Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 26.01.2012

Jedność w sprawie ACTA? Apel do posłów

Szef SLD Leszek Miller zwrócił się do wszystkich partii politycznych, by sprzeciwiły się wejściu w życie umowy ACTA, gdy Sejm będzie debatował ws. jej ratyfikacji.
Leszek MillerLeszek MillerFacebook
Posłuchaj
  • Leszek Miller, szef SLD: My konsekwentnie dwa lata temu, rok temu i dzisiaj jesteśmy za wolnością w internecie
Czytaj także

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

Zdaniem Millera polski rząd pochopnie zdecydował się na podpisanie ACTA, gdyż - jak mówił - nie wziął pod uwagę wielu sygnałów niepokoju wyrażanych przez opinię publiczną, a zwłaszcza użytkowników internetu. Podkreślił jednak, że nie wszystko jest stracone, ponieważ podpisanie umowy międzynarodowej nie oznacza jej wejścia w życie, musi się jeszcze odbyć proces ratyfikacyjny.

- Zwracam się do wszystkich ugrupowań parlamentarnych, żeby w trakcie debaty ratyfikacyjnej (w Sejmie) odrzucić tę możliwość, a więc zrobić wszystko, aby ta umowa w kształcie, w jakim została zawarta, nie mogła wejść w życie - powiedział Miller.

Przypomniał, że podobny proces odbywał się w Parlamencie Europejskim. Jak mówił, w listopadzie w 2010 r. w PE debatowano nad procedurą wdrażania ACTA i z polskich europosłów tylko ci z SLD głosowali przeciwko temu dokumentowi. - My konsekwentnie dwa lata temu, rok temu i dzisiaj jesteśmy za wolnością w internecie, (ale) za ochroną własności intelektualnej - mówił lider Sojuszu.

Wywołująca liczne protesty internautów międzynarodowa umowa ACTA - która została podpisana m.in. przez Polskę - zobowiązuje jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Ewentualne wejście umowy w życie wymaga jeszcze ratyfikacji.

Chcesz wiedzieć więcej o protestach ACTA - zobacz relację na żywo>>>

aj