Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 27.05.2014

27.05.2014. Ciągle niespokojnie w Doniecku. W Donbasie zaginęli obserwatorzy OBWE [relacja]

Czterech przedstawicieli OBWE zostało w poniedziałek wieczorem zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy - podało MSZ Estonii. OBWE nie wie, czy chodzi o porwanie.
Zniszczony samochód należący do separatystów w DonieckuZniszczony samochód należący do separatystów w DonieckuPAP/EPA/PHOTOMIG
Galeria Posłuchaj
  • Maciej Jastrzębski o oświadczeniu rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa ws. Krymu/IAR
  • Paweł Buszko o tym, że po poniedziałkowych walkach w Doniecku, sytuacja na razie się uspokoiła/IAR
  • Bezpieczeństwo, reformy i integracja europejska. To najważniejsze - zdaniem ekspertów - zadania nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki/ Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa/IAR
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

21.34

Ukraińska armia zdołała odbić z rąk separatystów lotnisko w Doniecku i szykuje się dalszej walki z przeciwnikami rządu w Kijowie.
Tymczasem prorosyjscy mieszkańcy Doniecka przygotowują się do obrony miasta przed ukraińską armią.

(TVN24/x-news)

21.03

Czterech obserwatorów OBWE zostało w poniedziałek wieczorem zatrzymanych przez prorosyjskich separatystów pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy - podało MSZ Estonii. Obywatel tego kraju jest w grupie zatrzymanych. OBWE nie wie, czy chodzi o porwanie.

Rzeczniczka OBWE przekazała, że nie ma informacji o tym, jakoby zaginieni na Ukrainie obserwatorzy - Estończyk, Szwajcar, Turek i Duńczyk - zostali uprowadzeni.

Czytaj więcej >>>

19.50
Ukraińskie MSZ twierdzi, że członków misji OBWE porwali prawdopodobnie prorosyjscy bojownicy.
Resort sugeruje, że w negocjacje w sprawie ich zwolnienia powinna zaangażować się Moskwa, p onieważ - według nich - bojownicy są wspierani i kontrolowani przez Federację.
19.23
Ukraina może rozpocząć drugi etap procesu liberalizacji wizowej
- wynika z raportu Komisji Europejskiej. Zdaniem Brukseli władze w Kijowie spełniły wszystkie konieczne do tego warunki.
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso podkreślił, że rozpoczęcie kolejnego etapu procesu jest wyrazem uznania dla "ważnych reform przyjętych na Ukrainie w ostatnich miesiącach". Chodzi m.in. o przepisy dotyczące walki z korupcją, ochrony danych osobowych czy polityki migracyjnej.
Kijów rozpoczął rozmowy z KE na temat liberalizacji wizowej pod koniec października 2008. Dwa lata później przedstawiono plan działania w tej sprawie.

19.00
OBWE podała na Twitterze, że nie ma informacji o tym, jakoby zaginieni na Ukrainie obserwatorzy zostali uprowadzeni.
W skład ekipy, z którą utracono kontakt w poniedziałek późnym popołudniem, wchodzą Estończyk, Szwajcar, Turek i Duńczyk.
"W związku z pytaniami dziennikarzami oświadczamy, że nie mamy absolutnie żadnych informacji o tym, że nasza zaginiona ekipa została porwana" - czytamy na Twitterze.
18.51
- Unia Europejska uważa, że trzeba dalej wywierać presję na Moskwę, aby przestała wysyłać najemników na Ukrainę - poinformował Donald Tusk , który uczestniczył w szczycie europejskiej chadecji w Brukseli.
Premier dodał, że Unia Europejska nie chce nakładać nowych sankcji już teraz. - Powinna jednak pokazać, że jest gotowa je wprowadzić, jeśli Rosja nie zmieni swego postępowania, a przede wszystkim nie zaprzestanie wysyłania broni i ludzi na Ukrainę. To, że Rosjanie uznali wyniki wyborów na Ukrainie, nie oznacza, że możemy zaakceptować jej działania, a przede wszystkim aneksję Krymu - ocenił.
18.26

Barack Obama zatelefonował do Petra Poroszenki , nowo wybranego prezydenta Ukrainy. Złożył mu gratulacje i zadeklarował "pełne poparcie Stanów Zjednoczonych". Amerykański prezydent powiedział, że jego kraj będzie wspierał Ukrainę i Poroszenkę w dążeniach do zjednoczenia i rozwoju kraju.
Barack Obama i Petro Poroszenko umówili się na osobistą rozmowę w czasie przyszłotygodniowej podróży amerykańskiego prezydenta do Europy.

18.12

Na anektowanym przez Rosję Krymie może dojść do protestów na tle socjalnym - ostrzega zastępca przewodniczącego Medżlisu Tatarów krymskich Nariman Dżelal. W jego opinii niezadowolenie społeczne będzie narastać wraz z pogarszaniem się warunków życia na anektowanym półwyspie.

W dwa miesiące po aneksji mieszkańcy Krymu cieszą się, że na półwyspie nie leje się krew. Jednak już odczuwają międzynarodową izolację i narzekają na wzrost cen oraz brak pracy.

Czytaj więcej >>>

17.40

Ukraina wzmacnia obecność wojskową we wschodniej części kraju. Zostanie tam wysłany dodatkowy batalion Gwardii Narodowej .

Będzie to drugi batalion, który weźmie udział w operacji antyterrorystycznej. Wiceminister spraw wewnętrznych Serhij Jarowyj podkreślił, że są w nim tylko ochotnicy w wieku 17 - 55 lat. Dodał także, że formowany jest już trzeci taki batalion.

17.34

Ośmiu obywateli Rosji zostało rannych w trakcie operacji antyterrorystycznej, w Doniecku . Jak informuje portal "Gazieta.ru” ranni Rosjanie przebywają w donieckich szpitalach.

Informację o rannych przekazać miał dziennikarzom mer Doniecka Aleksandr Łukianczenko. Wynika z niej, że łącznie w szpitalach znajduje się 40 rannych, w tym jedna kobieta. Osiem osób to obywatele Federacji Rosyjskiej zameldowani w Moskwie, Groznym i Gudermesie. Wśród rannych są także mieszkańcy Krymu.

Czytaj więcej >>>

16.59

Estońskie MSZ twierdzi, że członkowie misji OBWE zostali zatrzymani pod Donieckiem . Według ukraińskiego telewizyjnego Kanału Piątego, który powołuje się na informacje z Tallina, trwają rozmowy na temat ich uwolnienia.

OBWE poinformowała wcześniej, że straciła kontakt ze swymi obserwatorami pochodzącymi z Danii, Estonii, Szwajcarii i Turcji. Grupa czterech obserwatorów po raz ostatni łączyła się z kierownictwem misji w poniedziałek po południu.

16.41

Unijni liderzy nie wspomną o szybkim podpisaniu części handlowej umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Na razie nie ma takiego zapisu w projekcie wniosków na nieformalny szczyt do którego dotarło Polskie Radio. Kolacja europejskich przywódców rozpoczyna się w Brukseli o 19.00.

Unia chce dać czas władzom w Kijowie, by uporządkowały najpierw sytuację w kraju. Tym bardziej, że dopiero na koniec czerwca zaplanowano podpisanie umów stowarzyszeniowych z Gruzją i Mołdawią.

Czytaj więcej >>>

16.35

Rosyjskie wojska wycofują się być może powoli znad granicy z Ukrainą , choć zasadnicza część sił wciąż tam pozostaje - poinformował zastrzegający sobie anonimowość oficer NATO.
- NATO zaobserwowało w ciągu ubiegłych dni pewną utrzymującą się aktywność rosyjskich wojsk w sąsiedztwie granicy z Ukrainą. Istnieje nieco dowodów na to, że w pewnych miejscach sprzęt oraz zaopatrzenie są pakowane lub przygotowywane do transportu - powiedział.

15.57

Najpierw stabilizacja sytuacji politycznej, później reforma samorządowa. Ukraińska administracja stara się zmienić ustrój regionów. Pomaga jej w tym zespół polskich samorządowców i ekspertów.

Wśród nich jest jeden z twórców polskiej samorządności - Jerzy Regulski. Profesor podkreśla, że każde państwo musi wypracować odpowiedni dla siebie ustrój samorządowy, który jest odzwierciedleniem między innymi warunków geograficznych, mentalność społeczeństwa czy lokalne tradycje.

Zespołem doradczym kieruje były prezydent Warszawy, Marcin Święcicki.

Zdaniem profesora, Polska może podzielić się ogromnym doświadczeniem w budowie samorządności. Jerzy Regulski twierdzi, że nie wystarczy pokazać jak samorządy działają w naszym kraju. Trzeba także wytłumaczyć w jaki sposób udało się zorganizować nasz ustrój. Przypomniał, że w czasie pierwszej reformy w 1990 roku znowelizowano ponad 90 aktów prawnych. W czasie drugiej reformy, wprowadzającej powiaty, trzeba było zmienić prawie 150 regulacji. Dotyczyły one wszystkich dziedzin życia, między innymi: finansowania, dróg lokalnych czy szkolnictwa.

15.30

Przedstawiciele OBWE, którzy zaginęli w Donbasie są obywatelami Estonii, Danii, Turcji i Szwajcarii - informuje agencja Interfax-Ukraina.

14.40

Wśród prorosyjskich separatystów są najemnicy spoza granic Ukrainy. W stolicy Donbasu - Doniecku wciąż niespokojnie. Trwa tam akcja antyterrorystyczna wymierzona w uzbrojone separatystyczne bojówki.

O tym, że wśród bojówek są najemnicy z Kaukazu, mówiło się od dawna. W dniu zablokowanych przez separatystów wyborów widać ich było w centrum Doniecka. To oni też - według ukraińskiej armii - stanowili część separatystów, którzy zajmowali w poniedziałek miejscowe lotnisko.

Ukraińska armia odbiła port lotniczy zabijając około 30 uzbrojonych separatystów. Kilkudziesięciu jest rannych. Wśród rannych i aresztowanych jest 8 obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym np. mieszkańcy Groznego.

14.10

Misja OBWE na Ukrainie straciła kontakt ze swymi obserwatorami w Doniecku.

Grupa czterech obserwatorów patrolowała obszar na wschód od Doniecka. Po raz ostatni łączyła się z kierownictwem misji wczoraj po południu.

Nie wiadomo, z jakich krajów pochodzą obserwatorzy. Kierownictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie próbuje odzyskać z nimi kontakt. O sytuacji poinformowano władze Ukrainy jak i władze lokalne w Doniecku.

13:58

OBWE poinformowała, że straciła kontakt z jedną z ekip swoich obserwatorów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Kontakt utracono w poniedziałek późnym popołudniem.

13:56

MSZ Ukrainy zwróciło się do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie działań na rzecz powstrzymania agresji Rosji wobec tego kraju. Kijów prosi, by Moskwa przestała wspierać terrorystów i dostarczać broń na podległe mu terytorium.
"Konieczne jest podjęcie wspólnych wysiłków, by zmusić Kreml do zaprzestania wysyłania terrorystów i broni na terytorium naszego państwa oraz do odwołania z terytorium Ukrainy rosyjskich dywersantów" - oświadczyła ukraińska dyplomacja.
"Agresywne działania Rosji i kontrolowanych przez nią kolaborantów z terrorystycznych organizacji Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to kolejny dowód, że Kreml nie ma zamiaru wypełniać porozumień genewskich nawet po przeprowadzeniu na Ukrainie wyborów prezydenckich, które świat uznał za demokratyczne " - czytamy.

13:21

Petro Poroszenko, który 25 maja w pierwszej turze wygrał wybory prezydenckie, zapewnił mieszkańców wschodniej i południowej Ukrainy, że ich prawa nie będą ograniczane. Poroszenko powiedział, że władze w Kijowie proponują mieszkańcom Donbasu gwarancje bezpieczeństwa, a separatystom, których ręce nie są "splamione krwią" - amnestię. - Ci, którzy nie chcą złożyć broni, nie walczą o język rosyjski czy federalizację. Ich celem jest uczynienie z Ukrainy Somalii. Nie pozwolę im na to - mówił Poroszenko.


Espreso TV/x-news

13:10

Sekretarz wykonawczy Wspólnoty Niepodległych Państw ma nadzieję, że Ukraina pozostanie w tej organizacji. Zdaniem Siergieja Lebiediewa "odpowiada to interesom ukraińskiego narodu”.
Wyraził on nadzieję, że "nowy prezydent Ukrainy i nowe ukraińskie władze, które zostaną sformowane po wyborach prezydenckich, przejawią trzeźwe i pragmatyczne podejście i nie tylko zachowają swoje członkostwo w WNP, ale będą też uczestniczyć w integracyjnym procesie”.
Lebiediew powiedział dziennikarzom w Mińsku, że osobiście podtrzymuje kontakty z aparatem ukraińskiego rządu i ukraińskim MSZ.

12:48

Po wyborach prezydenckich na Ukrainie operacja antyterrorystyczna na Wschodzie kraju powinna ruszyć z nową siłą. Takiego zdania jest były minister obrony Janusz Onyszkiewicz, który przebywa w Kijowie.
Według rozmówcy Polskiego Radia, operacja ukraińskich wojsk powinna być konsekwentna. Przed wyborami władze mogły obawiać się eskalacji konfliktu.
- Byłoby bardzo niedobrze, gdyby utrwaliło się przekonanie, że rząd daje ostre zapowiedzi, a w gruncie rzeczy niewiele się dzieje - mówi Janusz Onyszkiewicz.
Jak dodaje, problemem może być reakcja miejscowej ludności na wschodzie kraju. Nie zawsze popiera ona działania ukraińskich wojsk. W całym kraju powinno to jednak zostać dobrze przyjęte.

12:30

Minister Energetyki Ukrainy Ołeksandr Szłapak powiedział, że jego kraj nie jest zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej uregulowania z Rosją kwestii ukraińskiego zadłużenia za gaz. KE dała stronom na ocenę propozycji czas do środy.
- Dzisiaj słyszymy: zapłaćcie, a potem będziemy dyskutować - powiedział Szłapak, dodając: "nam to nie odpowiada".

12:15

Władimir Putin wezwał do "pokojowego dialogu" pomiędzy Kijowem a lokalnymi liderami. Rozmowy miałyby na celu rozwiązanie kryzysu ukraińskiego. Rosyjski prezydent zaapelował także o natychmiastowe przerwanie operacji wojskowej "przeciwko prorosyjskim separatystom" na wschodzie Ukrainy.
Siergiej Ławrow powiedział z kolei, że powstrzymanie przemocy na Ukrainie jest "zadaniem numer jeden" dla władz w Kijowie. W jego opinii, będzie to test na ich "wytrwałość".

12:00

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na konferencji prasowej, że kwestia wizyty w Rosji przyszłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki nie jest omawiana poprzez kanały dyplomatyczne ani w żaden inny sposób.

11:23

Ukraińskie siły antyterrorystyczne odzyskały całkowitą kontrolę nad zajętym wcześniej przez separatystów prorosyjskich międzynarodowym lotniskiem w Doniecku na wschodzie kraju - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsen Awakow.
-  Przeciwnik poniósł poważne straty, po naszej stronie strat nie ma. W godzinach porannych operacja była kontynuowana - oświadczył minister cytowany w komunikacie MSW.

Awakow dodał, że konkretna liczba ofiar w szeregach separatystów nie jest znana, jednak przypuszcza, że chodzi o "dziesiątki ludzi".

Wcześniej cytowany przez media rzecznik operacji antyterrorystycznej Ołeksij Dmytraszkowski ocenił, że zabito około 200 separatystów.

11:02

W ciągu ostatniej doby walk między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Doniecku na wschodzie Ukrainy zginęło 40 osób - poinformował tamtejszy mer Ołeksandr Łukjanczenko. Separatyści własne straty szacują na ok. 30 osób.

10:46

Władze w Moskwie nie planują karania zagranicznych firm w odwecie za zachodnie sankcje , nałożone na Rosję za jej postępowanie wobec Ukrainy - powiedział austriackiemu dziennikowi "Die Presse" główny doradca ekonomiczny Władimira Putina , Andriej Biełousow.

Oświadczył on, że Rosja odczuwa przede wszystkim skutki tzw. miękkich sankcji, czyli zalecania firmom i bankom wycofywania się z projektów w Rosji. Dodał, że Moskwa dostrzega nerwowość nie tyle po stronie przedsiębiorstw rosyjskich, co wśród firm zagranicznych działających w Rosji.

10:22

Petro Poroszenko zamierza rozmawiać z Rosją, chowając się za plecami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - pisze rządowa "Rossijskaja Gazieta" , komentując pierwsze deklaracje nowo wybranego prezydenta Ukrainy.
"Poroszenko w poniedziałek oświadczył, że jego priorytetem na stanowisku prezydenta Ukrainy będzie eurointegracja. Przy czym nie on sam, lecz polscy politycy zaczęli informować o planach nowego prezydenta Ukrainy" - twierdzi dziennik.
"RG" podaje, że "Warszawa ogłosiła, iż oczekuje Poroszenkę jako gościa 3-4 czerwca, aby wspólnie uczcić 25. rocznicę pierwszych w bloku komunistycznym częściowo wolnych wyborów do parlamentu". "Jakby przy okazji Polacy przekazali, że w tym samym czasie w Warszawie gościć będzie również prezydent USA Barack Obama" - informuje moskiewski dziennik.

10:09

- Operacja antyterrorystyczna przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy będzie trwała aż do likwidacji ich ostatniego bojownika - oświadczył wicepremier Witalij Jarema, który odpowiada w ukraińskim rządzie za resorty siłowe.

10:00

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie amerykański politolog George Friedman ocenia, że to Polska i inne kraje Europy pełnią rolę "strefy buforowej". - Dużym znakiem zapytania są Niemcy, enigma Europy. (...) Niemcy mierzą się teraz z czymś, z czym nigdy nie chcieli się znowu mierzyć: z kwestią rosyjską. Inne kraje tak naprawdę nie przejmują się całą sytuacją: Hiszpania, Francja, Włochy. Nikogo to nie obchodzi. To wy jesteście strefą buforową - przekonuje ekspert.
Friedman uważa, że to co się dzieje na Ukrainie jest epizodem, a nie decydującym momentem. Jak przekonuje, Ukraina jest właściwie niezarządzalna, o czym przekonujemy się przez ostatnie kilkanaście lat. Zwrócił uwagę, że niedawno od władzy został usunięty tamtejszy prezydent, a teraz kraj będzie miał nowego. - Z jakichś powodów wierzymy, że to stworzy jakąś znaczącą różnicę, ale tak się nie stanie - zaznaczył.
- Ukraina jest podzielona na wiele różnych sposobów, m.in. pomiędzy oligarchów, którzy mają różne interesy i konkurują pomiędzy sobą. Rosjanie nie chcą, żeby Ukraina była częścią NATO, UE, czy nawet, żeby o tym myślała. Sądzę, że Rosjanie uznali - w związku z wydarzeniami w Kijowie - że Stany Zjednoczone podjęły decyzję, aby zdestabilizować Rosję - mówi Friedman.

09:50

Prezydent Białorusi ociąga się z oficjalnymi gratulacjami dla Petra Poroszenki. Aleksander Łukaszenka dotychczas nie przekazał ich zwycięzcy wyborów prezydenckich na Ukrainie.
Dlaczego tak się dzieje, na razie nie wiadomo. Jest to tym bardziej dziwne, że oficjalny Mińsk daje do zrozumienia, że uznaje wynik wyborów prezydenckich na Ukrainie. W poniedziałek białoruski MSZ w oświadczeniu napisał, że Mińsk "szanuje wybór narodu ukraińskiego i jest gotowy do dalszej konstruktywnej współpracy ze swoim sąsiadem".
Z kolei, gazeta "Sowietskaja Biełorussija", będąca organem administracji prezydenta Łukaszenki, odnosząc się do wyborów na Ukrainie napisała, że w tym państwie "wybrany został piąty pełnoprawny prezydent".

09:35

- Dwustronne rozmowy przedstawicieli władz Ukrainy i Rosji są niemożliwe bez udziału Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - oświadczył w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jacenuk.

Premier Ukrainy wyraził przekonanie, że jeśli zasiądzie się do stołu rozmów z Rosjanami bez obecności innych stron, to "na pewno oszukają, a potem będą mówić, że tak przecież było, przybierając mądry i przekonujący wyraz twarzy". Jaceniuk oświadczył też, że strona rosyjska zajmuje wciąż niekonstruktywne stanowisko w sprawie sporu gazowego z Ukrainą i jeśli do czwartku nie zostanie podpisane przez rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz porozumienie, "to spotkamy się z Gazpromem w sądzie".

09:18

Jedna osoba zginęła, a jedna została ciężko ranna w rezultacie strzelaniny między funkcjonariuszami Straży Granicznej (SG) Ukrainy a grupą bojowników. Do starcia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek na granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodzie ługańskim.
Incydent miał miejsce o godz. 3.30 (2.30 czasu polskiego). Funkcjonariusze SG próbowali zatrzymać kolumnę samochodów ciężarowych, osobowych i mikrobusów, która nielegalnie przekroczyła granicę od strony rosyjskiej. Kilku pojazdom udało się przedrzeć na terytorium Ukrainy.
"W wyniku działań bojowych Straż Graniczna uszkodziła i przejęła jeden mikrobus i dwa samochody osobowe, a jeden z bojowników został ciężko ranny. Zatrzymane samochody były wypełnione automatami Kałasznikowa, granatnikami i materiałami wybuchowymi" - czytamy w komunikacie. Według mediów jedna osoba została zabita.

08:46

Trzydzieści pięć osób zginęło w Doniecku na skutek ostrzelania ciężarówki, która przewoziła rannych separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Poinformował o tym  samozwańczy "ludowy gubernator" obwodu donieckiego Pawło Hubariow.

Tymczasem kierownictwo operacji antyterrorystycznej zaproponowało wszystkim uzbrojonym separatystom w Doniecku złożenie broni, gdyż w przeciwnym razie na obiekty, w których według ustaleń wywiadu się znajdują, zostanie przeprowadzony atak - ostrzegł w poniedziałek wieczorem szef grupy informacyjnej rządowych sił antyterrorystycznych Władysław Selezniow.

07:57

Po poniedziałkowych walkach w Doniecku, sytuacja na razie się uspokoiła . W stolicy regionu, ukraińskie wojsko prowadziło operację antyterrorystyczną. Prorosyjskie uzbrojone bojówki okupowały miejscowy port lotniczy.

W nocy, siły rządowe informowały o wstrzymaniu walk i o tym, że odbiły terminal lotniska, wypierając separatystów.

07:35

Władimir Putin jeszcze nie zdecydował czy pogratuluje Petrowi Poroszence wyboru na urząd prezydenta Ukrainy. Sekretarz rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow oświadczył, że rosyjski prezydent  już wcześniej mówił jaki scenariusz z jego punktu widzenia byłby najlepszy. - Wybory odbyły się i zdanie prezydenta nie zmieniło się - oświadczył Pieskow. Jego słowa cytuje służba prasowa Kremla.

07:21

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Turcji, Siergieja Ławrowa i Ahmeta Davutoglu; początek o godz. 9 czasu polskiego. Wśród tematów rozmów będzie zapewne sytuacja na Bliskim Wschodzie, szczególnie w ogarniętej wojną domową Syrii, oraz problem Tatarów krymskich po marcowej aneksji Krymu przez Rosję.

06:51

Donald Tusk udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w nieformalnym szczycie Unii Europejskiej. Przywódcy unijni przy kolacji będą rozmawiać o wyborach do Parlamentu Europejskiego i sytuacji na Ukrainie.

06:21

Ukraina opuszcza Wspólnotę Niepodległych Państw. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij poinformował na briefingu w Radzie Najwyższej, że podczas posiedzenia Rady zapadła decyzja nie tylko o zamknięciu przedstawicielstwa Ukrainy we Wspólnocie, ale i o rozpoczęciu procesu wystąpienia z tej organizacji.

Jak informuje agencja Ukrinform, planuje się także przeprowadzenie na terytorium Ukrainy wspólnych ćwiczeń ukraińskiej armii i państw - gwarantów jej bezpieczeństwa. Ardrij Parubij poinformował, że odpowiednie propozycje zostały już przesłane do sojuszników.

(Agencja TVN/x-news)

06:00

Krym nie wróci do Ukrainy - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej podobne stanowisko wyraził szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Krymu są o tym przekonani.

Dmitrij
Dmitrij Miedwiediew na Krymie odwiedza centrum dziecięce Artek w mieście Gurzuf PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV / RIA NOVOSTI / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOL

Cytowany przez agencję Interfax rzecznik Kremla przypomina, że Krym został włączony do Rosji i nie ma możliwości, żeby opuścił skład Federacji.
Wniosek do któregoś z międzynarodowych sądów w tej sprawie zapowiedział prezydent- elekt Ukrainy Petro Poroszenko.

IAR/PAP, pp, to

''