Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 23.04.2014

23.04.2014. Rosja żąda wycofania ukraińskich wojsk z Doniecka [relacja]

Takie oczekiwanie znalazło się w oficjalnym oświadczeniu rosyjskiego MSZ. Resort zwraca uwagę, że obecność armii w tym regionie nie sprzyja działaniom na rzecz deeskalacji napięcia
23.04.2014. Rosja żąda wycofania ukraińskich wojsk z Doniecka [relacja] PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Galeria Posłuchaj
  • Premier Donald Tusk w Brukseli. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Europa chce dokonać zamachu na gazowy monopol Rosji. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Ławrow: Rosja nie ma wpływu na wydarzenia na Ukrainie. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Trwa operacja antyterrorystyczna na wschodzie Ukrainy. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Doniecka (IAR)
Czytaj także

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22.04.2014. Ukraina wznawia akcję przeciwko separatystom [relacja]

22.30

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie w środę wieczorem z pełniącym obowiązki prezydentem Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem - poinformował prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski.

21.40

Jako "niedorzeczne" określił amerykański Departament Stanu, słowa szefa rosyjskiego MSZ o tym, że Stany Zjednoczone wpływają na działania władz w Kijowie. - Wiele ze stwierdzeń Siergieja Ławrowa wypowiedzianych w wywiadzie dla Russia Today jest absurdalnych i nietrzymających się faktów - powiedziała rzeczniczka Departamentu Jen Psaki.
Zapytana o szczegóły odpowiedziała, że USA nie mają nic wspólnego z prowadzoną przez ukraińskie władze operacją antyterrorystyczną, nie mają też kontroli nad tym co się w tym kraju dzieje, ani nie sponsorują tego.
Szef rosyjskiej dyplomacji w w rozmowie z Russia Today kolejny raz oskarżył USA o wpływanie na decyzje podejmowane przez władze w Kijowie. Ławrow zwrócił uwagę, że operacje antyterrorystyczne przeciwko separatystom są podejmowane po wizytach na Ukrainie wysokich rangą amerykańskich urzędników. Jego zdaniem świadczy to o tym, że Stany Zjednoczone kierują tym politycznym spektaklem.

20.10

Dwa bombowce Tupolew 95 poruszały się w pobliżu brytyjskiej strefy powietrznej u północno-wschodnich wybrzeży Szkocji.

Jak informuje Sky News, myśliwiec RAF Typhoon podleciał do rosyjskich maszyn i nawiązał z nimi kontakt. Otrzymał zapewnienie, że Rosjanie nie zamierzają naruszyć brytyjskiej przestrzeni powietrznej.

Typhoon, a także samoloty wojskowe z Holandii i Danii odeskortowały gości w kierunku Skandynawii. Nazywane niedźwiedziami tupolewy wykorzystywane są od lat 50-tych jako bombowce, a także w działaniach zwiadowczych. 

Sky Nerws podkreśla, że środowy incydent zbiega z podwyższonym, międzynarodowym napięciem w związku z sytuacją na Ukrainie, ale podobne incydenty miały miejsce już wcześniej. W zeszłym roku było ich osiem. Rzecznik brytyjskiego ministerstwa obrony poinformował, że rosyjskie samoloty wojskowe przez cały czas pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i miały do tego pełne prawo.

19.10

Ukraiński śmigłowiec ostrzelany koło Kramatorska.

18.18

W Mariupolu na wschodniej Ukrainie odbyła się proukraińska manifestacja. Pod Teatrem Dramatycznym w tym mieście zebrało się około tysiąca osób. Zgromadzeni utworzyli szpaler trzymając trzymetrowej wysokości flagę Ukrainy o długości stu metrów. Wielu manifestantów miało w rękach chorągiewki w barwach narodowych kraju. Manifestacja rozpoczęła się minutą milczenia dla uczczenia tych, którzy ponieśli śmierć w nocy z 16 na 17 kwietnia, kiedy to doszło do szturmu separatystów na miejscową jednostkę wojskową.

twitter/print
twitter/print screen

W środę pod niebiesko-żółtymi flagami manifestowali też mieszkańcy Charkowa.

twitter/print
twitter/print screen

18.05

Swiatogorsk w obwodzie donieckim wolny od uzbrojonych separatystów. Jak twierdzi ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, żołnierze, którzy uczestniczyli w operacji antyterrorystycznej 23 kwietnia wyparli nielegalne zbrojne grupy za granice miejscowości. Nie ma ofiar.
Miasto Swiatogorsk ma strategiczne znaczenie, gdyż jest położone na granicy trzech obwodów: donieckiego, ługańskiego i charkowskiego. Znajduje się w odległości 15 kilometrów od Słowiańska.
Obecnie - jak napisano w komunikacie resortu spraw wewnętrznych Ukrainy - miasto Swiatogorsk i jego przedmieścia są patrolowane przez milicję.

17.50

Rozmowy szefa MON Tomasza Siemoniaka we Lwowie w sprawie powstania wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady.  Chcemy, żeby Ukraina przystąpiła do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która ma planowany dyżur w 2016 roku - czytamy w komunikacie MON. Siemoniak spotkał się we Lwowie z pełniącym obowiązki szefa resortu obrony Ukrainy gen. Mykhailo Kovalem.

Ministrowie omówili najważniejsze kwestie dotyczące współpracy wojskowej m.in. w dziedzinie szkolnictwa. Tomasz Siemoniak poinformował, że polskie uczelnie wojskowe są gotowe do przyjęcia studentów ukraińskich i współpracy w ramach programów kształcenia żołnierzy.

Siemoniak wyraził poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i przedstawił działania NATO będące efektem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

17.20

Rosyjska armia prowadzi ćwiczenia w okolicach Rostowa na południowym wschodzie kraju, przy granicach z Ukrainą. Informację tę potwierdził rzecznik okręgu południowego Federacji Rosyjskiej, nie podał jednak szczegółów manewrów.
Agencje zachodnie informują, że zaobserwowano tam kolumny wojskowych transporterów, wozów opancerzonych, mobilnych wyrzutni rakiet, które kierują się na miejscowe lotnisko wojskowe.

17.05

Działania Rosji we wschodniej i południowej części kraju u naszych sąsiadów są zgodne z pesymistycznymi przewidywaniami co do prawdziwych intencji Moskwy - ocenił  Donald Tusk. Uznał, że praktyczne konsekwencje porozumienia z Genewy, zakładającego deeskalację konfliktu, są dość przygnębiające.

Premier pytany był podczas środowej konferencji prasowej m.in. o wypowiedzi rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa, który postraszył podjęciem kroków takich jak w Gruzji w 2008 roku, jeśli na Ukrainie będą zagrożone interesy rosyjskie.

Donald Tusk przyznał, że niektórzy komentatorzy dość trafnie oceniali porozumienie podpisane w Genewie jako zasłonę dymną i trochę grę na czas

- Bo rzeczywiście konsekwencje spotkania w Genewie, te praktyczne, są raczej dość przygnębiające. To znaczy Rosja i ludzie realizujący politykę rosyjską na terenie Ukrainy raczej coraz bardziej przybliżają nas do tego przykrego finału, jakim jest, może być - daj Boże, to się nie zdarzy - ale może być podział Ukrainy czy rozpad państwa ukraińskiego - podkreślił Tusk. - Wydaje się, że intencje rosyjskie są tu jednak dość czytelne - dodał szef polskiego rządu.

Jak stwierdził, - nie mówimy tu o żadnych inwazjach, takich romantycznych wariantach czy bardzo ekspresyjnych.  Niestety ta nowoczesna wojna, opisywana już w tej chwili jako pewien fenomen, jeśli chodzi o tę część świata, taki negatywny fenomen, może polegać właśnie na takich półśrodkach - na używaniu trochę ludności cywilnej, trochę wojsk specjalnych, propagandy bardzo intensywnie, a efekty może przynosić równie skuteczne jak najazd czołgów - zaznaczył Tusk.

czytaj więcej>>>

16.25

Rosyjskie ministerstwo energetyki proponuje, by trójstronne rozmowy gazowe Rosja - Ukraina - Unia Europejska w Moskwie odbyły się 28 kwietnia. Takie informacje podaje agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela resortu.

Wcześniej rzecznik rosyjskiego ministerstwa energetyki poinformował, że Kreml otrzymał wniosek od unijnego komisarza ds. Energii Guenthera Oettingera w sprawie takiego spotkania. Pismo zostało też skierowane do ministra energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Jurija Prodana.

Z kolei Jurij Prodan poinformował w Kijowie, że rozmowy gazowe na szczeblu ministerialnym mogą się odbyć w Bratysławie w najbliższy czwartek. Jednak ta informacja nie była potwierdzona.

16.05

Petro Poroszenko może liczyć na zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Ukrainie. Według ostatniego sondażu, chce na niego głosować prawie połowa wyborców. Poroszenko na razie nie prowadzi aktywnej kampanii wyborczej, ma jednak poparcie Witalija Kliczki.

Julia Tymoszenko, która już walczy o głosy, jeżdżąc, między innymi, na Wschód Ukrainy ma poparcie jedynie 14% wyborców. Na dalszych miejsach są kandydaci związani z rządzącą do niedawna Partią Regionów: Serhij Tihipko (7,4%) i Mychajło Dobkin (6%). Na końcu listy są nacjonaliści: Ołeh Tiahnybok (2,1%) i Dmytro Jarosz (0,9%), a także otwarcie prorosyjski polityk Ołeh Cariow (1,1%).

15.30

W zabójstwo polityka w Donbasie zamieszany rosyjski wywiad . Brutalnego mordu na lokalnym działaczu ukraińskim dokonała grupa Striełka kierowana przez oficera GRU Iwana Striełkowa - tak twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Wołodymyr Rybak, radny miejski z Gorłówki z ramienia partii Batkiwszczyna, został porwany w czwartek w kiedy próbował zdjęć flagę samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z siedziby władz swojego miasta.

Mężczyzna był poszukiwany przez 5 dni, aż w końcu ciało jego i jeszcze jednej osoby ze śladami tortur znaleziono koło Słowiańska.
Zdaniem SBU, porwania dokonała grupa Striełka. W uprowadzeniu i torturowaniu Rybaka miał też uczestniczyć inny obywatel rosyjski, podpułkownik GRU Igor Biezlier o pseudonimie Bies.

Espreso TV/x-news

czytaj więcej>>>

15.10

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy twierdzi, że Rosja zaminowuje na Krymie granicę z Ukrainą.

14.52

Separatyści z Donbasu zrobią swoje referendum w sprawie niepodległości regionu. Rozłamowcy ogłosili, że chcą zapytać mieszkańców obwodu donieckiego, czy popierają deklarację niepodległości Republiki Donieckiej. Nie mają już zamiaru  rozmawiać na temat decentralizacji władzy, czy federalizacji. Chcą za to połączyć się z innymi samozwańczymi republikami: ługańską i odeską.

Według separatystów, głosowanie powinno się odbyć 11 maja.  Własne referendum chcą zorganizować także miejscowe władze. Według mera Doniecka Ołeksandra Łukjanczenki, dobrym terminem jest  25 maja, czyli dzień wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Zdaniem mera, mieszkańcy powinni odpowiedzieć na pytanie, jaki status mają mieć - ich obwód i język rosyjski. Łukjanczenko podkreśla jednak, że głosowanie powinno być zgodne z prawem, a dotąd na Ukrainie nie ma ustawy regulującej tego typu działanie.

czytaj więcej>>>

14.10

Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy przyznali w środę, że od wtorku przetrzymują amerykańskiego dziennikarza który pracuje dla telewizji informacyjnej Vice News. Ostrovsky od tygodni relacjonował kryzys na Ukrainie. Ostatnio przygotowywał materiały o zamaskowanych mężczyznach okupujących budynki w Słowiańsku.

Porwany
Porwany dziennikarz Simon Ostrovsky/twitter print screen

13.34

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zorganizował wycieczkę po własnym mieszkaniu w Kijowie, gdzie przeprowadził się z domu w podkijowskich Nowych Petriwciach. Jaceniuk, w porównaniu z innymi politykami na Ukrainie, mieszka skromnie.

(STORYFUL/x-news)

13.12

Strajkują górnicy w pięciu kopalniach należących do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa . Początkowo zażądali oni autobusów, aby pojechać do Ługańska na demonstrację poparcia dla separatystów, którzy kilka tygodni temu zajęli siedzibę Służby Bezpieczeństwa. Później zażądali podwyżek pensji.

Espreso TV/x-news

12.50

W Słowiańsku we wtorek pochowano trzech separatystów, którzy zginęli w wyniku ataku na ustawiony przez nich punkt kontrolny w tym mieście. O dokonanie zamachu zwolennicy przyłączenia wschodnich regionów Ukrainy do Rosji podejrzewają nacjonalistów z Prawego Sektora . - Zemścimy się. Zniszczymy Prawy Sektor i nacjonalizm. Znajdziemy morderców naszych braci - ostrzegali w czasie pogrzebu.


(CNN Newsource/x-news)

12.45

Kanclerz Austrii Werner Faymann ostrzegł, że kolejne sankcje nałożone na Rosję tylko zaostrzą konflikt między Moskwą a Kijowem. Szef austriackiego rządu podkreślił, że jedynym sposobem na rozwiązanie kryzysu ukraińskiego jest jego deeskalacja.

12.40

Rosja nie wygra na Ukrainie, a Ukrainie grozi rozpad - uważa szef rosyjskiej rady do spraw zagranicznych i polityki obronnej Fiodor Łukianow. Znany politolog, na forum „Sobiesiednik.ru” ostrzega, że wkrótce Ukraina "może przestać istnieć w obecnych granicach”.
Fiodor Łukianow zwraca uwagę na brak międzynarodowych porozumień w sprawie deeskalacji ukraińskiego kryzysu. W jego opinii porozumienia genewskie to jedynie zbiór deklaracji, a nie konkretne ustalenia.

11.58

Jeśli interesy rosyjskie będą na Ukrainie zagrożone, Rosja odpowie w ten sam sposób jak w Gruzji w 2008 roku, gdy jej czołgi wjechały do tego kraju - powiedział Siergiej Ławrow w wywiadzie dla telewizji RT

11.16

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla telewizji RT: Moskwa nie ma wpływu na ludzi działających na wschodzie Ukrainy
- Nie jesteśmy dla nich autorytetem moralnym - napisano na profilu RT na Twitterze, cytując wypowiedź Ławrowa.

11.12

To Stany Zjednoczone "kierują show" na Ukrainie - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT.
Uzasadniając to stanowisko Ławrow zwrócił uwagę, że "w czasie wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w Kijowie poinformowano o wznowieniu operacji antyterrorystycznej". Z kolei "decyzję o rozpoczęciu operacji podjęto po przyjeździe dyrektora CIA Johna Brennana" - dodał.

11.09

Rząd Ukrainy zaapelował do prorosyjskich separatystów, by zaczęli wypełniać umowę z Genewy, złożyli broń i opuścili nielegalnie zajmowane budynki na wschodzie kraju. Zwrócono się też do Rosji , by przestała wspierać separatystów i publicznie potępiła terroryzm.
Rząd premiera Arsenija Jaceniuka zapewnił, że Ukraina realizuje genewskie ustalenia.

10.43

Ukraina oczekuje, że Stany Zjednoczone nie pozostawią jej samej w razie napaści ze strony Rosji i udzielą władzom w Kijowie "bardziej konkretnego wsparcia" w związku z agresywną polityką Moskwy - oświadczył wicepremier Witalij Jarema.

- Mamy nadzieję, że w razie agresji Rosji Stany Zjednoczone nie zostawią nas samych. Mamy nadzieję, że ta pomoc będzie bardziej konkretna. Uzyskaliśmy poparcie USA, (i zapewnienie) że nie pozostaniemy sam na sam z agresorem - powiedział.

Czytaj więcej >>>

10.29

Rosja chce w 36 krajach wybudować naziemne stacje nawigacyjne. Mają one wzmocnić system nawigacji satelitarnej GLONASS . Na razie takie stacje znajdują się w Rosji, Brazylii i na Antarktydzie.

GLONASS to skrót od nazwy Rosyjski Globalny System Nawigacji Satelitarnej. Projekt rozpoczęty w 1976 r. przez armię Związku Radzieckiego, pod koniec lat 90 tych XX w. został udostępniony również dla potrzeb cywilnych. W założeniu ma konkurować z amerykańskim GPS. Według ekspertów wojskowych system może być wykorzystywany do precyzyjnego naprowadzania rakiet na cel.

10.10

Po wielkanocniej przerwie Ukraina wznawia operację antyterrorystyczną - poinformował wicepremier Witalij Jarema. Rządowe siły będą zwalczać separatystów w Kramatorsku, Słowiańsku i innych miastach obwodu donieckiego i ługańskiego.

Operacja rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu po tym jak rebelianci wspierani przez Moskwę wtargnęli na teren miast we wschodniej Ukrainie.

08.10

Europa chce dokonać zamachu na gazowy monopol Rosji - twierdzi "Niezawisimaja Gazieta". Według jej dziennikarzy Polska i Hiszpania namawiają Unię Europejską do uniezależnienia się od dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Gazeta informuje, że premier Polski Donald Tusk wpadł na pomysł stworzenia unijnego sojuszu energetycznego.

Czytaj więcej >>>

07.40

Według ukraińskiego MSW , za zamordowanie deputowanego z Gorłowki odpowiadają prorosyjscy separatyści. Deputowany rady miejskiej z rządzącej partii Ojczyzna Julii Tymoszenko Wołodymyr Rybak, został zatrzymany przez separatystów, gdy próbował zdjąć z siedziby władz lokalnych zawieszoną tam przez nich flagę Republiki Donieckiej i powiesić z powrotem ukraińską. Mężczyzna był poszukiwany przez 5 dni, aż w końcu ciało jego i jeszcze jednej osoby ze śladami tortur znaleziono koło Słowiańska.

06.57

W obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie mieszkańcy zatrzymali już 8 rosyjskich dywersantów . To efekt trwającej od tygodnia akcji miejscowych władz i biznesmenów, którzy płacą za zatrzymanych.

Za każdego rosyjskiego dywersanta można dostać 10 tysięcy dolarów. Przewidziano także pieniądze za oddaną broń, od 500 do 2000 dolarów.

06.40

Premier Donald Tusk z wizytą w Brukseli, gdzie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem będzie rozmawiał o sposobach rozwiązania konfliktu na Ukrainie, w tym o kolejnych sankcjach wobec Rosji, oraz o bezpieczeństwie energetycznym Europy, czyli powstaniu tzw. unii energetycznej.

06.30

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwski ma przeprowadzić oficjalne rozmowy z przedstawicielami USA.

06.10

W rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem sekretarz stanu USA John Kerry zagroził Moskwie kolejnymi sankcjami, jeśli Rosja nadal nie będzie realizowała porozumienia genewskiego w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

'' IAR/PAP, to