Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 15.08.2013

Pielgrzymki na Jasną Górę. Do Częstochowy przybyło 75 tys. pielgrzymów

W ciągu ostatnich dwóch tygodni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarło 55 pieszych pielgrzymek.
Na Jasną Górę przybywają jedne z ostatnich pielgrzymek, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyNa Jasną Górę przybywają jedne z ostatnich pielgrzymek, przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyPAP/Waldemar Deska

W pielgrzymkach wędrowało w sumie ponad 75 tys. osób - podało w czwartek biuro prasowe Jasnej Góry.
Przypadające w czwartek święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to dzień, przed którym do Częstochowy przybywa najwięcej pieszych pielgrzymek w roku. Z samej tylko Warszawy w pięciu pielgrzymkach przyszło na Jasną Górę ponad 14 tys. osób - najwięcej, bo aż 7 tys. osób, w 302. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej.

Pielgrzymki na Jasną Górę 2013 - czytaj więcej
O godzinie 11.00 rozpocznie się w Częstochowie suma pontyfikalna, której będzie przewodniczył arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosi arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Najliczniejsze - jak dotychczas - w tym roku piesze pielgrzymki przybyły z Krakowa (8,5 tys. osób), Radomia (7,1 tys.), Warszawy (7 tys. w jednej z pięciu pielgrzymek, 3,5 tys. w innej), Rybnika (4,2 tys.) i Podlasia (3,5 tys.).
Najdłuższą trasę przeszła 32. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca 25 lipca z Helu. Pielgrzymi w 19 dni przemierzyli 638 km. Niewiele krótszą trasę mieli uczestnicy 29. Pielgrzymki Szczecińsko-Kamieńskiej: grupy z Łukęcina przeszły 636 km w 20 dni, a pielgrzymi ze Świnoujścia 626 km w 19 dni.
Grupa z Ustki w 19 dni przemierzyła 630 km, a grupy z Augustowa, Suwałk, Gołdapi i Dubeninek miały do przejścia 559 km w 17 dni.

Pielgrzymi przybyli do Częstochowy na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To stare, bo sięgające piątego wieku, maryjne święto. Jako dogmat - czyli coś w co katolik ma wierzyć - zostało ogłoszone jednak niewiele ponad 60 lat temu.
15 sierpnia katolicy świętują to, że Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą. Jak mówi Ojciec Grzegorz Bartosik franciszkanin, to święto pokazuje cel naszego życia, bycie z Bogiem na zawsze.
W Polsce dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się snopy, kwiaty i zioła. To hołd dla Maryi - wyjaśnia duchowny.
W sumie w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 2 maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 155 pieszych pielgrzymek, w których wędrowało ponad 93,1 tys. osób. W 68 pielgrzymach rowerowych przyjechało ponad 4,6 tys. osób, a 360 pielgrzymów przybiegło w 12 pielgrzymkach biegowych. 16 osób przyjechało w pielgrzymce konnej.
Za około półtora tygodnia do Częstochowy dotrą także piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym okresie w sanktuarium tradycyjnie spotkają się także polscy biskupi.

IAR, PAP, bk