Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.12.2015

Pożyteczne szkodniki. Jak sobie radzić z bobrami?

- Powinniśmy się przyzwyczaić do bobrów i nauczyć minimalizować negatywny wpływ ich działań, które nas dotykają - mówi dr Andrzej Czech, specjalista od bobrów.
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza przepisy prawa, odnoszące się do bobrów ("Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać"/ Jedynka)
Czytaj także

W Polsce obowiązuje ochrona bobrów, tylko co to oznacza i jak ona w rzeczywistości wygląda? "W mojej okolicy dwa lata temu zamieszkały bobry na małym cieku wodnym, przepływającym przez obszar, objęty programem Natura 2000. Gdy zwierzęta wybudują zaporę, to ktoś im ją rozbiera. Komu należy to zgłosić? Czy rozbieranie tamy bobrom jest dozwolone, czy grożą za to jakieś konsekwencje?" - pyta słuchacz.

Katarzyna Pliszczyńska z Ministerstwa Środowiska przyznaje, że bobry mają obecnie status zwierzęcia objętego ochroną częściową, a nie ścisłą. - Znaczy to, że można je pozyskiwać, chwytać czy wykorzystywać do celów gospodarczych. W przypadkach uzasadnionych, jeśli zwierzęta te wyrządzają szkody, można dostać zezwolenie na zabicie bobrów, przeniesienie ich w inne miejsce lub niszczenie tam i nor, tylko muszą być spełnione wymagania opisane w ustawie o ochronie przyrody - mówi rzeczniczka ministerstwa.

Jaka jest populacja bobrów w Polsce? Na ile szacowane są szkody, wyrządzane przez te zwierzęta? Jak można sobie poradzić z bobrami? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Katarzyna Pliszczyńska (Ministerstwo Środowiska), dr Andrzej Czech (specjalista od bobrów z Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres:weiss@polskieradio.pl.

sm/ag