Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Izabela Zabłocka 07.07.2014

PE: Polacy na czele trzech ważnych komisji

Komisją przemysłu, badań i energii, o którą trwały wśród delegacji narodowych zacięte boje będzie kierował Jerzy Buzek. Szefem komisji rolnictwa został Czesław Siekierski z PSL, a na czele komisji spraw konstytucyjnych stanęła poseł Danuta Huebner.
Parlament EuropejskiParlament EuropejskiWikimedia Commons

Polacy zostali także wybrani na wiceszefów komisji. Jarosław Wałęsa (PO) objął stanowisko wiceprzewodniczącego w komisji rybołówstwa,  Danuta Jazłowiecka (PO) w komisji zatrudnienia i spraw socjalnych, Barbara Kudrycka (PO) w komisji sprawiedliwości.

Także Prawo i Sprawiedliwość umocniło swoją pozycję we władzach i komisjach Parlamentu Europejskiego. Ryszard Legutko został wiceszefem komisji spraw zagranicznych, Tomasz Poręba wiceprzewodniczącym komisji transportu i turystyki, a Janusz Wojciechowski komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Eurodeputowana Anna Fotyga staje zaś na czele podkomisji bezpieczeństwa i obrony.

Przewodniczący polskiej grupy parlamentarnej zasiadającej we frakcji chadeckiej [EPL], poseł Jan Olbrycht poinformował, że Polacy celowo zrezygnowali z ubiegania się stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, które - biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia - ma mniejsze znaczenie. W zamian udało się zdobyć dodatkowe stanowiska przewodniczących komisji merytorycznych, co - jak podkreślił - daje znacznie większy wpływ na prace Parlamentu.

<<<Wysokie stanowiska dla Polaków>>>

Liberadzki i Karski kwestorami

Bogusław Liberadzki (SLD) oraz Karol Karski (PiS) zostali wybrani na kwestorów Parlamentu Europejskiego. Kandydaturę Liberadzkiego przedstawiła frakcja Socjalistów i Demokratów, a Karskiego zaproponowali Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

Europarlament ma w sumie pięciu kwestorów, którzy są odpowiedzialni za prowadzenie spraw administracyjnych i finansowych bezpośrednio dotyczących europosłów, np. za udostępnianie eurodeputowanym infrastruktury PE. Mają głos doradczy w Prezydium PE i mogą przedstawiać propozycje zmian dotyczących wszystkich przepisów uchwalanych przez Prezydium.

Polacy będą także przewodniczyć dwóm delegacjom - do kontaktów z Białorusią i Iranem. Zabiegali także o przewodnictwo w delegacji do spraw relacji z Ukrainą, ale ubiegli ich w tym Serbowie.

To dobre rozdanie dla Polski

Objęcie przez Polaków trzech komisji , w tym, energii, to duży udział, bo komisji jest 20, a państw członkowskich 28 - podkreśla w Polskim Radiu Paweł Świeboda, politolog i prezes Fundacji demosEUROPA.

Doktor Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych zwraca uwagę na fakt, że Polska nie miała dużych szans na tekę komisarza ds. energii. - Polska polityka energetyczna nie spotyka się z wielką radością w wielu państwach członkowskich, a to rzutuje na negocjacje, która teka przypadnie, któremu państwu - powiedziała.

Według Łady, przyjęcie przewodnictwa w komisji PE zajmującej się sprawami energii jest dobrym rozegraniem tych negocjacji. - Mamy nadal szanse na inne teki komisarzy. Jest z czego wybierać, więc nie lamentujmy, że straciliśmy ewentualnie jedną tekę, bo i tak szanse na nią były niewielkie - podkreśla politolog. .

W liczącym 751 członków Parlamencie Europejskim ósmej kadencji zasiada 51 polskich europosłów.

polskieradio.pl/iz

''