Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 24.11.2012

We wtorek ekshumacja i pogrzeb Jasera Arafata

Specjaliści zbadają, czy przywódca palestyński nie został otruty. Takie sugestie pojawiły się po jego śmierci w 2004 roku.
Jaser ArafatJaser ArafatHans Jørn Storgaard Andersen/Wikimedia Commons/CC

27 listopada zostanie ekshumowane ciało Jasera Arafata. Tę oficjalną informację przekazała strona palestyńska.

Tawfik Tirawi, szef palestyńskiej grupy, która zbada ciało Arafata, powiedział dziennikarzom w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, że sarkofag zostanie otwarty, a eksperci pobiorą odpowiednie próbki. Potrwa to kilka godzin. Uroczystość ponownego pogrzebu odbędzie się jeszcze tego samego dnia.

Oficjalnie przyczyną śmierci Jasera Arafata była małopłytkowość samoistna. Później jednak pojawiły się spekulacje dotyczące zatrucia. Przeprowadzone w tym roku w Szwajcarii badania ubrań, które przywódca nosił przed śmiercią wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnego polonu 210.
Żona Arafata, Suha, początkowo rzekomo sprzeciwiała się ekshumacji ciała swojego męża. W tym roku zażądała jednak przeprowadzenia badań, aby "ujawnić prawdę". Przygotowania do ekshumacji trwały dwa tygodnie.

Sprawa trafi przed Trybynał w Hadze?

We wtorek na Zachodnim Brzegu Jordanu dojdzie do ekshumacji zwłok Jasera Arafata. Śledczy ze Szwajcarii, Francji i Rosji pobiorą próbki ciała zmarłego przed ośmioma laty palestyńskiego przywódcy. Wszystko po tym, jak pojawiły się podejrzenia, że Arafat mógł zostać otruty.
Jaser Arafat był najsłynniejszym palestyńskim przywódcą, pierwszym prezydentem Autonomii Palestyńskiej. W październiku 2004 roku poczuł się źle i został przewieziony do Francji. Dwa tygodnie później zmarł na atak serca, spowodowany niezidentyfikowanym zatruciem krwi.
W sierpniu tego roku szwajcarscy śledczy wykryli ślady radioaktywnego polonu na ubraniach Arafata. Szef palestyńskiego komitetu śledczego Tawfik Tirawi powiedział Polskiemu Radiu, że we wtorek trumna z ciałem Arafata w Ramallah na Zachodnim Brzegu zostanie otwarta. „Specjaliści ze Szwajcarii, Francji i Rosji pobiorą próbki z ciała, które następnie zbadają w swoich laboratoriach” - dodał Tirawi.
Jeśli okaże się, że specjaliści znajdą ślady polonu w ciele Arafata, to Palestyńczycy zamierzają oddać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jak dodaje Tawfik Tirawi, większość Palestyńczyków uważa, że Arafata otruł Izrael. „Zanim jeszcze Arafat umarł, przywódcy Izraela wiele razy mówili, że on musi zostać zabity” - dodaje palestyński śledczy.
Polon to radioaktywna substancja za pomocą której sześć lat temu otruto m.in. byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę.
Na czas wtorkowej ekshumacji mauzoleum Jasera Arafata będzie zamknięte. Po ekshumacji władze Autonomii Palestyńskiej chcą ponownie pochować swojego byłego przywódcę.
Nie wiadomo na razie, jak długo może potrwać badania próbek ciała Arafata w laboratoriach.

Jeśli okaże się, że specjaliści znajdą ślady polonu w ciele Arafata, to Palestyńczycy zamierzają oddać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jak dodaje Tawfik Tirawi, większość Palestyńczyków uważa, że Arafata otruł Izrael. - Zanim jeszcze Arafat umarł, przywódcy Izraela wiele razy mówili, że on musi zostać zabity - dodaje palestyński śledczy.

Polon to radioaktywna substancja za pomocą której sześć lat temu otruto m.in. byłego rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę.Na czas wtorkowej ekshumacji mauzoleum Jasera Arafata będzie zamknięte. Po ekshumacji władze Autonomii Palestyńskiej chcą ponownie pochować swojego byłego przywódcę.Nie wiadomo na razie, jak długo może potrwać badania próbek ciała Arafata w laboratoriach.

IAR

''