cztery osoby trafiły do szpitala z obrażeniami różnego stopnia.

08:58

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Polski rząd wysłał około 20 transportów sprzętu potrzebnego ukraińskim instytucjom kultury do ochrony dzieł sztuki. Na Ukrainę trafił między innymi sprzęt przeciwpożarowy, specjalistyczne materiały zabezpieczające oraz zestawy do ochrony i przewozu dzieł sztuki.

Czytaj więcej:

08:45

Wczoraj prawie 20 tysięcy osób wjechało z Ukrainy do Polski - podała Straż Graniczna. Z Polski na Ukrainę wyjechało natomiast ponad 23 tysiące osób.

08:44

Trzy osoby zginęły i trzy zostały ranne w ciągu minionej doby w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskiej agresji zbrojnej - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Wśród rannych jest dziecko.

Gubernator podkreślił, że była to bardzo trudna doba, a rosyjskie ostrzały nie pozwalały na odpowiednie przeprowadzenie ewakuacji ludności. Łącznie w niedzielę miasta i wsie obwodu znalazły się pod ostrzałem 18 razy.

08:35

5 maja w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja donatorów na rzecz Ukrainy. Wydarzenie wspólnie organizują rządy Polski i Szwecji.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina powiedział w Polskim Radiu 24, że szczegółowe informacje na temat konferencji poznamy dziś w południe. Przedstawi je wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Posłuchaj
00:22 11717656_1.mp3 Łukasz Jasina o międzynarodowej konferencji donatorów na rzecz Ukrainy (IAR) 
08:32

Sojusznicy powinni pomóc Ukrainie w utworzeniu korytarza, który umożliwi jej eksport żywności do innych krajów - powiedział amerykański senator Jim McGovern, członek parlamentarnej delegacji USA, która spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

08:22

W najbliższej przyszłości nie jestem sobie w stanie wyobrazić powrotu do dawnych relacji z Putinem, który jest zbrodniarzem wojennym i ma na sumieniu ludobójstwo - oświadczył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński w wywiadzie opublikowanym w "Super Expressie".

08:18

 - Nie można sobie wyobrazić grozy, której doświadczyliśmy - powiedziała jedna z kobiet ewakuowanych z zakładów Azowstal w Mariupolu, w których przed rosyjskimi wojskami wciąż ukrywają się setki Ukraińców. 

Jak powiedziała, kiedy Rosjanie zrzucali bomby na zakłady, a cementowy pył spadał na ukrywających się ludzi, czuła, że jej serce może się zatrzymać. - Dwa miesiące ciemności. Tak długo nie widzieliśmy słońca - dodała.

08:11

Wojna na Ukrainie wpłynęła na francuskie wybory prezydenckie, ale nie wpłynie na wybory parlamentarne w czerwcu, ponieważ wyborców interesuje zaangażowanie kandydatów w sprawy lokalne. Jest miejsce na sojusz Marine Le Pen oraz Erica Zemmoura na prawicy - ocenił prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu.

08:04

Rosyjska rakieta trafiła w elewator w obwodzie dniepropietrowskim. Informację przekazał gubernator obwodu Walentyn Rezniczenko. Do zdarzenia doszło na terenie powiatu synelnykowskiego. Nikt nie ucierpiał, natomiast magazyn zboża został zniszczony.

To kolejny atak Rosji na ukraińskie obiekty związane z rolnictwem. Rosjanie blokują też zboże w ukraińskich portach, które miało być wyeksportowane drogą morską. W obwodzie zaporoskim dochodziło z kolei kradzieży zboża przez Rosjan.

07:59

W obwodzie kurskim na terenie Rosji zniszczono most kolejowy, który był wykorzystywany przez Rosję do transportu sprzętu wojskowego na Ukrainę. Władze lokalne potwierdziły, że stało się to w wyniku sabotażu.

07:47

To, dlaczego przed inwazją na Ukrainę rosyjskie służby wywiadowcze popełniły tak katastrofalne błędy w ocenie sytuacji trudno wyjaśnić i będzie to w przyszłości fascynującą analizą - stwierdził Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI).

Rimmer, będący obecnie wykładowcą w Departamencie Studiów nad Wojną w King's College London, ocenił, że choć deklarowanym przez Rosję celem wojny jest obecnie tylko wschodnia Ukraina, to przed inwazją władze na Kremlu naprawdę myślały, że zdołają zająć cały kraj.

07:37

"W Rosji zatrzymano ponad 200 osób pikietujących w związku z 1 maja oraz przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - napisało Radio Swoboda. Najwięcej zatrzymań przeprowadzono w Moskwie i Petersburgu - po ok. 80 osób.

07:28

Ambasady ponad 20 krajów wróciły dotąd do stolicy Ukrainy. "Ambasador Korei Południowej na Ukrainie Kim Hyung-tae powrócił wraz z częścią personelu placówki do Kijowa, z którego wcześniej ewakuowali się w związku z zagrożeniem spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę" - poinformowało koreańskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane w poniedziałek przez dziennik "Korea Herald".

Koreańscy dyplomaci od początku marca wykonywali swoje obowiązki w tymczasowej siedzibie w mieście Czerniowce na zachodzie Ukrainy niedaleko granicy z Mołdawią. Ambasada wznowi pracę w Kijowie w poniedziałek.

07:22

Prawdopodobnie ponad jedna czwarta jednostek zaangażowanych przez Rosję do inwazji na Ukrainę stała się niezdolna do dalszej walki, a odbudowa niektórych z nich zajmie lata - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

"Na początku konfliktu Rosja zaangażowała ponad 120 batalionowych grup taktycznych, co stanowiło około 65 proc. jej wszystkich lądowych sił bojowych. Prawdopodobnie ponad jedna czwarta tych jednostek stała się obecnie nieefektywna bojowo. Niektóre z najbardziej elitarnych jednostek rosyjskich, w tym Siły Powietrznodesantowe, WDW, poniosły największe straty. Odbudowa tych sił zajmie Rosji prawdopodobnie lata" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:15

"Badania finansowane przez Wielką Brytanię ujawniły, że Kreml wykorzystuje fabrykę trolli do szerzenia kłamstw poprzez kampanie dezinformacyjne, które mają na celu manipulowanie opinią publiczną w kwestii wojny na Ukrainie" - przekazało na Twitterze Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (FCO).

07:11

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski od kilku dni spotyka się z Polakami mieszkającymi na Syberii. Wizyta jest związana z obchodzonym dziś Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Posłuchaj
00:46 11717647_1.mp3 Ambasador Polski spotkał się z syberyjską Polonią. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
07:02

Siły ukraińskie w ciągu minionej doby odparły 10 ataków wroga w Donbasie na wschodzie kraju - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodano, wojska rosyjskie prowadzą ofensywę praktycznie wzdłuż całej linii rozgraniczenia na kierunku donieckim.

Rosjanie przygotowują się do ataku na Siewierodonieck i Słowiańsk oraz chcą zdobyć pełną kontrolę nad miastem Rubiżne - dodano. Przeciwnik planuje wzmocnienie pozycji w mieście Popasna, dokąd przerzucił batalionową grupę taktyczną spod Mariupola.

W obwodzie czernihowskim siły rosyjskie ostrzelały pozycje Ukraińców z moździerzy. Trwa ostrzał Charkowa.

06:55

- Podlegający Norwegii arktyczny archipelag Svalbard może zostać wykorzystany przez Rosjan do wzniecenia konfliktu. Przez lata Norwegia na północy Półwyspu Skandynawskiego obok bliskiej współpracy z NATO, ograniczała swoją obecność wojskową, aby zachować dobre stosunki z Rosją - oceniła prof. Katarzyna Zyśk z Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych.

06:47

"Tak jak Putin zdecydował o rozpętaniu brutalnej inwazji na Ukrainę, tak samo może zdecydować o jej zakończeniu. Rosja jest agresorem, a świat musi i będzie pociągać ją do odpowiedzialności" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

06:40
06:33

Tak wyglądała wczorajsza ewakuacja z Mariupola. 

06:28

Przewodniczący Komisji Wywiadu amerykańskiej Izby Reprezentantów Adam Schiff w rozmowie ze stacją CNN opisał rozmowę, jaką członkowie delegacji Kongresu odbyli w niedzielę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i oświadczył, że jego zdaniem "to tylko kwestia czasu", zanim prezydent USA odwiedzi Ukrainę.

Adam Schiff zaznaczył, że spotkanie z Zełenskim dotyczyło przede wszystkim tego, jakie są jego priorytety w zakresie dalszej pomocy, zwłaszcza że Ukraińcy wchodzą w nową fazę wojny, w której walki koncentrują się we wschodniej części kraju.

06:22
Posłuchaj
00:55 11717564_1.mp3 Dziś w Brukseli nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 

Czytaj więcej:

05:34

Według brytyjskiego dziennika "The Times" rosyjskie władze opracowały misterny plan inwazji, zgodnie z którym Mołdawia zostanie wkrótce zaatakowana według tzw. "donbaskiego" scenariusza.

Już teraz obserwuje się pewną aktywność na lotnisku w Tyraspolu, stolicy nieuznawanej republiki Naddniestrza. Rosjanie mogą próbować przerzucać swoje wojska na pokładach samolotów Ił-76 i śmigłowców startujących z okupowanego Krymu. W tym samym czasie w stolicy Mołdawii Kiszyniowie mają być organizowane protesty i zamieszki.

05:25

Przebywająca w Waszyngtonie prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili powiedziała, że choć w obecnych warunkach priorytetem musi być Ukraina, nie należy zapominać o takich krajach, jak Gruzja. Podczas spotkania z międzynarodową grupą dziennikarzy Zurabiszwili przestrzegła, że Rosja może poddać próbie gwarancje bezpieczeństwa NATO. W dyskusji z prezydent Gruzji uczestniczył także korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.

Posłuchaj
00:46 Gruzja IAR Wałkuski.mp3 Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili: choć w obecnych warunkach priorytetem musi być Ukraina, nie należy zapominać o takich krajach jak Gruzja. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
04:33

W Brukseli dziś nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. Zdecydowała o tym kierująca pracami Wspólnoty w tym półroczu Francja. Główny temat to wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu do Europy. W ubiegłą środę Rosja odcięła dostawy surowca do Polski i Bułgarii

03:46

Dwie eksplozje miały miejsce we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek w Biełgorodzie, południowym regionie Rosji graniczącym z Ukrainą, poinformował w mediach społecznościowych gubernator regionu Wiaczesław Gładkow.

- Nie było żadnych ofiar ani zniszczeń - oświadczył Gładkow.

03:46

Przy Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy do niedawna działał rosyjski szpieg - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Według Arestowycza, oprócz wrogiego agenta w Sztabie Generalnym, ujawniono siatkę szpiegowską, która nie miała związku z dowództwem wojskowym.

03:45

Ukraińskie siły zbrojne ogłosiły, że odparły serię rosyjskich ataków na położone na południu miasto Zaporoże. Według ukraińskiej armii, linia frontu ustabilizowała się na południowy wschód od miasta.

Przerwa w walkach jest wykorzystywana do wzmocnienia pozycji obronnych - podała w niedzielę wieczorem agencja informacyjna Unian, cytując szefa administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha.

02:50
Posłuchaj
00:46 PE Surówka IAR.mp3 Wojna na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów debat Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu. Europosłowie w Strasburgu wrócą także do tematu praworządności w Polsce i na Węgrzech. Relacja Karola Surówki (IAR)
01:54

W Charkowie odnotowano eksplozję w północnej części miasta - podaje portal Suspilne.

01:52

Ukraińcy wracają z rosyjskiej niewoli z sepsą i amputowanymi kończynami - poinformowała ukraińska Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Ludmiła Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform.

01:46

Myślę, że w perspektywie kilku najbliższych dni będzie opublikowany kolejny pakiet sankcyjny UE na Rosję - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Według niego, Polska zaproponowała m.in. wprowadzenie sankcji na środowiska lobbingowo-prawniczo-biznesowe, które aktywnie działają w UE na rzecz Rosji.

01:45

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Rozmowy hierarchów będą dotyczyć m.in. kwestii pomocy Kościoła dla uchodźców z Ukrainy.

01:30

W Berdiańsku okupanci rozpoczęli wystawianie rosyjskich aktów ślubu - podaje Nexta.

01:20
01:18

Papież Franciszek powiedział, że wydarzenia na Ukrainie dowodzą "makabrycznego regresu człowieczeństwa". Dodał, że zastanawia się - wraz z wieloma udręczonymi ludźmi - czy naprawdę poszukujemy pokoju. Zapewnił, że myślami jest z oblężonym Mariupolem.

Posłuchaj
00:25 11716805_1.mp3 Papież: płaczę z powodu cierpienia narodu ukraińskiego (IAR) 
01:18

"Wolność i suwerenność nie są dane raz na zawsze - trzeba być gotowym codziennie o nie walczyć. (..) Potwierdza się to także dziś, gdy Ukraina broni się przed rosyjską inwazją" - przestrzega prezes IPN Karol Nawrocki.

01:18

Prawie cztery i pół miliona ton zboża jest zablokowanych w ukraińskich portach. Produkty nie mogą być eksportowane przez zamknięte szlaki morskie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Takie dane przedstawił Martin Frick ze Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

01:17

Rosja dąży do umocnienia kontroli na okupowanych przez siebie obszarach we wschodniej i południowej Ukrainie. Od niedzieli rosyjski rubel miał zostać wprowadzony w regionie Chersonia - podaje agencja AFP.