Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 24.05.2011

Wybuch w rafinerii podczas wizyty prezydenta Mahmuda Ahmadineżada

W wybuchu rurociągu naftowego w Iranie jedna osoba zginęła, zaś 22 zostały ranne.
Prezydent Iranu Mahmud AhmadineżadPrezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad(fot. east news)

Wybuch nastąpił podczas wizyty prezydenta i szefa rządu - Mahmuda Ahmadineżada w pobliskiej rafinerii na południowym zachodzie kraju. Prezydent wygłaszał właśnie przemówienie telewizyjne, związane z modernizacją tego zakładu.

Ahmadineżadowi nic się nie stało i zgodnie z planem wygłosił przemówienie podczas relacjonowanej na żywo przez państwową telewizję uroczystości otwarcia w rafinerii nowej instalacji do produkcji benzyny. 

Pożar, do którego doszło po eksplozji, zmusił operatorów do zawieszenia dostaw ropy tym rurociągiem. Według lokalnych mediów przyczyną wypadku była nieszczelność instalacji przesyłowej. Ogień ugaszono.

Irańska ropa

W połowie maja prezydent Ahmadineżad ogłosił, że przejmuje tymczasowo kierownictwo nad ministerstwem do spraw ropy naftowej przed odbywającym się dwa razy do roku spotkaniem organizacji ekspoprterów tego surowca (OPEC). Iran przewodniczy obecnie tej organizacji. Irańska Rada Strażników Konstytucji orzekła, że prezydent nie ma prawa pełnić tej funkcji.

Jak podkreśla Reuters ewentualne uszkodzenia instalacji naftowych w Abadanie nie będą miały wpływu na eksport ropy z Iranu, który jest jej piątym największym na świecie producentem. Rafineria w Abadanie wytwarza benzynę głównie na krajowe potrzeby.

Obecność prezydenta Ahmadineżada na ceremonii uruchomienia nowej instalacji w rafinerii pokazuje wagę jaką Teheran przywiązuje do zwiększenia swoich możliwości przetwarzania ropy naftowej w czasie, gdy sankcje międzynarodowe zmniejszyły jego możliwości importu paliw.

Plany nuklearne

W celu wyperswadowania Iranowi nuklearnych planów, Rada Bezpieczeństwa ONZ od roku 2006 nakłada sankcje na ten kraj. USA wprowadziły w zeszłym roku kolejne własne sankcje, które m.in. ograniczają amerykański eksport benzyny oraz innych rafinowanych paliw do Iranu. USA zagroziły karami firmom, które będą eksportowały do Iranu produkty rafinacji ropy naftowej; dotyczy to firm na całym świecie.

Choć Iran jest znaczącym eksporterem ropy naftowej, to ma słabo rozwinięty przemysł petrochemiczny i skazany jest na import paliw. Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran zaprzecza, twierdząc, iż zamierza produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony dla celów medycznych i energetycznych.

sm