Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 21.03.2014

Swój kolor śnieg zawdzięcza światłu, które na niego pada

- Śnieg składa się z kryształków lodu. Są one białe dlatego, że rozpraszają światło, które na nie pada. A skoro światło jest białe, to i śnieg jest biały. Gdyby je wziąć do ciemni fotograficznej i oświetlić światłem czerwonym, to by się okazało, że śnieg jest czerwony - mówiła w Jedynce Irena Cieślińska z Centrum Nauki Kopernik.
Swój kolor śnieg zawdzięcza światłu, które na niego padaEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Swój kolor śnieg zawdzięcza światłu, które na niego pada (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Była to odpowiedź na pytanie słuchaczki dlaczego śnieg jest biały?

Z kolei pewien słuchacz był ciekawy co by się stało, gdyby położyć na Słońcu kawałek drewna? Przecież - jak sam dowodził - by się na spalił, bo na słońcu są śladowe ilości tlenu niezbędnego do spalenia czegokolwiek.

- Ze względu na ogromną, wynoszącą prawie 5800 kelwinów, temperaturę powierzchni Słońca wspomniany kawałek drewna, tak jak każdy inny przedmiot, zostałby zamieniony na plazmę. Na Słońcu nie ma żadnych ciał stałych ani ciekłych. Wszystko ma formę gazu - tłumaczył prof. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego we Wrocławiu.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg