Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Chodurski 08.12.2013

Mazur nie przyjedzie do Polski zeznawać ws. zabójstwa Papały

Polonijny biznesmen Edward Mazur, podejrzany o zlecenie zabójstwa generała policji Marka Papały, nie przyjedzie Polski z USA i nie będzie też zeznawać w tej sprawie.
Mazur nie przyjedzie do Polski zeznawać ws. zabójstwa Papałycreationc/sxc.hu/cc

To jego odpowiedź na decyzję łódzkiej prokuratury, która uchyliła postanowienie o aresztowaniu biznesmena - poinformowała TVP Info. - W jego subiektywnym przekonaniu, tyle krzywd, ile doznał od polskiego wymiaru sprawiedliwości, podważa jego zaufanie do prokuratury - twierdził w TVP Info prawnik Piotr Kruszyński.

Wcześniej prokuratura próbowała bezskutecznie doprowadzić do ekstradycji Edwarda Mazura ze Stanów Zjednoczonych.
W poniedziałek łódzka Prokuratura Apelacyjna  zorganizuje konferencję w tej sprawie.
Wątek Mazura zostanie umorzony?

Jak podaje RMF FM, śledczy prawdopodobnie w poniedziałek wyślą do USA Edwardowi Mazurowi wezwanie, by móc go przesłuchać w charakterze podejrzanego. Prokuratorzy zastanawiają się nad umorzeniem wątku polonijnego biznesmena jako zleceniodawcy zbrodni.

Decyzja łódzkich prokuratorów to między innymi efekt zdobycia nowych dowodów w sprawie zabójstwa generała Papały, które mogą świadczyć o niewinności Mazura. Według RMF FM, prokuratorzy otrzymali opinię biegłych, którzy badali logowania do stacji BTS telefonu biznesmena przed i po zabójstwie. Analiza ma wskazywać, że w rzeczywistości Mazura nie było w miejscach, które wynikały z zeznań i innych ustaleń policji, a także prokuratury 15 lat temu.
Gen. Marek Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 roku w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 roku jej śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. "Słowikowi" i Ryszardowi Boguckiemu zarzucając im. m.in. nakłanianie do tego mordu. Pod koniec lipca tego roku warszawski sąd uniewinnił ich od zarzutów.

W 2009 roku warszawskiej prokuraturze odebrano resztę wątków sprawy i śledztwo przeniesiono do Łodzi. W kwietniu 2012 roku łódzka prokuratura apelacyjna poinformowała, że do zabójstwa byłego szefa policji doszło w wyniku napadu rabunkowego z użyciem broni palnej, a sprawcy zamierzali ukraść należący do niego samochód. Podczas napadu jeden z mężczyzn miał oddać do Papały śmiertelny strzał. Zarzuty zabójstwa usłyszeli: Igor M. "Patyk" i Mariusz M. Inne zarzuty w tej sprawie usłyszeli: bracia Robert i Dariusz J., którzy są podejrzani m.in. o usiłowanie napadu rabunkowego, a także Tomasz W., który ma zarzuty związane z przestępczością samochodową.

mc/IAR,PAP,TVP Info,RMF FM