Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sylwia Mróz 26.05.2011

15. Piknik Naukowy: przekonaj się sam po co nam nauka

Profesor Łukasz Turski powiedział, że jubileuszowy 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia będzie podsumowaniem dokonań polskiej nauki.
15. Piknik Naukowy: przekonaj się sam po co nam naukafot. materiały promocyjne

Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik zapraszają na piknik w sobotę 28 maja w godzinach 11.00 - 20.00 do Parku imienia Rydza-Śmigłego w Warszawie.

Czytaj więcej >>>

Pomysłodawca pikniku profesor Turski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że każdy będzie mógł się przekonać, jak w praktyce służy nam nauka. Profesor Turski dodał, że motywem przewodnim będzie połączenie natury z techniką, co zapowiada plakat pikiniku, na którym obok motyla jest ręka robota.

Jak co roku program imprezy jest niezwykle interesujący i może spełnić oczekiwania najbardziej wybrednych fascynatów rozmaitych dziedzin nauki. Ideą Pikniku jest to, aby nauka wyszła do ludzi. W kilkuset namiotach będzie można spotkać czołowych polskich naukowców i porozmawiać z nimi o ich badaniach.

Będzie można samemu wykonać podstawowe doświadczenia i poznać naukową codzienność badacza. Na Pikniku można będzie się przekonać, że nauka jest zadziwiająca. Piknik Naukowy Polskiego radia to największa impreza w Europie, zarówno jeśli chodzi o skalę, o liczbę instytucji uczestniczących, powierzchnię, jak i o liczbę gości.

Piknik pod hasłem Wolności

Ponad tysiąc pokazów naukowych, pojazdy księżycowe, chemiczne wulkany i jedno z najstarszych na świecie piór będzie można zobaczyć na 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który w sobotę odbędzie się w Warszawie.

Tegorocznemu Piknikowi - podobnie jak odbywającej się równolegle z nim konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów - towarzyszy hasło "Wolność".
- Ponad 230 instytucji z całego świata przygotowało efektowne pokazy i doświadczenia, które zainteresują zwiedzających w każdym wieku. Będzie można się przekonać, jak na naszą codzienność wpływają odkrycia naukowe - od tych starożytnych aż po najnowocześniejsze technologie - zapowiada Anita Celarska z Polskiego Radia.

W Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego stanie 237 naukowych namiotów. Goście Pikniku będą mogli w nich m.in. zobaczyć pióro sprzed 150 mln lat - jedno z najstarszych na świecie, spróbować swoich sił w pojedynku z robotem w grze logicznej lub wzbić się w powietrze za pomocą skrzydeł, wywołać małe trzęsienie ziemi, zagrać na laserowej harfie, a także osiągnąć stan nieważkości w wodzie albo wziąć udział w warsztatach budowania robotów.

Więcej w Jedynce >>>

sm