Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 11.11.2013

Dzień Niepodległości. Prezydent wręczył odznaczenia

W dniu Święta Niepodległości prezydent uhonorował 26 osób, między innymi Jacka Bocheńskiego, Allana Starskiego i Tomasa Venclovę.
Scenarzysta Allan Starski (P) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (L) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w WarszawieScenarzysta Allan Starski (P) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (L) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w WarszawiePAP/Leszek Szymański
Galeria Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski: ta druga niepodległość oznacza umiejętność przekraczania wszystkich barier (IAR)
Czytaj także

Prezydent Bronisław Komorowski gratulując wszystkim osobom, które odznaczył w poniedziałek w Święto Niepodległości podkreślił, ze zostali uhonorowani za zasługi na różnych obszarach polskiego życia.
- Patrzę na państwa i widzę, że o każdym można powiedzieć bardzo wiele. Można by zbudować opowieść o mądrym i skutecznym zagospodarowaniem naszej odzyskanej po raz drugi niepodległości i suwerenności - podkreślił Komorowski.

Ze specjalnymi słowami zwrócił się do odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za zasługi w umacnianiu międzykulturowego dialogu Tomasa Venclovy. Jak mówił szczególną myślą ogarnia Venclovę "Litwina, naszego litewskiego przyjaciela".

Zobacz serwis ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI >>>

Komorowski zaznaczył, że czcimy 11 listopada 1918 roku, kiedy "trzeba było niepodległość wyrąbać szablą, wybić na niepodległość często konkurując, raniąc się wzajemnie z sąsiadami" - zaznaczył. - Tamta pierwsza niepodległość nas w zasadzie poróżniła. To była pierwsza niepodległość odzyskiwana i przez Litwinów i przez Polaków i przez Ukraińców. Odzyskiwana przeciwko sobie - zauważył prezydent.
- Dzisiaj, kiedy cieszymy się niepodległością i wolnością odzyskaną po raz drugi, możemy powiedzieć sobie, patrząc prosto w oczy, i ciesząc się razem, że ta druga wolność, ta druga niepodległość oznacza umiejętność przekraczania wszystkich barier, które nas gdzieś w historii podzieliły. Oznacza pojednanie z wszystkimi sąsiadami i budowanie świadome tkanki współpracy, solidarności i tkanki rozumienia wzajemnego - mówił Komorowski.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego Adam Massalski - za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego, Allan Starski - za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, były rektor Politechniki Gdańskiej Janusz Rachoń - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktyczne.
Była wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Krystyna Mrugalska została odznaczona Krzyżem Komandroskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Pełna lista odznaczonych

- Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
Jacek Bocheński - w uznaniu wybitnych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej.


- Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej
Tomas Venclova - w uznaniu wybitnych zasług w umacnianiu międzykulturowego dialogu oraz krzewieniu idei humanizmu, za popularyzowanie dorobku kulturowego Polski.

- Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Krystyna Mrugalska - za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Grzywacz - za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej, za szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz działalności na rzecz popularyzacji problematyki leśnej.
Stanisław Luft - za wybitne dokonania w działalności na rzecz ochrony zdrowia, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Adam Massalski - za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego, za kształtowanie i propagowanie moralnej oraz patriotycznej postawy młodzieży.
Krzysztof Pawłowski - za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie.
Janusz Rachoń - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi dla rozwoju nauki.
Dariusz Sapiński - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju przemysłu mleczarskiego w Polsce, za działalność społeczną i charytatywną.
Allan Starski - za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej.
Lech Walentynowicz - za wybitne osiągnięcia w kształtowaniu państwa prawa, za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości.

- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Siostra Barbara Chyrowicz - za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie filozofii i etyki, za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauki.
Jan Kieniewicz - za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-rosyjskiej współpracy naukowo-badawczej.
Anna Marzec-Bogusławska - za szczególne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za zaangażowanie w edukację i profilaktykę ochrony zdrowia w Polsce i na świecie.
Krzysztof Meissner - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie fizyki, za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauki.
Józef Piotrowski - za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Elżbieta Suchocka-Roguska - za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej.
Andrzej Tarlecki - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie matematyki i informatyki, za osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej na świecie.

- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mirosław Grudzień, Andrzej Maciak i Marcin Mroszczak - za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Henryk Figel - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Tomasz Konarski - za wybitne zasługi w popularyzowaniu wiedzy o tradycji jeździeckiej i łowieckiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej.
Izabela Malec - za wybitne zasługi w działalności kulturalnej, społecznej i charytatywnej.
Jacek Miller - za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej, za zasługi w pracy zawodowej na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.
Tomasz Sikora - za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, PAP, bk