Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wittenberg 18.07.2011

Tajne dokumenty o stanie wojennym: NATO nie chciało pomóc

MSZ opublikowało 65 dokumentów NATO dotyczących stanu wojennego. Wynika z nich, że wojska Sojuszu nie chciały angażować się w Polsce.
Minister Spraw Zagranicznych Radosław SikorskiMinister Spraw Zagranicznych Radosław SikorskiPAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
  • Korespondencja Wojciecha Cegielskiego: kraje NATO rozpatrywały różne scenariusze dotyczące interwencji radzieckiej w Polsce. Z dokumentów wynika, że Sojusz nie przewidywał działań militarnych w Polsce.
  • Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski: to ogromna satysfakcja, że dziś już z wewnątrz Sojuszu możemy traktować to jako przebrzmiałą historię
  • Asystent sekretarza generalnego NATO Bill Eaton: niektórzy pewnie nie chcieliby, żeby wszystkie informacje zostały upublicznione, ale to jest częścią porozumienia. Jeśli dzielisz się możliwie jak najszerzej informacjami, wtedy są i dobre i złe wiadomości. Ale dokumenty pokazują wydarzenia w Polsce, walkę odważnych ludzi o wolność. I myślę, że to bę
Czytaj także

Archiwa Sojuszu zostały odtajnione na wniosek Polski. Akta dotyczą lat 1980-84. Kraje NATO w tym okresie rozpatrywały różne scenariusze dotyczące ewentualnej interwencji radzieckiej w Polsce. Z dokumentów wynika, że Sojusz nie przewidywał działań militarnych w naszym kraju.

- NATO nie kwapiło się do podjęcia ryzyka na rzecz walczących o wolność Polaków – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Notatka z sierpnia 1981 roku mówi wprawdzie, że brak jest zagrożenia radziecką interwencją w Polsce, ale NATO analizowało wcześniej konsekwencje ewentualnej interwencji i chaos w Europie. Sojusz nie przewidywał jednak włączenia się w konflikt tłumacząc, że brak jest podstaw prawnych, bo artykuł V Traktatu Waszyngtońskiego mówiący o zbiorowej obronie nie ma zastosowania.

Dokument z października 80-ego roku mówi z kolei, że NATO powinno prowadzić taką politykę, która wykluczałaby wciągnięcie, któregoś z państw członkowskich w konflikt zbrojny.

W kwaterze głównej zakładano też, że rozpoczną się ucieczki Polaków samolotami i planowano przechwytywanie ich przez siły NATO-wskie nad wodami międzynarodowymi. Samoloty Sojuszu miały jednak zakaz interwencji, gdyby polskie samoloty były atakowane przez kraje Układu Warszawskiego.
Wśród notatek sporządzanych w kwaterze głównej NATO w latach 1980-1984 są i te, dotyczące wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce i entuzjastyczne przyjęcie przez rodaków. Jest także ocena sytuacji gospodarczej, mówiąca o porażce polityki prowadzonej przez Edwarda Gierka, a także sytuacji więźniów politycznych, jak również notatka o zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki i o nastrojach w Polsce.

Archiwiści NATO-wscy będą kontynuować prace nad odtajnianiem kolejnych materiałów, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w grudniu, w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

IAR, wit