Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 17.10.2014

Prowadzenie na gazie. Problem pijanych kierowców w Polsce

- Ciągła jazda pod wpływem alkoholu to już patologia. Być 47 razy zatrzymanym za jazdę traktorem po pijanemu i wciąż być na wolności, to nie do pomyślenia - mówi Krzysztof Wójcik, koordynator ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD Warszawa.
Prowadzenie na gazie. Problem pijanych kierowców w PolsceGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż "Do czasu” Jakuba Tarki (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Do czasu” Jakuba Tarki (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Przypadek kierowcy traktora, który kilkadziesiąt razy został zatrzymany za jazdę po pijanemu został opowiedziany w reportażu "Do czasu" Jakuba Tarki. Choć miał rodzinę i sąsiadów, którzy widzieli, że jest pijany, wielokrotnie siadał za kierownicę po wypiciu alkoholu. - Może dlatego tyle razy go łapano, a skuteczności zabrakło - mówi koordynator ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Marek Konkolewski, młodszy inspektor w biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zwraca uwagę, że z roku na rok jest coraz mniej wypadków spowodowanych przez kierowców, prowadzących pod wpływem alkoholu. - U nas jest styl skandynawski, zgodnie z którym pije się dużo mocnego alkoholu, wysokoprocentowego. Choć z roku na rok ten styl picia rodaków trochę się zmienia i pijemy coraz więcej alkoholi niskoprocentowych - mówi policjant.

W 2013 roku zatrzymano 162 tys. pijanych kierowców. W wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwych zginęło 265 osób, a 2726 zostało rannych. By poprawić te statystyki ruszyła kampania "Poznaj i zrozum ryzyko... Służba Więzienna i Policja o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego". Jest ona skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów (osób, które dopiero będą się starały o prawo jazdy), a także do piratów drogowych, którzy w ośrodkach ruchu drogowego uczestniczą w szkoleniach.

Pijani kierowcy są sprawcami ok. 8 procent wypadków. W 2013 roku wydarzyło się około 35,4 tysiąca wypadków, w których zginęło prawie 3,3 tysiąca osób, a niemal 43,5 tysiąca zostało rannych.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Projekt powstał przy współpracy Służby Więziennej, Komendy Stołecznej Policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

O nowej kampanii, a także o zjawisku pijanych kierowców rozmawialiśy w Magazynie Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia". Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Do czasu” Jakuba Tarki oraz dyskusji, która odbyła się po nim.

Audycję poprowadził Jerzy Zawartka.

(sm/ag)