Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 29.08.2011

Porozumienie ws. debat. Tylko PiS mówi "nie"

Przedstawiciele PO, SLD, PSL i PJN porozumieli się w sprawie organizacji debat przed wyborami. Chcą przeprowadzenia 5 debat w ciągu nadchodzących 6 tygodni.
Szefowie sztabów wyborczych: (od lewej) PO Jacek Protasiewicz, SLD Stanisław Wziątek, PSL Eugeniusz Grzeszczak i PJN Tomasz DudzińskiSzefowie sztabów wyborczych: (od lewej) PO Jacek Protasiewicz, SLD Stanisław Wziątek, PSL Eugeniusz Grzeszczak i PJN Tomasz Dudzińskifot. PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • Relacja Sylwii Białek: liderzy największych ugrupowań chcą przeprowadzenia 6 spotkań w ciągu 6 najbliższych tygodni. W debatach nie weźmie udziału Prawo i Sprawiedliwość.
Czytaj także

Ostatnie spotkanie, ma być konfrontacją liderów partii politycznych. Przedstawiciel PiS opuścił spotkanie na którym to uzgadniano.

Jak powiedział dziennikarzom Stanisław Wziątek z SLD, najbliższa debata mogłaby się odbyć już w najbliższy piątek, na temat służby zdrowia i polityki społecznej.

Liderzy partii chcą by wszystkie media miały jednakowy dostęp do debat i same ustaliły między sobą, jaka stacja miałaby debaty transmitować, dając sygnał do dyspozycji innym stacjom.

PiS chce debaty z PSL i PO

Wziątek powiedział, że PiS chciał debatować tylko z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w siedzibie centrum programowego PiS. Pozostałe partie się na to nie zgodziły, gdyż chcą, aby wszystkie ugrupowania parlamentarne mogły przedstawić swój program w debatach. Będą one miały przede wszystkim charakter programowy, a w mniejszym stopniu rozliczeniowy.

Tomasz Dudziński, szef kampanii partii Polska jest Najważniejsza, dodał, że debaty powinny się odbywać około godz. 20, gdyż wtedy najwięcej osób będzie mogło je obejrzeć. Wyraził przy tym nadzieję, że społeczeństwo lepiej pozna programy poszczególnych partii, a debaty przyczynią się do zwiększenia frekwencji wyborczej.

''

aj