Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.09.2015

Wiarygodność złotego pociągu pod znakiem zapytania?

- Sprawa złotego pociągu wciąż się toczy, co jest wykorzystywane do promocji miasta, jak również komercyjnie przez firmy handlowe - mówi Piotr Maszkowski, historyk.
Posłuchaj
  • Reportaż "Złoty pociąg" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Złoty pociąg" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Niemiecki pociąg ze złotem z czasów II wojny światowej, który ponoć odnaleziono w Wałbrzychu rozpala wyobraźnię nie tylko historyków i poszukiwaczy skarbów. Dwaj poszukiwacze twierdzą, że na jego ślad natrafli w sierpniu i od razu zyskał miano złotego pociągu. Za jego sprawą obecnie częściej mówi się, że to Wrocław leży koło Wałbrzycha, a nie jak wcześniej, że Wałbrzych leży koło Wrocławia.

Specjalista w zakresie ochrony zabytków, Piotr Lewandowski uważa, że krzywdę całej sprawie zrobił minister Piotr Żuchowski, który przed kamerami ogłosił, że jest przekonany o istnieniu pociągu. - Niestety nie wiemy na czym opierał swoje przekonanie, ponieważ do tego typu rewelacji należy podchodzić bardzo ostrożnie. Pan minister tak naprawdę uwiarygodnił historię, która nie została zweryfikowana i to jest największy jej problem - mówi prezes Fundacji Thesaurus.

W programie rozmawialiśmy o tym, czy jest możliwe, by po II wojnie światowej Rosjanie nie wpadli na ślad złotego pociągu oraz jakie są nowe wątki w tej sprawie.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Olga Mickiewicz

Goście: Piotr Lewandowski (prezes Fundacji Thesaurus, specjalista w zakresie ochrony zbytków), Piotr Maszkowski (historyk, redaktor naczelny miesięcznika "Odkrywca")

Tytuł reportażu: "Złoty pociąg"

Autor reportażu: Magda Skawińska we współpracy z Michałem Wyszowskim (Radio Wrocław)

Data emisji: 10.09.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/ag