Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 04.03.2013

Kiedy konklawe? Pierwsza narada kardynałów

W Watykanie zebrała się kongregacja kardynałów, zarządzających Kościołem po ustąpieniu Benedykta XVI. Na razie nie będzie mowy o jego następcy.
Kardynał Gianfranco Ravasi przybywa na posiedzenieKardynał Gianfranco Ravasi przybywa na posiedzeniePAP/EPA/CLAUDIO PERI

Głównym zadaniem kardynałów jest przygotowanie konklawe, które wybierze nowego papieża.

Z góry wykluczono, by kandydatura mogła być przedmiotem dyskusji już dzisiaj. Zgodnie z regułami ustalonymi 17 lat temu przez Jana Pawła II, posiedzenie rozpoczęło się od złożenia przez obecnych przysięgi, że “skrupulatnie dochowają tajemnicy o tym wszystkim, co w jakikolwiek sposób miałoby związek z wyborem Biskupa Rzymu”.
O szczegółach posiedzenia nie objętych tą tajemnicą, poinformuje dziennikarzy zaraz po nim rzecznik prasowy Watykanu, ksiądz Federico Lombardi. Kolegium kardynalskie zbierze się w poniedziałek jeszcze o godz. 17.00.

Dwa rodzaje kongregacji

Spotkanie prowadzi dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczy w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone.
W kongregacji udział biorą zarówno kardynałowie elektorzy, jak i ci, którzy z powodu ukończenia 80 lat nie będą uczestniczyć w konklawe. Kongregacje te nazywają się przygotowawczymi, ponieważ poprzedzają wybór nowego papieża.
Spotkania odbywać się będą codziennie, po to, by - jak głosi konstytucja apostolska "Universi dominici gregis" - "pozwolić poszczególnym kardynałom wyrazić zdanie na temat nasuwających się problemów, prosić o wyjaśnienia w przypadkach wątpliwości oraz podać propozycje".
Zadaniem kardynałów będzie też nakreślenie portretu przyszłego papieża, który byłby zdolny uporać się z tymi kwestiami. Zgoda - jak zauważa w poniedziałek dziennik "La Stampa" - panuje co do jednego: nowy papież musi pochodzić spoza Kurii Rzymskiej.
W czasie wakatu odbywać się będą dwa rodzaje kongregacji kardynałów: ogólne, to znaczy obowiązkowe dla całego Kolegium, poświęcone najważniejszym kwestiom, i tzw. partykularne. W skład kongregacji partykularnej wchodzą kardynał kamerling i trzech purpuratów, wylosowanych spośród elektorów. Praca tych trzech kardynałów, nazywanych asystentami, ustaje po trzech dniach, a ich miejsce zajmują następni, wyłonieni zawsze w drodze losowania. W czasie obrad tego gremium podejmowane są decyzje w bieżących sprawach o mniejszym znaczeniu.
IAR/PAP

Włoski
Włoski kardynał Camillo Ruini (L) i włoski kardynał Giuseppe Betori (P) abp Florencji; fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

''