Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 02.11.2011

Francuski rząd ostro o podpaleniu gazety. Dzieło islamistów?

W reakcji na atak na redakcję satyrycznej gazety „Charlie Hebdo” francuski rząd wezwał „wszystkich obywateli” do solidarności z dziennikarzami. Inne gazety zaproponowały pomoc.
Dziennikarz Charlie Hebdo pokazuje najnowszy, środowy numer gazety z karykaturą Mahometa na okładce, stojąc przed zaatakowaną siedzibą redakcjiDziennikarz "Charlie Hebdo" pokazuje najnowszy, środowy numer gazety z karykaturą Mahometa na okładce, stojąc przed zaatakowaną siedzibą redakcjiFot. PAP/EPA/MAXPPP/OLIVIER CORSAN

Do ataku, który francuski minister spraw wewnętrznych określił mianem zamachu, doszło w nocy z wtorku na środę. Nieznani wciąż sprawcy obrzucili redakcję „Charlie Hebdo”, satyrycznej gazety codziennej, koktajlami Mołotowa. Wybuchł pożar, który strażacy szybko ugasili, ale jak podkreśliła gazeta – wcześniej zniszczony został cały sprzęt, więc pismo nie może się ukazywać.

W tym samym czasie hakerzy przejęli kontrolę nad stroną internetową gazety. W miejscu artykułów internauci zobaczyli wersety Koranu i zdjęcie Mekki.

Wcześniej gazeta otrzymywała pogróżki od francuskich islamistów, oburzonych treścią zaplanowaną na środowe wydanie. Miały znaleźć się tam kpiny z tunezyjskich islamistów, którzy zwyciężyli w wyborach do konstytuanty, oraz karykatura proroka Mahometa. Z tych wszystkich powodów naturalnymi podejrzanymi stali się islamiści, choć policja nie przedstawiła póki co żadnych podejrzanych.

Na miejsce ataku udał się szef francuskiego MSW, a szef rządu Francois Fillon w komunikacie potępiającym atak wezwał organy ścigania do wzmożonego wysiłku. – Wolność wypowiedzi jest nieodłączną wartością demokracji – napisał premier Fillon.

Redakcje lewicowych dzienników „Liberation” i „Le Nouvel Observateur” zaproponowały dziennikarzom z „Charlie Hebdo”, aby ci przyszli pracować do ich biur.

„Charlie Hebdo" był kilka lat temu obiektem ostrej krytyki ze strony organizacji muzułmańskich, gdy w 2006 roku przedrukował z duńskiego dziennika "Jyllands-Posten" karykatury proroka Mahometa. Jednak francuski sąd apelacyjny oczyścił w 2008 roku redaktorów satyrycznej gazety z zarzutu obrażania muzułmanów.

sg