Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Godek 20.06.2022

Gruzini wyszli na ulice, bo chcą do UE. "Wierzyliśmy w Europę bardziej niż ktokolwiek inny"

Tysiące Gruzinów wyszło na ulice stolicy tego kraju Tbilisi po to, aby wyrazić swoje poparcie dla integracji z Unią Europejską. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała status kandydata dla Ukrainy i Mołdawii, z kolei Gruzji zalecono spełnienie kilku warunków, w tym poszanowanie wolności mediów, praw obywateli i przejrzystości procesów wyborczych.

Demonstranci wyszli na ulice Tbilisi pod hasłem "Do domu, do Europy". Zgromadzeni na prospekcie Rustawelego Gruzini apelowali do Komisji Europejskiej, aby ta zmieniła zdanie i rekomendowała przyznanie Gruzji statusu kandydata tak, jak Ukrainie i Mołdawii. "Wierzyliśmy w Europę bardziej niż ktokolwiek inny" - napisali demonstracji w specjalnym oświadczeniu. "Teraz, gdy najważniejszy krok na naszej europejskiej drodze jest tak blisko mamy nadzieję, że i wy w nas wierzycie" - podkreślili demonstranci.

Część uczestników ulicznej akcji obarczyła odpowiedzialnością za wstrzemięźliwość Komisji Europejskiej gruzińskie władze, które w ostatnich latach są krytykowane za naruszanie praw obywatelskich, w tym: wolności mediów, transparentności procesów wyborczych i poszanowania praw opozycji.

Gruzja bez statusu kandydata do UE

Jak poinformowała w piątek Ursula von der Leyen, Komisja Europejska zaleciła przyznanie Gruzji perspektywy europejskiej, ale bez statusu państwa kandydującego do UE. Może to nastąpić dopiero wtedy, gdy kraj ten rozwiąże kilka priorytetowych kwestii.

- Komisja Europejska ocenia, że Gruzja dysponuje fundamentami umożliwiającymi osiągnięcie stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości, nawet jeśli ostatnie wydarzenia osłabiły postępy w kraju. Osiągnęła dobry stopień stabilności makroekonomicznej i ma solidne osiągnięcia w zakresie polityki gospodarczej i sprzyjające otoczenie biznesowe, ale potrzebne są dalsze reformy, aby poprawić funkcjonowanie jej gospodarki rynkowej. Ogólnie rzecz biorąc, Gruzja stworzyła solidną podstawę do dalszego dostosowania do dorobku prawnego UE - podkreśliła szefowa KE.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:46 11800423_1.mp3 Tysiące Gruzinów wyszło na ulice, żeby wyrazić swoje poparcie dla integracji z UE - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng