Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 31.05.2011

Co drugiej rodziny nie stać nawet na tygodniowe wakacje dla dzieci

"To bardzo poważny problem. Brak wyjazdu równa się brakowi wypoczynku, takie dziecko wróci do szkoły zmęczone. Będzie się gorzej uczyć, będzie się gorzej rozwijać".
Co drugiej rodziny nie stać nawet na tygodniowe wakacje dla dzieciGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Sławomir Broniarz - zasiłki w Polsce są dużo niższe niż w UE
  • Agnieszka Wiśniewska opowiada o książce Bieda. Przewodnik dla dzieci
  • Jakub Rzekanowski - dziecko, które nie wypocznie wróci do szkoły zmęczone
Czytaj także

Tak wynika z sondażu Instytutu Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie "Głosu Nauczycielskiego".

Zmęczone i biedne dzieci gorzej się uczą

- To bardzo poważny problem. Brak wyjazdu równa się brakowi wypoczynku, takie dziecko wróci do szkoły zmęczone. Będzie się gorzej uczyć, będzie się gorzej rozwijać - mówi Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny tygodnika.

O problemie biedy wśród dzieci, trzeba mówić nie tylko w przeddzień Dnia Dziecka - podkreślali uczestnicy konferencji prasowej "Bieda ma twarz dziecka". Alarmowali, że rok 2012 będzie kolejnym z rzędu, w którym nie wzrosną wydatki państwa na dożywianie dzieci, stypendia, pomoc socjalną i potrzeby edukacyjne. Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreślał, że Polska jest krajem o najniższych zasiłkach rodzinnych.

Jak rozmawiać z dziećmi o biedzie

Na konferencji prezentowano też książkę zatytułowaną "Bieda. Przewodnik dla dzieci". Hanna Gill-Piątek i Henryka Krzywonos podjęły się niełatwego zadania. Tłumaczą w niej najmłodszym czytelnikom, czym jest bieda i dlaczego niektórzy ich rówieśnicy borykają się z poważnymi problemami - mówi Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej", która wydała książkę.

ZNP alarmuje też, że z roku na rok coraz mniej dzieci ma prawo do zasiłków i stypendiów. Jeszcze w 2004 roku zasiłek rodzinny pobierało ponad 5,5 mln dzieci, a w 2009 r. już tylko 3,3 mln

gs