Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.07.2015

Babilończycy i palce a magiczna szóstka w pomiarze czasu

Słuchacz Jedynki zastanawia się, dlaczego, mając system dziesiętny, czas liczymy inaczej, czyli minuta ma 60 sekund, a godzina 60 minut. Janusz Weiss sprawdził, z czego to wynika.
Posłuchaj
  • Janusz Weiss wyjaśnia skąd się wzięła magiczna szóstka przy pomiarze czasu (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Czytaj także

Jerzy Rafalski z Toruńskiego Obserwatorium Astronomicznego wyjaśnia, że to Babilończycy bardzo lubili system sześćdziesiętny. - Okazuje się, że jest dużo łatwiej podzielić np. liczbę dni w roku. Wtedy wierzono, że jeśli jest 360 dni w roku, to dobrze jest to podzielić na 60, 30 i tak dalej - mówi astronom. Jak dodaje, owa 60 była ważniejszą liczbą niż nasza 10, bo się ona dużo łatwiej dzieli.

Dr inżynier Grzegorz Szychliński opowiada, że w czasie Rewolucji Francuskiej była próba stworzenia zegara oraz podziału tygodnia zgodnie z systemem dziesiętnym, ale eksperyment nie przeżył dłużej niż sama rewolucja. - A dlaczego tak się trzymamy obecnego systemu? To pewnie jak w "Skrzypku na dachu", czyli tradycja - komentuje inżynier.

Obwód koła, liczba dni w roku i liczba miesięcy - jaki związek mają z ową 60 i co ma z tym wspólnego liczba naszych palcy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadził: Janusz Weiss

Goście: Jerzy Rafalski (astronom z Toruńskiego Obserwatorium Astronomicznego), dr inżynier Grzegorz Szychliński (inżynier, mechanik, muzealnik)

Data emisji: 10.07.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

sm/ag