Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 11.02.2011

"Pacjent nie kupuje usług zdrowotnych". Dziś Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II. Papież - Polak ustanowił go 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie.
Pacjent nie kupuje usług zdrowotnych. Dziś Światowy Dzień Chorego(fot. sxc.hu)

Ojciec Arkadiusz Nowak - Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym podkreślił, że Światowy Dzień Chorego powinien przypominać o duchowych potrzebach pacjentów. - Pacjent nie jest klientem jakiegoś systemu, pacjent nie przychodzi do sklepu kupować sobie usługi zdrowotne. Przychodzi po to, aby otrzymać konkretną pomoc fizyczną, ale również pomoc duchową. Dlatego musimy mówić o jego potrzebach fizycznych, psychicznych, ale i duchowych - powiedział ojciec Arkadiusz Nowak.

Papież Benedykt XVI zaapelował w specjalnym orędziu o zwiększenie wysiłków na rzecz zakładów opieki zdrowotnej, służących pomocą i wsparciem dla osób cierpiących, zwłaszcza ubogich i potrzebujących.

W Stanach Zjednoczonych dzień chorego jest przede wszystkim obchodzony w katolickich szpitalach i hospicjach.

Amerykański Stowarzyszenie Kapelanów opublikowało specjalną modlitwę za chorych, w której zawarta jest prośba do Boga by wziął w opiekę wszystkich cierpiących. Dziś za chorych modlić się też będą katolickie pielęgniarki i siostry zakonne pracujące w szpitalach, ośrodkach opieki i hospicjach.

W Stanach Zjednoczonych sytuacja chorych jest bardzo zróżnicowana. Ci, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne korzystają z dobrze wyposażonych przychodni i szpitali oraz najnowocześniejszej technologii medycznej. Jednak 45 milionów Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia zdrowotnego, a w sytuacjach skrajnych muszą korzystać z pomocy pogotowia. Koszty opieki zdrowotnej w USA są bardzo wysokie. Ponad połowa indywidualnych bankructw spowodowana jest właśnie chorobą.

Amerykański Kościół Katolicki jednak nie poparł uchwalonej w ubiegłym roku reformy prowadzącej do wprowadzania w USA powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Biskupi uznali, że odpowiednia ustawa nie miała wystarczających zabezpieczeń przed wykorzystywaniem państwowych funduszy do przeprowadzania aborcji.

rr