Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Kamil Starczyk 02.07.2019

Michał Woś: polski rząd wsparł wart 2,5 mln zł program pomocy na Ukrainie

Odpowiedzialny w rządzie za pomoc humanitarną minister jeszcze dziś spotka się z psychologami Chrześcijańskiej Służby Ratunkowej oraz z partnerami z Caritas. Polska delegacja odwiedzi także niebezpieczne miejsca położone tuż przy linii walk. 

Minister Michał Woś rozpoczął dwudniową wizytę na Ukrainie. Polska delegacja odwiedzi między innymi Kramatorsk, Awdijiwkę i Switłodarsk w Donbasie. To miejscowości położone tuż przy linii walk między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję separatystami.

Po południu w Awdijiwce minister spotka się z psychologami Chrześcijańskiej Służby Ratunkowej oraz z partnerami projektu, Caritas-Spes Winnica. 

Polski rząd wsparł Ukrainę 2,5 mln złotych

Michał Woś powiedział Polskiemu Radiu, że w ubiegłym roku polski rząd wsparł wart 2,5 miliona złotych program pomocy psychologicznej, żywnościowej i higienicznej dla mieszkających w sąsiedztwie linii rozgraniczenia sił ukraińskich i prorosyjskich separatystów. 

- Polska zrealizowała ten projekt we współpracy z Caritas Polska i był to jeden z największych projektów, finansowanych też ze środków polskiego podatnika, ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, bo blisko 2,5 miliona złotych - dodał Michał Woś.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Caritas Polska z pomocą na Ukrainie

- Stąd ta wizyta na Ukrainie, w Donbasie, żeby zobaczyć efekty tego, jak te 2,5 miliona złotych zostało rozdysponowane i wyciągnąć wnioski. Jeżeli pomoc będzie potrzebna dalej, a mamy takie sygnały, czyli finansowanie pomocy psychologicznej dla ofiar wojny i dla rodzin, dzieci i kobiet, które tam są, ale też wsparcie bieżące, żywnościowe i higieniczne, jeśli będzie taka potrzeba, to my będziemy gotowi wziąć udział w kolejnym projekcie razem między innymi z Caritasem - dodał minister ds. pomocy humanitarnej. 

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina: polski minister ds. pomocy humanitarnej z dwudniową wizytą w Donbasie

Za pośrednictwem Caritas przeznaczono w region Donbasu pomoc żywnościową, paczki higieniczne, a mieszkańcy mogli liczyć na wsparcie psychologów. Jak dodał minister, z polskiego projektu skorzystało blisko 20 tysięcy osób. 

"Trwa rosyjska agresja"

- W interesie Polski jest to, żeby pamiętać o tym, że rosyjska agresja trwa (…), żeby zachować integralność terytorialną Ukrainy – powiedział w czwartek w porannym programie "Kwadrans Polityczny" na antenie TVP1 Michał Woś.

Wołodymyr Zełenski 1200 pap.jpg
Wołodymyr Zełenski: wycofanie się separatystów ze Stanicy Ługańskiej może być pierwszym krokiem do pokoju w Donbasie

Niebezpieczny region Donbasu

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. W wyniku walk, które trwają tam do dziś, zginęło około 13 tys. ludzi.

W środę ukraińscy żołnierze i separatyści rozpoczęli odwrót ze swoich pozycji w rejonie Stanicy Ługańskiej. Stało się to możliwe po przeprowadzonych na początku czerwca w Mińsku rozmowach trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie Donbasu. Wyrażono wówczas zamiar rozpoczęcia wycofywania sił i środków w okolicach Stanicy Ługańskiej oraz gotowość do podpisania porozumienia o zawieszeniu broni.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Donbas: realizacja ustaleń z Mińska. Wojsko przy Stanicy Ługańskiej zmienia pozycję

kstar