Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 24.02.2012

Tusk pozbawi wojsko kapelanów? Obawy Ordynariatu

Dalsze zmniejszanie liczby kapelanów pozbawi część żołnierzy zawodowych opieki duszpasterskiej - uważa rzecznik Ordynariatu Polowego, ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa.
Tusk pozbawi wojsko kapelanów? Obawy Ordynariatukpt. Dariusz Kudlewski/wojsko-polskie.pl

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Rzecznik tłumaczy, że duszpasterstwo katolickie już w ubiegłym roku wprowadziło zmiany, które miały dopasować struktury ordynariatu do obecnych potrzeb wojska. Dlatego też zlikwidowano siedem dziekanatów: krakowski, pomorski i śląski oraz warmińsko-mazurski i warszawski, a także dekanaty Sił Powietrznych Północ i Południe.

W ubiegłym roku zlikwidowano też dwie parafie wojskowe: w Ciechanowie i Ełku. W komunikacie czytamy także, że obecnie trwają rozmowy dotyczące przekazania diecezji legnickiej kościoła garnizonowego w Jeleniej Górze w zamian za użyczenie, na potrzeby duszpasterstwa wojskowego, świątyni w Bolesławcu.

Z kolei w styczniu tego roku została zmieniona struktura organizacyjna kurii polowej, dzięki czemu liczba pracowników - jak czytamy w komunikacie - została ograniczona do minimum. Do tego z wojskową sutanną pożegnało się w 2011 roku 8 kapelanów, w tym zrezygnuje kolejnych 5.

Rzecznik Ordynariatu Polowego pisze również, że dalsze redukcje spowodują konieczność zamykania kościołów garnizonowych. W skutek tego opieki duszpasterskiej zostanie pozbawiona cześć kadry zawodowej, a także szpitale wojskowe, szkoły czy rodziny wojskowych i weterani.

Publikacja komunikatu ma związek z zapowiedzianą przez Donalda Tuska redukcją liczby wojskowych kapelanów. - W ostatnich latach liczba kapelanów systematycznie rosła pomimo tego, że liczba żołnierzy malała - zaznaczył premier. Zdanie lidera Platformy podziela minister obrony, który uważa, że potrzeby armii zawodowej znacznie się zmniejszyły i nie ma konieczności utrzymywania aż tylu księży w mundurach.

IAR, aj