PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 25.09.2022

Liga Narodów: Walia - Polska. Utrzymanie zapewnione, wygrana po niełatwym meczu

Reprezentacja Polski wygrała w Cardiff z Walią 1:0 (0:0) i zapewniła sobie utrzymanie w najwyższej dywizji piłkarskiej Ligi Narodów. Zwycięską bramkę zdobył Karol Świderski.
  • Reprezentacji Polski wystarczył remis w Cardiff, by utrzymać się w najwyższej dywizji Ligi Narodów
  • W czerwcu Biało-Czerwoni pokonali Walijczyków we Wrocławiu, ale wówczas rywale nie grali w najmocniejszym zestawieniu
  • Także w Cardiff Polacy okazali się lepsi, dzięki czemu utrzymali się w najlepszej dywizji LN

Druga wygrana z Walią

Mecz w Cardiff był meczem o uniknięcie ostatniego miejsca w grupie A4 i utrzymanie się w najwyższej dywizji Ligi Narodów.

W czerwcu podopieczni Czesława Michniewicza pokonali u siebie Walię 2:1, jednak wówczas brytyjski zespół grał w mocno rezerwowym składzie, a trener Rob Page oszczędzał swoich najlepszych piłkarzy przed barażowym meczem z Ukrainą o awans na mistrzostwa świata w Katarze.

Wygrana we Wrocławiu oznaczała jednak, że Biało-Czerwoni byli w lepszej sytuacji od Walijczyków przed ostatnim meczem. Utrzymanie w dywizji A zapewniał im bowiem remis.

Niełatwy mecz w Cardiff

Od pierwszych minut było jednak widać, że o korzystny wynik nie będzie łatwo. Początkowo to "Smoki" miały inicjatywę. Z ich przewagi niewiele jednak wynikało, a w 19. minucie to Biało-Czerwoni mogli prowadzić. Piotr Zieliński zagrał do Szymona Żurkowskiego, jednak ten nie zdołał oddać strzału, a Neco Williams łatwo odebrał mu piłkę.

Walijczycy grali naprawdę ostro, ale pokazywali też niezłe zagrania. W polskiej drużynie dobrze radził sobie Wojciech Szczęsny - nasz bramkarz w 32. minucie znakomicie poradził sobie ze strzałem Daniela Jamesa.

Biało-Czerwoni najbliżej gola w pierwszej połowie byli po... błędzie Wayne'a Hennesseya. Walijski golkiper o mało nie wpakował piłki do siatki w 39. minucie.

Kilka chwil później doświadczony bramkarz spisał się dużo lepiej przy strzale Zielińskiego. Walijczyków na prowadzenie mógł natomiast wyprowadzić Brennan Johnson, który w 41. minucie kopnął minimalnie obok słupka.

Świderski zapewnił wygraną

Po przerwie Biało-Czerwoni zagrali lepiej w ofensywie i trafili do siatki! W 58. minucie świetnie z lewej strony dośrodkował Jakub Kiwior, Robert Lewandowski odegrał do Karola Świderskiego, a napastnik Charlotte FC pokonał Hennesseya!

Gospodarze mogli odpowiedzieć już po dwóch minutach - Johnson poradził sobie z Nicolą Zalewskim, ale jego strzał znakomicie obronił Szczęsny!

W szeregach gospodarzy bardzo aktywny był James - w 78. minucie z jego uderzeniem świetnie poradził sobie polski bramkarz. Szczęsny do końca spotkania stawał na wysokości zadania.

Szczęsny i Kiwior dali radę

Klasą dla siebie był też Kiwior, który w doliczonym czasie gry zablokował strzał Kiefera Moore'a, a wcześniej i później zanotował wiele udanych interwencji. Walijczycy najbliżej gola byli w 92. minucie, gdy po wrzutce Sorby Thomasa w poprzeczkę trafił Gareth Bale!

Mimo huraganowych momentami ataków Walijczycy nie zdołali wyrównać. Ich porażka oznacza, że w kolejnej edycji Ligi Narodów będą grać w dywizji B.

Biało-Czerwoni nie tylko utrzymali się w elicie, ale także zapewnili sobie losowanie z pierwszego koszyka w losowaniu eliminacji mistrzostw Europy w 2024 roku.

Walia - Polska 0:1

Gole: 0:1 - Świderski (58.)

Składy:

Walia: Wayne Hennessey - Connor Roberts (85, Sorba Thomas), Joe Rodon, Ben Cabango, Rhys Norrington-Davies (59, Kiefer Moore) - Daniel James, Joe Morrell, Dylan Levitt (72, Rubin Colwill), Neco Williams - Brennan Johnson, Gareth Bale

Polska: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Kamil Glik, Jakub Kiwior - Bartosz Bereszyński (90, Robert Gumny), Grzegorz Krychowiak, Szymon Żurkowski (82, Sebastian Szymański), Nikola Zalewski - Piotr Zieliński, Robert Lewandowski, Karol Świderski (65, Krzysztof Piątek)

grupa B3
Rumunia - Bośnia i Herc. (Bukareszt. 20.45)
Czarnogóra - Finlandia (Podgorica, 20.45)
1. Bośnia i Herc. 5 3 2 0 7-4 11 - awans do dywizji A
2. Czarnogóra 5 2 1 2 6-4 7
3. Finlandia 5 1 2 2 6-6 5
4. Rumunia 5 1 1 3 2-7 4

grupa C4
Macedonia Płn. - Bułgaria (Skopje, 20.45)
Gibraltar - Gruzja (Gibraltar, 20.45)
1. Gruzja 5 4 1 0 14-2 13 - awans do dywizji B
2. Macedonia Płn. 5 2 1 2 7-6 7
3. Bułgaria 5 1 3 1 9-8 6
4. Gibraltar 5 0 1 4 2-16 1 - baraż o utrzymanie

grupa D2
San Marino - Estonia (Serravalle, 20.45)

22:41

90. minuta + 7 - KONIEC!

Wybroniliśmy się po rzucie wolnym i możemy cieszyć się z wygranej i pozostania w dywizji A Ligi Narodów!

Teraz czas na mundial w Katarze. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Dobranoc!

22:40

90. minuta + 5 - Było groźnie po stracie Roberta Gumnego, ale udało się wybić piłkę.

Jeszcze faul Piątka na Colwillu i będzie rzut wolny z dogodnej pozycji.

22:37

90. minuta +4 - Prawdziwe oblężenie naszej bramki.

Walijczykom brakuje jednak precyzji. Teraz jeszcze żółta kartka dla Moore'a za faul na Krychowiaku.

22:35

90. minuta + 2 - Bale trafia w poprzeczkę!

Z prawej strony dośrodkował Sorba Thomas, a były gwiazdor Realu Madryt uderzył głową. Zabrakło niewiele.

Między piłkarzami zawrzało - żółte kartki dla Johnsona i Glika.

22:35

90. minuta +1 - Kolejna świetna interwencja Kiwiora.

Młody obrońca blokuje strzał Kiefera Moore'a.

22:33

90. minuta - Czesław Michniewicz decyduje się jeszcze na jedną zmianę - Robert Gumny zastąpił Bartosza Bereszyńskiego.

Tymczasem Szymański grał prostopadle do Lewandowskiego, ale za mocno.

Pięć minut doliczonych.

22:31

88. minuta - Bereszyński znowu przegrywa pojedynek z Jamesem i musi go faulować.

Tym razem otrzymał żółtą kartkę.

22:30

86. minuta - Znowu Szczęsny!

Tym razem nasz bramkarz łapie piłkę po zagraniu Rubina Colwilla.

22:29

85. minuta - Sorba Thomas zastępuje Connora Robertsa.

Po chwili kolejny rajd Jamesa, który wygrał pojedynek z Bereszyńskim. Szczęsny bezbłędnie jednak interweniował.

22:26

82. minuta - Zalewski zdecydował się na strzał, jednak nie był on udany.

Zmiana w naszej drużynie - Żurkowski schodzi z boiska, a zastępuje go Sebastian Szymański.

22:24

80. minuta - James dośrodkował płasko w pole karne, ale Bednarek wyjaśnił sytuację.

22:21

78. minuta - Świetna interwencja Szczęsnego po strzale Jamesa!

22:20

77. minuta - Po rzucie rożnym Zielińskiego piłka trafiła do Piątka, jednak ten został zablokowany.

Po chwili Kiwior i Zalewski poradzili sobie z Johnsonem, który biegł do kontry.

22:18

74. minuta - Leżał na murawie Kiwior, jednak już się podniósł.

22:16

72. minuta - Rubin Colwill za Dylana Levitta - druga zmiana u Walijczyków

22:15

71. minuta - Była szansa na bramkę, jednak zmarnowana przez złe zagranie Żurkowskiego w polu karnym.

22:13

69. minuta - James dośrodkował, Glik wybił piłkę, po czym z dystansu uderzał Dylan Levitt.

Bardzo niecelnie.

22:11

67. minuta - Mieliśmy kontrę, która z czasem wyhamowała.

Lewandowski próbował przerzutu na lewo do Zalewskiego, lecz zagrał bardzo niedokładnie.

Wcześniej dobra interwencja Bednarka po strzale Jamesa.

22:09

66. minuta - Znowu uderzał Johnson, lecz tym razem bardzo niecelnie.

22:08

65. minuta - Williams niebezpiecznie szarżował, jednak nie dał rady Bednarkowi.

Strzelec gola schodzi z boiska - Karola Świderskiego zastępuje Krzysztof Piątek.

22:07

64. minuta - Spokojniejszy fragment meczu.

W naszej drużynie do wejścia szykuje się Krzysztof Piątek.

22:04

60. minuta - Było blisko wyrównania! Johnson łatwo ograł Zalewskiego, lecz znowu świetnie broni Szczęsny!

Wcześniej zmiana u gospodarzy. Napastnik Kiefer Moore zastąpił Rhysa Norringtona-Daviesa.

22:01

58. minuta - GOOOOOOOOOL! POLSKA NA PROWADZENIU!

Wrzutka Kiwiora z lewej strony, świetne zgranie Lewandowskiego, a w roli egzekutora wystąpił Karol Świderski!

21:59

56. minuta - Bereszyński stracił piłkę w niezłej sytuacji na kontrę.

21:57

53. minuta - Odważna, indywidualna akcja Williamsa zakończona jednak bardzo niecelnym zagraniem.

21:55

51. minuta - Walijczycy domagali się rzutu karnego po starciu Glika z Jamesem na skraju szesnastki.

Łotewski arbiter pozostał jednak niewzruszony.

21:53

50. minuta - Z rzutu wolnego Zieliński dośrodkowywał w kierunku Bednarka, lecz nasz stoper nie zdołał oddać dobrego strzału głową.

21:52

48. minuta - Williams fauluje szarżującego na boku Bereszyńskiego.

Żółta kartka dla Walijczyka.

21:51

47. minuta - Żurkowski wywalczył rzut rożny.

A jednak nie... Polak był na spalonym.

21:49

46. minuta - Zaczynamy drugą połowę!

W obu drużynach bez zmian.

21:34

45. minuta + 3 - Na koniec pierwszej połowy dobra interwencja Szczęsnego.

Johnson dośrodkował, Cabango odegrał w kierunku Bale'a, ale nasz golkiper był na posterunku.

Koniec pierwszej połowy! Wracamy z relacją za około kwadrans.

21:30

45. minuta - Morrell do Bale'a, a ten zagrywał do Johnsona, który jednak był na spalonym.

Trzy minuty doliczone do pierwszej połowy.

21:27

42. minuta - Rhys Norrington-Davies z żółtym kartonikiem.

Walijski defensor w walce powietrznej uderzył Lewandowskiego łokciem.

21:27

41. minuta - Ależ teraz mieliśmy szczęście!

Johnson poradził sobie z Glikiem i uderzył na bramkę. Na szczęście, minimalnie chybił.

21:25

40. minuta - Lewandowski do Zielińskiego, a ten kopnął zza pola karnego.

Hennessey tym razem jednak zachował się bez zarzutu.

21:25

39. minuta - Ależ błąd Hennesseya!

Po dograniu od jednego z obrońców o mało nie posłał piłki do własnej siatki. W ostatniej chwili zdołał wykopać piłkę.

21:24

38. minuta - Roberts wrzucał z autu, Krychowiak zgubił krycie i zrobiło się groźnie.

Szczęsny powstrzymał jednak Bale'a.

21:20

35. minuta - Krychowiak z żółtą kartka po faulu na Joe Morrellu, który ruszał z kontratakiem.

21:18

32. minuta - Zalewski poradził sobie z Robertsem, ale jego dogranie wybił Cabango.

W odpowiedzi szybka i bardzo groźna kontra Walii - James uderza, broni Szczęsny.

Walijczyk próbował jeszcze dogrywać w kierunku bramki, lecz nasz golkiper przeciął nogą jego zagranie.

21:16

30. minuta - Z prawej strony wrzucał Williams, jednak Zalewski uprzedził Robertsa.

Walijczyk uderzył naszego wahadłowego w plecy, ale piłkarz Romy może już kontynuować grę.

21:12

27. minuta - Teraz to Bialo-Czerwoni są częściej przy piłce.

Niewiele jednak z tego wynika.

21:10

25. minuta - Zieliński dośrodkował z rzutu wolnego.

Główkował Lewandowski, jednak piłka wylądowała w rękach Hennessey'a.

21:10

24. minuta - Tym razem Cabango uderzył Lewandowskiego.

W kolejnej akcji sfaulował naszego kapitana. Jesteśmy trochę zdziwieni, że walijski defensor wciąż nie ma żółtej kartki...

21:07

22. minuta - W polu karnym szarżował Zalewski, ale stracił piłkę.

Biało-Czerwoni powoli zaczynają przejmować inicjatywę.

21:06

21. minuta - Po rzucie rożnym dla gospodarzy piłka ląduje w rękach Wojciecha Szczęsnego.

21:05

20. minuta - Kolejny Polak ucierpiał w starciu z gospodarzami.

Nicola Zalewski uderzony w twarz przez Connora Robertsa.

21:04

19. minuta - Mieliśmy naprawdę dobrą okazję!

Zieliński wypatrzył Żurkowskiego, zagrał mu świetną prostopadłą piłkę, jednak nasz środkowy pomocnik zamiast strzelać, przegrał pojedynek z walijskimi defensorami.

Neco Williams odebrał mu piłkę w polu karnym.

21:03

18. minuta - Znowu kiepskie zachowanie "Lewego".

Nasz kapitan dość łatwo przegrał pojedynek z Cabango.

21:02

16. minuta - Tym razem ucierpiał Kamil Glik.

Ostry wślizg Bale'a, który usiłował przeszkodzić Polakowi w wyprowadzeniu piłki.

20:59

14. minuta - Kiwior dobrze interweniuje i przerywa akcję Brennana Johnsona.

Rzut rożny dla Walijczyków. Nic jednak nie wynikło z kornera dla gospodarzy. Zła wrzutka Jamesa.

20:58

12. minuta - Wreszcie ofensywne wejście naszej drużyny.

Z lewej strony wrzucał Kiwior, piłka po rykoszecie trafiła do Roberta Lewandowskiego, lecz nasz kapitan źle ją przyjął...

20:56

11. minuta - Mamy ogromne problemy z przekroczeniem linii środkowej boiska...

Walijczycy cały czas w ofensywie, jednak z ich akcji nic jeszcze nie wynika.

20:55

9. minuta - Ben Cabango ostro potraktował Piotra Zielińskiego.

Polski pomocnik długo nie podnosił się z murawy.

20:52

7. minuta - Nieporozumienie Wayne'a Hennesseya z walijskimi defensorami.

Karol Świderski nie zdążył jednak uprzedzić bramkarza gospodarzy.

20:51

6. minuta - Wymowna statystyka na ekranie telewizora.

Posiadanie piłki: Walia - 78 procent. Polska - 22...

20:50

4. minuta - Bale szarżował w naszym polu karnym, jednak Grzegorz Krychowiak odebrał mu piłkę.

Łotewski sędzia uznał, że nie ma mowy o faulu.

20:48

3. minuta - Przewaga Walijczyków, którzy cały czas goszczą na naszej połowie.

Znowu będziemy się bronić?

20:47

1. minuta - Intensywny początek Walijczyków.

Z prawej strony Daniel James wrzucał płasko w kierunku Garetha Bale'a, jednak Jan Bednarek wybił piłkę głową.

20:45

20.45 - Zaczynamy! A właściwie zaczynają gospodarze.

Łotewski arbiter rozpoczął mecz!

20:44

20.44 - Hymny odśpiewane, czas na mecz.

Oby Biało-Czerwoni poprawili nam nastroje po ostatnich porażkach!

20:39

20.40 - Piłkarze obu drużyn wychodzą już na murawę stadionu w Cardiff!

Za chwilę hymny narodowe. Najpierw "Mazurek Dąbrowskiego"!

20:37

20.37 - Arbitrem dzisiejszego meczu będzie Łotysz Andris Treimanis.

Sędzia z tego nadbałtyckiego państwa we wrześniu 2017 roku prowadził mecz Polski z Kazachstanem w eliminacjach mistrzostw świata.

Biało-Czerwoni wygrali w Warszawie 3:0 i nie mamy nic przeciwko, by podobnym wynikiem zwyciężyła dziś!

20:33

20.33 - Dzisiejszy mecz odbywa się na obiekcie Cardiff City Stadium.

Słynny obiekt Millenium Stadium jest bowiem obecnie zajęty przez rozgrywki rugby union - narodowego sportu Walijczyków.

20:29

20.28 - Bilans meczów z Walią jest dla Biało-Czerwonych bardzo korzystny.

Sześć zwycięstw, dwa remisy i ledwo jedna porażka. Bilans bramkowy: 12-6 dla Polski.

Oby dzisiaj udało się jeszcze poprawić te statystyku!

20:22

20.22 - Dla Biało-Czerwonych dzisiejszy mecz to ostatnie spotkanie o punkty przed mundialem.

Dla niektórych piłkarzy to też spora szansa, by wzmocnić swoje szanse wyjazdu do Kataru - chodzi choćby o Szymona Żurkowskiego, który mało gra w Fiorentinie, a dzisiaj wybiegnie na boisko od 1. minuty.

20:17

20.17 - Biało-Czerwonych wspiera dzisiaj także Matty Cash.

Prawy obrońca Aston Villi, który z powodu kontuzji nie mógł przyjechać na zgrupowanie reprezentacji, odwiedził w Cardiff kolegów z drużyny narodowej.

20:13

20.13 - Dziś w Cardiff nie zabraknie polskich kibiców.

Nasi rodacy będą oczywiście w mniejszości, jednak ich doping na pewno pomoże Biało-Czerwonym.

20:10

20.10 - Ostatni mecz z Holandią nie był udany dla reprezentantów Polski.

Wojciech Szczęsny przyznał na wczorajszej konferencji prasowej, że stawką starcia z Walią nie będzie tylko utrzymanie w dywizji A.

"Chcemy poprawić swoje nastroje" - mówił golkiper Juventusu

20:03

20.03 - Jak wygląda skład Walii?

Wayne Hennessey - Connor Roberts, Joe Rodon, Ben Cabango, Rhys Norrington-Davies - Daniel James, Joe Morrell, Dylan Levitt, Neco Williams - Brennan Johnson, Gareth Bale.

Selekcjoner Rob Page nie może skorzystać m.in. z kontuzjowanych Aarona Ramseya, Ethana Ampadu czy Bena Daviesa. Kilku ważnych piłkarzy brakuje więc w składzie "Smoków".

19:59

19.59 - Wiemy, na jaki skład zdecydował się selekcjoner Czesław Michniewicz.

Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Kamil Glik, Jakub Kiwior - Bartosz Bereszyński, Grzegorz Krychowiak, Szymon Żurkowski, Nicola Zalewski - Piotr Zieliński, Robert Lewandowski, Karol Świderski  - w takim składzie Biało-Czerwoni rozpoczną mecz

W porównaniu ze spotkaniem z Holandią, do wyjściowej jedenastki wskoczyli Bartosz Bereszyński, Szymon Żurkowski i Karol Świderski, którzy zastąpili Przemysława Frankowskiego, Karola Linetty'ego (tych dwóch piłkarzy nie ma nawet na ławce) oraz Sebastiana Szymańskiego.

19:54

19.54 - Jak wygląda sytuacja w tabeli grupy A4 Ligi Narodów?

Reprezentacja Polski we wcześniejszych pięciu meczach Ligi Narodów wywalczyła tylko cztery punkty. Biało-Czerwoni zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy A4. Prowadzi Holandia - 13 pkt przed Belgią - 10.

Ostatnie miejsce zajmują Walijczycy, którzy zgromadzili dotąd zaledwie punkt. Mimo to "Smoki" wciąż mogą się utrzymać w najwyższej dywizji. Wystarczy, że pokonają w Cardiff Biało-Czerwonych.

W czerwcu podopieczni Czesława Michniewicza pokonali u siebie Walię 2:1, jednak wówczas brytyjski zespół grał w mocno rezerwowym składzie, a trener Rob Page oszczędzał swoich najlepszych piłkarzy przed barażowym meczem z Ukrainą o awans na mistrzostwa świata w Katarze.

Wygrana we Wrocławiu oznacza jednak, że Biało-Czerwoni są w lepszej sytuacji od Walijczyków przed ostatnim meczem. Jeśli nie przegrają w niedzielę, będą pewni utrzymania w gronie 16 zespołów najwyższej dywizji Ligi Narodów.

19:51

19.51 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z Cardiff, gdzie za niespełna godzinę rozpocznie się mecz ostatniej kolejki Ligi Narodów, w którym Walia podejmie Polskę.

Stawką spotkania jest trzecie miejsce w grupie A4 i utrzymanie w najwyższej europejskiej dywizji.

Biało-Czerwonym wystarczy remis, Walijczycy muszą wygrać!