Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 08.08.2011

Transseksualiści walczą o swoje prawa

System prawny nie rozstrzyga wielu ważnych kwestii w związku ze zmianą płci. Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz skierowała w tej sprawie wystąpienie do ministra sprawiedliwości.
Transseksualiści walczą o swoje prawaźr. wikipedia
Posłuchaj
  • Żeby zmienić płeć najpierw dużo zależy od lekarzy, którzy wydają opinię o transseksualności
  • Obecne rozwiązania prawne są nieetyczne i powodują wiele ludzkich dramatów
Czytaj także

Zasadniczym problemem jest prawna droga zmiany płci metrykalnej. Odbywa się to w procesie sądowym przeciwko rodzicom. Pozew o ustalenie płci jest dla wielu rodzin powodem poważnych konfliktów.

Anna Grodzka, prezes Fundacji Transfuzja jest osobą po operacji zmiany płci. Powiedziała IAR, że żeby zmienić płeć najpierw dużo zależy od lekarzy, którzy wydają opinię o transseksualności. A potem, jak mówi, zaczyna się walka z rodzicami, którzy są stroną w procesie sądowym.

- Rodzice w takim procesie często czują się oskarżeni i nie wyrażają zgody na zmianę płci, co prowadzi do narastania konfliktu i przedłużania procesu. Droga postępowania sądowego przeciwko swoim rodzicom dotyczy także osób dorosłych, które chcą zmienić płeć - mówi Anna Grodzka

Prezes Fundacji Transfuzja, która zwróciła się z prośbą o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zmian w prawie dotyczącym osób transseksualnych, powiedziała również, że obecne rozwiązania prawne są nieetyczne i powodują wiele ludzkich dramatów.

- Brak korekty płci może powodować albo dyskomfort, albo nawet może popychać do czynów samobójczych. Proces jest niehumanitarny i powoduje ogromny dramat zarówno transseksualistów jak i ich rodzin - dodała Anna Grodzka

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich trafny jest postulat, według którego zmiana płci nie powinna odbywać się na drodze postępowania sądowego.

mr