Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Tomasz Owsiński 18.03.2014

Strzały na Krymie. Ukraina szykuje się do wojny? [relacja]

Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na Krymie na użycie broni. To odpowiedź Kijowa na doniesienia o strzelaninie, do jakiej doszło na półwyspie.
Posłuchaj
  • Prezydent Władimir Putin podpisał traktat o przyłączeniu Krymu do Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Po szturmie na ukraińska jednostkę w Symferopolu. Relacja Michała Żakowskiego (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22.40

Dwa piłkarskie kluby z Krymu - Tawrija Symferopol i PFK Sewastopol - rozważają, czy po wydarzeniach politycznych na tym półwyspie zrezygnować z występów w ukraińskiej ekstraklasie i przenieść się w nowym sezonie do ligi rosyjskiej.

czytaj więcej>>>

22.07

Sekretarz generalny NATO potępił przyłączenie Krymu do Rosji. Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że aneksja półwyspu jest nielegalna i NATO jej nie uzna. Zdaniem szefa Sojuszu, Rosja - ignorując wszystkie apele o przestrzeganie prawa - podążą niebezpieczną drogą. Rasmussen podkreślił, że naruszanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy stoi w oczywistej sprzeczności z jej międzynarodowymi zobowiązaniami.

21.40

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że rosyjski prezydent może nie poprzestać na aneksji Krymu. Cała sytuacja budzi u dawnego lidera SLD złe skojarzenia historyczne. - Były już kraje, gdzie najpierw odbywały się igrzyska olimpijskie, a później "dochodziło do anschlussów" - mówił były prezydent.

(źródło: TVN24/x-news)

20.35

Protest przed Filharmonią Warmińsko-Mazurską przeciwko koncertowi Chóru Armii Aleksandra Pustovalova w Olsztynie. Chór kultywuje tradycje Armii Czerwonej, a znaczną część jego repertuaru stanowią radzieckie pieśni wojskowe. Chórzyści występują w mundurach stylizowanych na sowieckie.

PAP/Tomasz
PAP/Tomasz Waszczuk

 

20.25

Jak się strzela z karabinu Kałasznikowa i jak należy obchodzić się z bronią ostrą - to tylko część ćwiczeń, jakie przechodzą ukraińscy rezerwiści w ramach zarządzonej częściowej mobilizacji.

Mobilizacja potrwa 45 dni. Władze w Kijowie oceniają, że w sumie do ukraińskiego wojska i Gwardii Narodowej może zgłosić się ok. 40 tys. osób.

(źródło: CNN Newsource / x -news)

20.00

Rosyjscy żołnierze zablokowali budynek w Symferopolu, w którym mieszkają rodziny ukraińskich wojskowych. Budynek otoczyło kilkudziesięciu uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Znajdujące się wewnątrz osoby nie mogą wyjść. Nikt nie jest też wpuszczany do środka.

19.55

Niejasne informacje dotyczące wizyty Hermana Van Rompuya w Rosji. Reuters, powołując się na agencję Interfa x podaje, że przewodniczący Rady Europejskiej w środę spotka się w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem.
Agencja AFP pisze jednak, że wizyta została odwołana. Powołując się na anonimowe źródła dyplomatyczne AFP podała, że spotkanie Van Rompuya z rosyjskim prezydentem miało być poufne, jednak Moskwa upubliczniła tą informację, stąd decyzja o odwołaniu wizyty.
W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik Hermana Van Rompuya powiedział, że przewodniczący Rady Europejskiej nie planuje żadnych wyjazdów zagranicznych, ponieważ przygotowuje się do zaplanowanego na czwartek i piątek szczytu Unii Europejskiej.

19.12

- Współpracownicy Putina, którzy mogą zostać objęci sankcjami Unii Europejskiej i USA drwią sobie z tego. Mówią, że już są zmęczeni ciągłym ogłaszaniem czarnych list i nic to dla nich nie znaczy - mówił w radiowej Trójce korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.

19.07

Aneksja Krymu stanowi "pogwałcenie norm i zasad międzynarodowych wypracowanych po II wojnie światowej, narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - głosi stanowisko polskiego MSZ. Polska, przy współpracy z innymi państwami, będzie starała się uregulować konflikt z "poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".

19.00

Sankcje Zachodu "są nie do przyjęcia" i "nie pozostaną bez następstw" - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji podczas telefonicznej rozmowy z sekretarzem stanu USA.
Siergiej Ławrow i John Kerry rozmawiali w kilka godzin po podpisaniu przez Władimira Putina traktatu, na mocy którego Krym znalazł się w składzie Federacji Rosyjskiej mimo sprzeciwów Kijowa i Zachodu.

18.56

- Ambicje Putina znacznie wykraczają poza obszar Ukrainy - twierdzi Andriej Piontkowski , moskiewski politolog, krytyk Kremla.

(źródło: Agencja TVN/ x -news)

18.48

Ministerstwo obrony Ukrainy zezwala żołnierzom na Krymie na użycie broni. To reakcja na zdarzenia w Symferopolu, gdzie w rosyjskim szturmie na jednostkę wojskową zginął ukraiński żołnierz. Pozostali prawdopodobnie zostali zatrzymani.

18.27

Agencja AFP: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy w środę spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowały źródła dyplomatyczne. Van Rompuy uda się do Moskwy na dzień przed dwudniowym szczytem UE w Brukseli, na którym ma być dyskutowana sytuacja na Ukrainie.

18.20

USA pracują nad wzmocnieniem sankcji, by ukarać Rosję za jej działania na Ukrainie - twierdzi rzecznik Białego Domu. - Potępiamy rosyjski krok, by dokonać formalnej aneksji Krymu. To zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa, nie uznamy tej próby przyłączenia Krymu - mówił Jay Carney podczas konferencji prasowej.

18.06

Samozwańczy wicepremier Krymu przestrzega Ukrainę przed odcięciem wody pitnej. Według niego, "odcięcie wody byłoby nieszczęściem dla rolniczych rejonów na północy półwyspu" a tegoroczne plony byłyby stracone.

18.01

W Symferopolu zastrzelono jednego i raniono innego członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu - podała agencja Kryminform , cytowana przez PAP. - W Symferopolu na ulicy Kubańskiej z okna jednego z budynków otworzono ogień, prawdopodobnie z karabinu snajperskiego. Według wstępnych danych zabity został jeden z członków samoobrony, a jeszcze jeden został ranny - powiedział anonimowy przedstawiciel milicji.

Wcześniej przedstawiciel MON Ukrainy informował o zabitym ukraińskim żołnierzu.

17.50

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oskarżył rosyjskie służby specjalne o prowokowanie zamieszek w miastach na wschodzie Ukrainy. Mówił, że "dywersanci" zostali zatrzymani i że dla "podżegaczy wojennych" nie ma na Ukrainie miejsca.

Jaceniuk wygłosił swoje wystąpienie w języku rosyjskim, zwracając się do mieszkańców obwodów wschodnich i południowych Ukrainy, gdzie ostatnio dochodziło do protestów przeciw nowej władzy w Kijowie.

(źródło: 5 kanal / x -news)

17.34

- Kroki podjęte dzisiaj przez prezydenta Rosji Władimira Putina są jawnym złamaniem prawa międzynarodowego i wysyłają mrożącą krew w żyłach wiadomość na cały kontynent europejski - oświadczył szef brytyjskiego rządu David Cameron. - To absolutnie niedopuszczalne, żeby Rosja stosowała siłę w celu zmiany granic, na podstawie fikcyjnego referendum przeprowadzonego pod lufami rosyjskiej broni - podkreślił.

17.20

Prezydent Bronisław Komorowski po rozmowach z wiceprezydentem USA Joe Bidenem podziękował sojusznikom za gwarancję bezpieczeństwa dla naszego kraju. Obaj politycy wyrazili sprzeciw wobec aneksji Krymu przez Rosję.

Joe Biden podkreślił doświadczenie Polski zdobyte podczas przemian 25 lat temu. - Przyszłość należy do takich krajów, jak Polska - powiedział.

(źródło: TVN24/ x -news)

17.18

Unia Europejska nie uznaje aneksji Krymu do Federacji Rosyjskiej - głosi wspólne oświadczenie przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej.  Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso podkreślili, że "suwerenność, integralność terytorialna i niepodległość Ukrainy muszą być respektowane".

17.10

Podczas szturmu na ukraińską jednostkę na Krymie zginął ukraiński żołnierz - informuje przedstawiciel MON Ukrainy.

16.53

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk : konflikt z Rosją przeszedł z fazy politycznej w fazę wojskową. Jego zdaniem, świadczy o tym użycie broni przez rosyjskich wojskowych, którzy otworzyli tego dnia ogień do żołnierzy ukraińskich, broniących swojej jednostki na okupowanym przez Rosjan Krymie.

16.33

Działania Rosji stwarzają zagrożenie dla państw nadbałtyckich - głosi wspólne stanowisko prezydentów Polski i Litwy. Dalia Grybauskaite i Bronisław Komorowski podczas rozmowy telefonicznej omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie.

16.26

- Po upadku ZSRR naród rosyjski stał się jednym z najbardziej rozdzielonych narodów świata - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin. - Miliony ludzi położyły się spać w jednym państwie, a obudziły w innym, stając się mniejszością narodową. Naród rosyjski stał się jednym z największych, jeśli nie największym rozdzielonym narodem na świecie" - powiedział prezydent Rosji.

źródło:
źródło: PAP/DPA/ Ziemienowicz Adam

16.12

Prezydent Rosji mówi językiem pierwszych sekretarzy i by go powstrzymać potrzebna jest solidarność USA i państw Unii Europejskiej - uważa szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

- Tylko twardo, mówiąc jednym głosem i stosując twarde sankcje, jesteśmy w stanie go powstrzymać - dodał polityk PO.

(źródło: TVN24/ x -news)

16.08

Ukraiński oficer został ranny przy próbie szturmu nieokreślonych napastników na jednostkę wojskową sił zbrojnych Ukrainy w Symferopolu na zajętym przez Rosjan Krymie - oświadczył dowódca marynarki wojennej Ukrainy admirał Serhij Hajduk.

czytaj więcej>>>

16.05

- Francja nie uznaje ani wyników referendum na Krymie z 16 marca, ani przyłączenia tego regionu do Rosji - oświadczył prezydent Francois Hollande . Według niego, kolejne spotkanie Rady Europejskiej (20-21 marca) musi stać się okazją do mocnej i skoordynowanej odpowiedzi UE. Prezydent Hollande nie powiedział, jak miałaby wyglądać ta odpowiedź.

16.02

- Przyłączenie Krymu do Rosji jest nielegalne - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Według niej, tak zwane referendum na Krymie, ogłoszenie niepodległości tego terytorium oraz włączenie półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej są niezgodne z międzynarodowym prawem. Merkel podkreśliła, że podobnego zdania są organizacje międzynarodowe jak OBWE, ONZ czy Rada Europy.
Niemiecka kanclerz zaznaczyła jednak, że Unia Europejska wciąż chce rozmawiać z Rosją. - Obok wprowadzonych sankcji będziemy stawiać na dialog i rozmowy - mówiła. Merkel nie potwierdziła informacji jakoby Rosja została wykluczona z Grupy G8. Jak powiedziała, w tej sprawie nie ma na razie żadnych nowych decyzji.

15.45.

- Nigdy nie uznamy aneksji Krymu! - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow .

15.19

Prezydent USA Barack Obama zaprasza przywódców państw G7 na spotkanie w Europie w przyszłym tygodniu w celu omówienia dalszych działań w sprawie Ukrainy - podała agencja Associated Press. Według AFP spotkanie G7 ma odbyć się w Hadze.

czytaj więcej>>>

14.40

- Wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina świadczy o "istnieniu realnego zagrożenia dla całego świata" oraz ukazuje "prawdziwą twarz" rosyjskich przywódców - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis .

14.34

Wielka Brytania zawiesza wszelką współpracę wojskową z Rosją - ogłosił brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague .

czytaj więcej>>>

14.30

- Ramię w ramię stajemy z Polską i społecznością międzynarodową, potępiając napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i bezprecedensowe naruszanie prawa międzynarodowego przez prezydenta Rosji - oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden.

Amerykański polityk podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem mówił, że decyzje Władimira Putina w sprawie przejęcia Krymu nie zostaną bez odpowiedzi USA i UE. - Przywódcy rosyjscy odpowiedzieli w sposób ostry. Pokazali swoje intencje wobec Ukrainy i zorganizowali nielegalne referendum na Ukrainie i, nie ma co się dziwić, zostało ono odrzucone przez cały świat. Dzisiaj usiłują dokonać aneksji Krymu - dodał.

czytaj więcej>>>

14.25

Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji - ocenił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague . Jego zdaniem, prezydent Rosji Władimir Putin, dokonując aneksji Krymu, wybrał drogę izolacji.

14.18

Ukraina powinna natychmiast zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją - to stanowisko partii UDAR, której liderem jest Witalij Kliczko.

czytaj więcej>>>

14.15

Ukraina nie uznaje przyłączenia Krymu do Rosji. Umowa o przyłączeniu Krymu do Rosji przeczy demokracji i zdrowemu rozsądkowi - twierdzi ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

czytaj więcej>>>

14.03

Pod Kijowem rozpoczęły się pierwsze ćwiczenia Gwardii Narodowej składającej się z ochotników i żołnierzy dotychczasowych wojsk wewnętrznych.

Stan ukraińskiej armii jest bardzo zły. Według MON, zdolnych do walki jest 6 tysięcy żołnierzy. Stąd decyzja o mobilizacji 40 tysięcy osób. Część z nich trafi do Gwardii Narodowej, która będzie liczyć maksimum 60 tysięcy wojskowych.

14.02

Po przemówieniu prezydenta Władimira Putina wskaźniki giełdowe w Europie i USA poszły w górę.

14.00

Donald Tusk po spotkaniu z wiceprezydentem USA: aneksja Krymu nie do zaakceptowania, zmienia sytuację w regionie i ma konsekwencje globalne

13.50

Władimir Putin: Rosja nie ma nic przeciwko współpracy z NATO, ale nie chce, by "organizacja wojskowa szarogęsiła się koło naszego płotu".

W
W jednej z największych sal na Kremlu odbyła się konferencja Władimira Putina. FOT. EPA / SERGEI ILNITSKY

13.48

MSZ Rosji: wprowadzone przez UE sankcje wobec przedstawicieli Federacji Rosyjskiej nie pozostaną bez adekwatnej odpowiedzi

13.46

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele opowiedział za zaoferowaniem Ukrainie perspektywy pełnego członkostwa w UE.
- Jeżeli chcemy na poważnie odmienić tę część Europy Wschodniej, to powinniśmy zastosować najmocniejszy instrument, jakim dysponujemy, czyli rozszerzenie - oświadczył Fuele na łamach "Die Welt" .

13.43

Władimir Putin porównał przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej ze zjednoczeniem Niemiec . Jak zaznaczył, w przeciwieństwie do niektórych innych państw Rosja wyraźnie zaakceptowała wolę narodu niemieckiego, by się zjednoczyć. Według Putina Zachód powinien obecnie zająć takie samo stanowisko wobec "odtworzenia jedności" Rosji. Jestem pewien, że Niemcy wesprą nas przy zjednoczeniu - powiedział rosyjski prezydent.

(źródło: CNN Newsource / x -news)

13.41

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił organom państwa rozpocząć procedurę włączenia Krymu do Rosji. Władimir Putin ogłosił to w trakcie wygłoszonego na Kremlu przesłania do Zgromadzenia Federalnego.

13.30

Republika Krymu w granicach Rosji - potwierdza Kreml. Na Kremlu podpisano porozumienie między Federacją Rosyjską a władzami samozwańczymi. Na stronie rosyjskiego prezydenta czytamy, że dokument "tymczasowo" wchodzi w życie "z dniem podpisania", a ratyfikowany zostanie po decyzji parlamentu.

Oprócz
Oprócz Putina swoje podpisy pod traktatem złożyli: przewodniczący separatystycznego parlamentu Krymu Władimir Konstantinow , samozwańczy premier Siergiej Aksjonow i mer Sewastopola Aleksandr Czałyj . FOTO.: EPA / ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI

12.59

 

Joe Biden rozmawia z Donaldem Tuskiem. Spotkanie z premierem jest pierwszym punktem kilkugodzinnej wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Głównym tematem rozmów jest sytuacja na Ukrainie.

12.36

Prezydent Rosji Władimir Putin: władze Krymu, ogłaszając niepodległość, skorzystały z precedensu Kosowa, który stworzył Zachód.

Czytaj więcej >>>

12.22

Francja sprawia, że zaufanie do niej jako dostawcy uzbrojenia zaczyna słabnąć - ocenił wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin . W ten sposób skomentował na Twitterze zapowiedź Francji, że mogłaby anulować kontrakt na sprzedaż Rosji dużych okrętów desantowych Mistral.

12:12

Władimir Putin: referendum na Ukrainie było legalne i zgodne z prawem międzynarodowym. Podczas orędzia rosyjski prezydent zapowiedział, że Krym historycznie zawsze należał do Rosji i zapowiedział trzy języki urzędowe na półwyspie: rosyjski, ukraiński i krymskotatarski .

Czytaj więcej >>>

11.45

MSZ Ukrainy zaprotestowało przeciwko uznaniu Krymu przez Federację Rosyjską za suwerenne państwo i podmiot prawa międzynarodowego.
- Takie działania nie odpowiadają zobowiązaniom międzynarodowym Federacji Rosyjskiej w świetle wielostronnych i dwustronnych umów, które gwarantują terytorialną integralność Ukrainy, nienaruszalność jej granic oraz nieingerowanie w sprawy wewnętrzne naszego państwa - napisano w oświadczeniu.

11.41

Naddniestrze też chce do Rosji - piszą " Wiedomosti " . Parlament tego separatystycznego regionu Mołdawii zwrócił się do rosyjskich deputowanych, by przy modyfikowaniu ustawodawstwa stworzyli możliwość przyłączenia Naddniestrza do Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej >>>

11.30

Zdaniem Małgorzaty Bonikowskiej, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych Waszyngton ma większe możliwości działania niż Unia Europejska. - Myślę, że Amerykanie więcej robią niż mówią obecnie, to jest dokładnie odwrotnie niż w Europie - podkreśla Bonikowska. Ekspert dodaje, że cała nadzieja w Amerykanach, bo stać ich na radykalną akcję. - To nie tylko są działania dyplomatyczne, to są również działania wywiadu i kontrwywiadu. Myślę, że Amerykanie nie dopuszczą na pewno do tego, by sytuacja na Ukrainie przerodziła się w coś więcej - powiedziała Bonikowska.

11.25

Krym przyjmuje rosyjskiego rubla jako oficjalną walutę i w kwietniu zrezygnuje z ukraińskiej hrywny - powiedział wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew . Ocenił, że funkcjonowanie w obiegu równolegle hrywny i rubla nie sprawdzi się.

11.03

Władimir Putin wciąż jest zaproszony do Francji na obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - oznajmił szef francuskiego MSZ Laurent Fabius . Dodał, że nie ma decyzji o anulowaniu sprzedaży Rosji okrętów Mistral. - Na razie rozważane jest zawieszenie kontraktów. Przy czym, na razie do tego nie doszło, ponieważ będzie to trzeci etap sankcji, na jakim na razie nie jesteśmy - mówił szef MSZ Francji.

10.48

Premier Arsenij Jaceniuk : ukraińskie organy ścigania mają dowody na to, że za odbywającymi się manifestacjami we wschodniej części kraju stoją rosyjskie służby.

Czytaj więcej >>>

10.48

- Widać, że chyba te sankcje nie przestraszyły Rosji . Kilka godzin po ich ogłoszeniu Władimir Putin uznał niepodległość Krymu i jego administracja zapowiedziała rozpoczęcie procedury przyłączenia do Federacji Rosyjskiej - mówi w radiowej Trójce Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej >>>

10.45

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w apelu do wschodnich regionów kraju , że w projekcie nowej konstytucji znajdą się wszelkie zmiany zmierzające w stronę decentralizacji władzy i rozszerzenia kompetencji regionów, ale przy jednoczesnym zachowaniu jedności Ukrainy.

10.42

Rosyjscy parlamentarzyści chcą, aby Zachód obłożył ich sankcjami. To odpowiedź na decyzję USA i UE, które ukarały kilkadziesiąt osób, uznanych za odpowiedzialne za aneksję Krymu przez Rosję i przeprowadzenie tam referendum. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium Unii. Rosyjska Duma Państwowa jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której domaga się nałożenia takich samych restrykcji na wszystkich jej członków.

(Agencja TVN/ x -news)

10.39

Szef BBN gen. Stanisław Koziej : wydarzenia na Ukrainie mogą doprowadzić do zimnej wojny, chociaż nie na taką skalę, jak kiedyś.

- Dzisiaj nam nie zagraża żadna militarna interwencja czy agresja - powiedział gość Radia Łódź. Dodał jednak, że w perspektywie długofalowej nie można tego wykluczyć, gdyż dzisiejszy przykład może zostać w przyszłości potraktowany jako precedens.

Czytaj więcej >>>

10.30

Wszyscy dziennikarze, którzy przyjechali z Zachodu relacjonować wydarzenia na Krymie zastanawiają się, jaki będzie następny ruch Moskwy? Czy dojdzie do aneksji wschodniej Ukrainy? Czy w Doniecku lub Charkowie też dojdzie do przejęcia lokalnej władzy? - wylicza niewiadome Michał Żakowski, korespondent Polskiego Radia na Krymie.

Czytaj więcej >>>

10.08

Joe Biden jest już w Polsce. Na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu wylądował samolot z amerykańskim wiceprezydentem na pokładzie.

(TVN24/ x -news)

09.52

"Washington Post" i "Wall Street Journal" krytykują Zachód , zwłaszcza prezydenta USA Baracka Obamę za skromny zasięg sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na przejęcie przez nią Krymu. Nawet Putin nie oczekiwał tak słabej reakcji Zachodu. Sankcje Obamy są "niepoważne” -  pisze w tytule " WSJ ".

Czytaj więcej >>>

09.47

Według "Financial Times" Rosja pokazała na Krymie, że bezwzględnie walczy o swoje interesy na Ukrainie. Dlatego nie można wykluczyć, że Władimir Putin posunie się dalej w dezintegrowaniu tego państwa, na co Zachód powinien być przygotowany - pisze gazeta.

09.32

Rada Federacji , izba wyższa rosyjskiego parlamentu, w piątek przegłosuje wniosek o przyjęcie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej. Najprawdopodobniej tego samego dnia zrobi to również Duma Państwowa . Deputowani izby niższej już dziś przyjęli uchwałę, w której pogratulowali mieszkańcom Krymu uzyskania niepodległości. Zobowiązali się również wspierać separatystów gospodarczo i zbrojnie, stojąc na straży ich bezpieczeństwa.

09.10

Premier Donald Tusk : nie możemy w żaden sposób pozwolić, by wspólnota międzynarodowa poprzez "nową Jałtę" zaakceptowała aneksję Krymu. (...) Najważniejsze, by wspólnota euroatlantycka nie uległa presji prezydenta Rosji Władimira Putina i nie uległa pokusie pogodzenia się, że Krym i de facto Ukraina są stracone i trzeba się jakoś z Rosją ułożyć.

(TVN24/ x -news)

Czytaj więcej >>>

09.00

Adam Hofman , rzecznik PiS uważa, że działania Unii Europejskiej ws. Ukrainy są spóźnione. - Teraz można się pomodlić - powiedział gość "Salonu politycznego Trójki”.

Czytaj więcej >>>

08.37

Władze Sewastopola nie chcą zrywać relacji gospodarczych z Ukrainą i pragną z nią współpracować. Mer Sewastopola Aleksiej Czałyj : będziemy podejmować wysiłki, by nie zniszczyć istniejących stosunków gospodarczych (z Ukrainą). Z naszej strony żadnych inicjatyw w tym kierunku nie będzie

08.0 7

Duma Państwowa , izba niższa parlamentu Rosji, przyjęła specjalną uchwałę "O sytuacji na Krymie" , w której z zadowoleniem odniosła się do wyrażonej w referendum przez mieszkańców półwyspu, w tym Sewastopola, woli wejścia w skład Federacji Rosyjskiej.

07.54

Putin przegrał w rozgrywce o Krym . Tak sugeruje " Niezawisimaja Gazieta ", twierdząc że Rosja okazała się państwem, które nie potrafi wykorzystywać ani gospodarczych, ani dyplomatycznych narzędzi. W opinii " Niezawisimoj ", Rosja straciła zaufanie wśród zagranicznych partnerów, a wkrótce Kreml straci zaufanie Rosjan. - Krym będzie dla Rosji tym, czym był dla ZSRR Afganistan - dodaje gazeta.

07.42

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z gazetą " Kommiersant " zapowiedział, że Władimir Putin podpisze wszystkie niezbędne dokumenty ws. rozpoczęcia prawnej procedury włączenia Krymu do Rosji.

Czytaj więcej >>>

07.20

Władimir Putin oficjalnie poinformował Dumę o prośbie samozwańczych władz Krymu przyłączenia się do Rosji. Zgodnie z konstytucją jest to pierwszy krok w kierunku anektowania półwyspu.

07.15

Japonia , podobnie jak UE i USA, zamierza zastosować sankcje wobec Rosji. - Jest godne ubolewania, że Rosja uznała niepodległość Krymu. Jest to posunięcie, które narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - oświadczyło japońskie MSZ.

07.05

Ukraińskie MSZ prosi kraje świata o nie uznawanie niepodległości Krymu. Wczoraj ogłosiły ją samozwańcze władze w Symferopolu. W oświadczeniu ministerstwa czytamy, że dokonał tego rozwiązany wcześniej przez władze w Kijowie krymski parlament na podstawie niezgodnego z konstytucją referendum. Zostało ono zorganizowane z naruszeniem wszelkich norm międzynarodowych i standardów głosowania.

06.58

Zwolenników przyłączenia Sewastopola do Rosji jest w mieście znacznie więcej, niż mieszkańców. Blogerzy z lokalnego portalu "Żywa Gazeta" porównali dane z referendum z oficjalnym spisem obywateli tego miasta. Według dokumentów, opublikowanych przez portal, w Sewastopolu mieszka nieco ponad 383 tysiące osób, włączając w to nowonarodzone dzieci. Tymczasem za wejściem w skład Rosyjskiej Federacji oddano tam 474 tysiące głosów.

06.45

Rosyjscy wojskowi na Krymie wysiedlili z domów 11 pracowników ukraińskiej straży granicznej. Według Ukraińskich władz to kara za brak poparcia dla planów przyłączenia Krymu do Rosji.

06.23

Prezydent Rosji podejmie dziś decyzję w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Władimir Putin zrobi to w trakcie wystąpienia przed Zgromadzeniem Narodowym. Zgodnie z obowiązującym w Rosji prawem prezydent informuje obie izby parlamentu o swojej decyzji przyłączenia nowego terytorium. Po konsultacjach w parlamencie dokumenty trafiają do Sądu Konstytucyjnego. Następnie podpisuje je prezydent i ratyfikuje parlament.

06.15

Amerykański wiceprezydent Joe Biden przylatuje na jeden dzień do Polski. Krótka i nieplanowana wcześniej wizyta jest rezultatem najnowszych wydarzeń na Ukrainie. W niedzielę, według wyników referendum uznawanego za legalne jedynie w Moskwie, blisko 100 procent głosujących opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.

17.03.2014. UE i USA: Krym to Ukraina! Rosja ukarana [relacja] >>>

IAR/PAP, to/ asop

''