Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 24.09.2022

Zaczyna się oblężenie Jasnej Góry. Do Częstochowy dotarła pielgrzymka mężczyzn

Konferencje, świadectwa, modlitwa, msza święta składają się na „Męskie Oblężenie Jasnej Góry”. Ogólnopolska pielgrzymka mężczyzn odbywa się dziś w jasnogórskim sanktuarium już po raz szósty.

Organizator wydarzenia Andrzej Lewek ze Stowarzyszenia Świętego Józefa mówi Polskiemu Radiu, że to czas, który inspiruje mężczyzn, by odważnie i odpowiedzialnie angażowali się w życie swoich rodzin.

Męska refleksja

- Potrzebujemy refleksji, by popatrzeć, że od naszej postawy wiele zależy. Jeśli się zwalniamy, wycofujemy - przegrywamy - zaznacza Andrzej Lewek.

- Dlatego stajemy razem i uczymy się od siebie jak być mężczyzną, jak brać odpowiedzialność, to klucz do rodzin, ochrony rodzin, męskości - dodaje organizator męskiego oblężenia Jasnej Góry.

Spotkanie zaczyna się o 10.00 w auli ojca Kordeckiego warsztatem dla liderów i kapłanów. Warsztat Modlitwa różańcowa (o 15.00) i uwielbienie poprzedzą blok świadectw mężczyzn z różnych wspólnot. Zaplanowano także konferencje, które wygłoszą między innymi ojciec Michał Legan, Krzysztof Zuba i biskup Krzysztof Włodarczyk. O 18.30 zostanie odprawiona msza święta.

Spotkanie zakończy się o 21.00 Apelem Jasnogórskim połączonym z Jasnogórskimi Ślubami Mężczyzn.

Pielgrzymkowy rekord

To, co się dzieje w tym roku, pokazuje odrodzenie ruchu pielgrzymkowego. W samym sierpniu na Jasnej Górze oczekiwane są 182 pielgrzymki. Dla porównania - w całym roku 2021 wszystkich pielgrzymek pieszych było 220, a do częstochowskiego sanktuarium dotarło w nich niemal 74 tys. pielgrzymów. Wszystkich pielgrzymów, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnych, było odpowiednio - 1,6 mln w roku 2021, milion w roku 2020, a przed pandemią - 4,4 mln w roku 2019 i 4,3 mln w roku 2018.

Posłuchaj
00:28 11957372_1.mp3 Męskie oblężenie Jasnej Góry (IAR)

Czytaj także:

dz/IAR