Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jakubowski 12.11.2018

Różnice zdań Polski i KE w sprawie zawieszenia ustawy o SN

Różnice zdań Polski i Komisji Europejskiej w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o wstępną decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie tak zwanych środków tymczasowych. Wiceszef Komisji Frans Timmermans uważa, że to postanowienie powinno być natychmiast wdrożone. Przedstawiciele polskiego rządu mówią, że potrzebny jest proces legislacyjny i nowelizacja ustawy. 
Posłuchaj
  • Różnice zdań Polski i KE w sprawie zawieszenia ustawy o SN. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Reforma sądownictwa była dziś jednym z tematów spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli, ale dyskusja była krótka. 15 minut - tyle trwało w sumie wystąpienie wiceszefa Komisji Europejskiej Frans Timmermansa i przedstawiciela Polski, ambasadora przy Unii Andrzeja Sadosia.

Sprawę wdrożenia postanowienia Trybunału poruszył wiceprzewodniczący Komisji, który poparł prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. - Decyzja sądu musi i może być wdrożona, tak jak prezes Gersdorf wskazała, że wszyscy sędziowie wrócili do pracy – powiedział Frans Timmermans. Jednak według prawników w unijnym Trybunale, nie jest rozstrzygnięte czy wystarczy powrót do pracy, czy też potrzebna jest nowelizacja ustawy.

Polscy dyplomaci podkreślają, że nie wyobrażają sobie, by państwo zostało pozbawione swojej funkcji i to decyzja unijnego Trybunału określała jak ma funkcjonować Sąd Najwyższy. Dlatego - jak mówią - potrzebna jest nowelizacja. Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma. - Polski rząd przygotowuje swoją odpowiedź i zostanie ona przekazana w terminie – poinformował ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Wstępna decyzja unijnego Trybunału o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym zapadła 19 października. Do najbliższego poniedziałku Polska ma czas na poinformowanie co zrobiła bądź zamierza w tej sprawie zrobić.

Urzędnicy w Komisji Europejskiej mówią, że jeśli w tej odpowiedzi nie będzie konkretów, wtedy Bruksela zawnioskuje do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę. A już za kilka dni - w piątek - w Luksemburgu odbędzie się wysłuchanie w sprawie środków tymczasowych.

Polska i Komisja przedstawią swoje racje, a Wielka Izba Trybunału złożona z 15 sędziów zdecyduje wkrótce ostatecznie czy do czasu rozstrzygnięcia skargi Komisji na Polskę ustawa o Sądzie Najwyższym zostanie zawieszona. Od tej decyzji nie będzie odwołania.

tjak