Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 20.03.2011

W reaktorze wzrasta ciśnienie, Japonia uwolni radioaktywny gaz

Japońska agencja atomowa oświadczyła rano, że usunięcie gazu z obszaru reaktora numer 3 jest konieczne: ze względów bezpieczeństwa trzeba zredukować ciśnienie.
Zniszczenia w elektrowni FukushimaZniszczenia w elektrowni Fukushima TEPCO handout

Władze Japonii zapowiadają, że elektrownia Fukushima nie będzi już używana.

- Musimy podjąć działania żeby zmniejszyć ciśnienie w obudowie reaktora. To oznacza, że powietrze zawierające radioaktywne substancje zostanie wyemitowane do atmosfery – powiedział Hidehiko Nishiyama z japońskiej agencji atomowej.

Już podczas poprzednich operacji uwalniano radioaktywną parę z obudowy reaktorów - zauważa CNN.

Reaktor numer 3 jest jednym z sześciu w elektrowni Fukushima 1, trwa walka o to, by jego elementy nie uległy stopieniu. W akcji na terenie elektrowni bierze udział 300 osób.

Według Nishiyamy, nastąpił pewien progres - ustabilizowała się temperatura w reaktorze numer 3, a w reaktorach numer 5 i 6 jest bliska normy. - Nie powinniśmy być jednak nadmiernie optymistyczni - cytuje Nishiyamę Reuters.

Radioaktywne ślady w wodzie i w jedzeniu

Władze Japonii ewakuowały ludność w promieniu 20 km od elektrowni Fukushima 1. Sytuacja w elektrowni budzi jednak nieustające zaniepokojenie. Niewielkie ilości radioaktywnego jodu wykryto w wodzie kranowej w Tokio – poziom promieniowania jest jednak bardzo niski, nie zagraża zdrowiu. Wcześniej Japonia rozważała zatrzymanie eksportu żywności z Fukushimy – niewielkie ilości radioaktywnego promieniowania wykryto w mleku i w szpinaku – później jednak z tego zrezygnowano.

Położona w odległości około 250 km na północny wschód od Tokio Fukushima 1 jest starą elektrownią, bowiem wybudowano ją w latach 70-tych. Jest wyposażona w 6 reaktorów wodnych wrzących (BWR), które zostały poważnie uszkodzone na skutek trzęsienia ziemi o sile 9, najpotężniejszego, jakie kiedykolwiek nawiedziło Japonię.

Więcej informacji o sytuacji w Japonii

agkm, CNN, Reuters, PAP