Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 16.10.2018

Obchody 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie jego rządu złożyli kwiaty przed Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Posłuchaj
  • 40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat (Relacja Pawła Pawlicy/IAR)
  • 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża (Relacja Piotra Kołodziejskiego/IAR)
Czytaj także

Krzyż upamiętniający mszę świętą odprawioną przez papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, został odsłonięty w 30 rocznicę pierwszej wizyty papieża. Upamiętnia on też słowa wygłoszone przez Jana Pawła II podczas homilii: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!".

Wraz z premierem kwiaty złożyli szef KPRM Michał Dworczyk, szef gabinetu premiera Marek Suski, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Wieńce złożyli także m.in. wicepremier Beata Szydło, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSZ Jacek Czaputowicz, minister edukacji Anna Zalewska, minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, a także przedstawiciele pozostałych resortów.

Szef rządu zapalił też znicz na płycie upamiętniającej mszę Jana Pawła II z 1979 r. oraz uroczystości pogrzebowe prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1981 r. Premier złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisał się do księgi pamiątkowej. Kwiaty złożył także przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

"40 lat temu stał się cud"

"Dziękujemy za wszystko, co zrobił dla Polski i dla świata. Jego wybór był jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku." - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

"40 lat temu stał się cud. Najważniejszy wybór w historii Polski XX wieku dokonał się w Rzymie. Karol Wojtyła, Święty Jan Paweł II, jest pamiętany nie tylko jako zwierzchnik Kościoła, ale też wielki przywódca, który przyczynił się do krzewienia pokoju i wolności na całym świecie" - podkreślił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wskazali następcę św. Piotra. Był nim Polak, metropolita krakowski Karol Wojtyła. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

40 lat temu, był pierwszym od ponad 450. lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku - miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99. głosów, spośród 111. uczestników konklawe.

Nowy biskup Rzymu, pochodzący zza tak zwanej żelaznej kurtyny, wzbudził niespotykane zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

O ile za granicą wybór Karola Wojtyły był raczej akceptowany, o tyle w ojczyźnie budził różne emocje. Od entuzjazmu rodaków, po negatywny odbiór władz, które zezwoliły jedynie na lakoniczny komunikat telewizyjny. Dla bloku państw komunistycznych, na czele ze Związkiem Radzieckim, wybór polskiego kardynała na papieża był potężnym ciosem.

W Polsce natomiast, decyzja konklawe a potem pierwsza podróż apostolska Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 roku rozbudziły w społeczeństwie nadzieję na zmiany, skutkiem tego było między innymi, powstanie wielkiego ruchu społecznego Solidarność. 

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. Przyczynił się do upadku komunizmu, angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego.

Jan Paweł II ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Zgodnie z liturgią Kościoła, było to już Święto Miłosierdzia.

Po niespełna sześcioletnim procesie beatyfikacyjnym, jednym z najkrótszych w historii, został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - odbyła się kanonizacja papieża Polaka.

W 2005 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II.

dn